A huthik megtámadták az Európát és Ázsiát összekötő tenger alatti internetkábeleket
Kezd kiszélesedni a vörös-tengeri konfliktus is
A jemeni hutik megrongáltak négy tenger alatti internetkábelt a Vörös-tengeren a szaúd-arábiai Dzsibuti és a kelet-afrikai Dzsibuti között.
A fő károkat az Öböl-menti országokban és Indiában jegyezték fel
A Globes című izraeli lap szerint, az AAE-1, a Seacom, az EIG és a TGN kábelei sérültek. Az első összeköti Kelet-Ázsiát Európával Egyiptomon keresztül . Seacom kábel – Európa, Afrika és India. EIG – Dél-Európa Egyiptommal, Szaúd-Arábiával, az Egyesült Arab Emírségekben , Indiával és Dzsibutival. A TGN összeköti Mumbait Marseille- vel , a kábel Egyiptomon és Szaúd-Arábián halad át.
A huthi támadás súlyos fennakadásokat okozott az internetes kommunikációban, és a jelentések szerint az Öbölben és Indiában élő felhasználók értek a legrosszabbul. Állítások szerint a kár súlyos, de nem kritikus.
A kábeles működés legkorábban nyolc hét múlva állítható vissza. A kiadvány azt írja, hogy a cégeknek valószínűleg magas díjat kell fizetniük a vállalkozóknak a javítás során felmerülő kockázatok miatt.
A hutik bejelentették, hogy meg akarják támadni az izraeli kötődésű hajókat a Vörös-tengeren.
Az Izrael és Palesztina közötti konfliktus kezdete óta a hutik azt mondták, hogy megtámadják a zsidó állammal kapcsolatban álló cégek hajóit, de harmadik országok kereskedelmi hajóit is eltalálták a támadások.
Így február 18-án olajfolt alakult ki a Vörös-tengeren, miután a huthi lázadók Ansar Allah megtámadta Jemenben a Rubymar brit teherszállítót. Ennek eredményeként a hajó „jelentős károkat” szenvedett, és egy 18 mérföldes (mintegy 29 kilométeres) olajfolt jelent meg a Vörös-tengeren.
Három nappal később a huthi lázadók két rakétát lőttek ki a Sea Champion hajóra, amely humanitárius segélyt szállított Jemenbe. Az egyik rakéta a hajó közelében felrobbant, kisebb károkat okozva. Ennek ellenére a legénység folytatta útját végállomása felé.
Kiemelt kép illusztráció: Egy Houthi harcos Szanaában, Jemenben, 2024. január 11. © Mohammed Hamoud / Anadolu / Getty Images