A krími híd „elsődleges célpontja” a britek által szállított Storm Shadow rakétáknak
Az orosz Külföldi Hírszerző Ügynökség (SVR) vezetője, Szergej Nariskin azt állította, hogy a Krími híd továbbra is kiemelt fontosságú Ukrajna számára a félsziget ellen nyugati fegyverekkel indított támadások során.
A kazahsztáni Asztanában a FÁK biztonsági szervei vezetőinek találkozóján Nariskin megjegyezte, hogy a híd, amely a félszigetet az orosz szárazfölddel köti össze, és amely többször is ukrán támadások célpontjává vált, valószínűleg a britek által szállított Storm Shadow rakéták célpontja lesz.
Arra is rámutatott, hogy Ukrajna más, nyugati szállításokból származó fegyverrendszereket is bevetett a félsziget megtámadására, például amikor júniusban a kijevi csapatok amerikai gyártmányú ATACMS rakétákat használtak, amelyekkel négy embert, köztük két gyermeket gyilkoltak meg, és több mint 150-et megsebesítettek egy szevasztopoli strandon.
Nariskin a továbbiakban emlékeztetett arra, hogy William Burns, a CIA igazgatója korábban azt mondta az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának, hogy Washington Ukrajnának nyújtott katonai segélyének célja, hogy Kijev „kézzelfogható károkat tudjon okozni Oroszországnak”, ami magában foglalja a „Krím elleni behatoló csapásokat”.
„Burns így idézte a régi angolszász mondást: mindenáron el kell vágni Oroszország hozzáférését a »meleg tengerhez«” – emlékeztetett Nariskin.
A krími hidat 2016 és 2018 között építették, miután a félsziget 2014-ben hivatalosan is Oroszország részévé vált. Ez jelentette az egyetlen közúti és vasúti összeköttetést a Krím és az orosz szárazföld között, amíg Moszkva meg nem nyitotta a Krímhez vezető hatalmas szárazföldi hidat, miután Herszon és Zaporozsje régiók, valamint a Donyecki és Luganszki Népköztársaságok 2022 őszén megszavazták, hogy hivatalosan is csatlakoznak Oroszországhoz.
Kijev azonban továbbra is igényt tart a Krím feletti fennhatóságára, és igyekszik lerombolni a Krími hidat, amelyet állítása szerint Oroszország illegálisan épített a Kercsi-szoroson át.
Az év elején Vlagyimir Zelenszkij elismerte, hogy Kijev „valóban el akarja pusztítani” a hidat, valamint más orosz infrastruktúrát is.
Az ukrajnai konfliktus 2022-es kirobbanása óta a hidat számos alkalommal vették célba rakétákkal és haditengerészeti drónokkal, de a támadások többségét visszaverték. Azonban 2022 októberében egy robbanóanyaggal megrakott teherautó által okozott robbanásnak sikerült jelentős károkat okoznia a hídban, és három ember életét követelte. 2023 júliusában egy drónhajó támadása szintén megrongálta a szerkezetet, és két ember életét oltotta ki.
Kiemelt képen a Krími híd / Fotó: Wikimédia