Drogkészítést tanultak az egyetemen
A Macujama Egyetem egyik tanára engedély nélkül tanította meg gyógyszerészeti hallgatóinak, hogyan állíthatnak elő MDMA-t.
Ez a mesterségesen előállított anyag az ecstasy – más néven partidrog – fő hatóanyaga. Az MDMA (3,4-metiléndioxi- N- metil-anfetamin) legfőbb hatása az eufória, tehát ez az anyag akadályozza vagy teljesen megszünteti a tudatos gondolkodást. A drogkereskedelemben a tablettákat más anyagokkal is hígítják, ezért nem találni tiszta ecstasyt és emiatt több káros hatása is lehet. Szakértők vizsgálják, hogy a gyógyászatban, mint például a mentális zavaroknál használható-e ez a szintetikus anyag.
A japán drogtörvények ételmében, minden tudományos intézmény munkatársainak engedélyre van szüksége, hogy ilyen anyagot előállítsanak vagy felhasználjanak a munkájuk során.
Az oktatónak volt ilyen licence, ám az 2013 elött lejárt, éppen ezért a professzor bűnösnek vallotta magát. Rajta kívül még egy kollégája és négy diákja érintett a témában. A hatóságok már január óta vizsgálódnak az ügyben. A professzor laborjában végzett vizsgálatok alapján nem találtak MDMA-t, viszont egy másik anyagra utaló nyomokat igen. Ha a bűnösségét bizonyítják, akár 10 év börtönbüntetésre is ítélhetik.
A Macujama Egyetem elnöke, Mizogami Tacuja, elnézést kért a történtek miatt és kijelentette, hogy igyekeznek mindent megtenni annak érdekében, hogy ilyen eset ne forduljon elő többet. Hozzátette, hogy a két oktató ellen fegyelmi eljárás is indult.
Lékó Eszter
Inter Japán Magazin