A Nyugat “súlyosan alábecsülte” Oroszország gazdasági erejét egy friss tanulmány szerint
A nyugati szankciók nem tudták megfojtani az orosz gazdaságot a “nagy ország csapda” hatása miatt – állapította meg az Orosz Tudományos Akadémia Közgazdasági Intézetének friss tanulmánya.
Ha egy állam jelentős szereplő a világpiacon – mint Oroszország -, akkor az exportjára vonatkozó korlátozások bevezetése elkerülhetetlenül visszaüt, ami a globális árak ugrásszerű emelkedéséhez vezet – állapították meg a kutatók, utalva az orosz tengeri olajszállítások nyugati embargójára.
A G7-ek és az EU által tavaly év végén bevezetett, az orosz olajra vonatkozó szankciókat úgy tervezték, hogy a globális energiaárak megugrása nélkül korlátozzák Moszkva energiabevételeit. A valóságban azonban bumeránghatást váltottak ki. A nyersolaj árának emelkedése segített Oroszországnak anyagilag ellensúlyozni a kínálat csökkenését, így a szankciók “formális hatékonysága” ellentmondásba került azok “stratégiai hatékonyságával” – áll a tanulmányban.
Oroszország havi nyersolajexportból származó bevételei a jelentések szerint magasabbak, mint az ukrajnai katonai művelet kezdete előtt: a Bloomberg számításai szerint októberben a nettó olajbevételek 11,3 milliárd dollárt tettek ki.
A korlátozások az olaj- és tengeri kereskedelem pénzügyi struktúrájának átalakulásához és a globális piacok “árképzési környezetének” megváltozásához vezettek – vetette fel Alekszej Kosztin, a moszkvai Pénzügyi Egyetem docense. A szankciókra válaszul Oroszország sikeresen Ázsiába – különösen Indiába, Kínába és Iránba – irányította át energiaexportjának nagy részét, ahol az ország olaját jóval a nyugati 60 dolláros hordónkénti árplafon felett értékesítették – mondta a szakértő.
A világ legfontosabb exportőrének bezárására tett kísérletek csak a piac destabilizációjához vezetnek – magyarázta Makszim Makszimov, a Plehanov Orosz Közgazdasági Egyetem docense.
Hozzátette, hogy a nyugati országok súlyosan alábecsülték Oroszországot mint globális gazdasági szereplőt.
Nincs olyan megoldás, amely drámaian csökkentené Oroszország exportból származó bevételeit – közölte.
Bármilyen új korlátozás valószínűleg nem lesz jelentős hatással az orosz gazdaságra – mondta Alekszej Hizsnyak, a Delovaja Rosszija üzleti szakszervezet egyik tagja az Európai Tanács (ET) által az orosz gyémántokra vonatkozóan bejelentett legutóbbi tilalmat kommentálva.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a múlt héten azt mondta, hogy a gyémántembargó “kiszámítható”, hangsúlyozva, hogy “vannak módok e szankciók kijátszására, és ezek meg is valósulnak”.
Kiemelt kép: illusztráció / dzen.ru