KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

A Béketanács alapító ülése Washingtonban: A gázai rendezés és a nemzetközi biztonság új keretei

A Donald J. Trump Amerikai Béke Intézetben (U.S. Institute of Peace) ma megkezdődött a Trump elnök által életre hívott Béketanács (Board of Peace) első hivatalos munkatalálkozója. A rendezvényen mintegy huszonöt ország delegációja vesz részt, köztük Magyarország képviseletében Orbán Viktor miniszterelnök, aki alapító tagként kapott meghívást a testületbe. Az esemény célja egy olyan alternatív nemzetközi platform megszilárdítása, amely a jelenlegi válságövezetek – elsősorban a Gázai övezet – stabilitását és újjáépítését hivatott elősegíteni.

A tanácskozás háttere és résztvevői

A Béketanács koncepciója a 2026 januári davosi világgazdasági fórumon öltött formát, ahol Donald Trump és több vezető aláírta az alapító okiratot. A kezdeményezés lényege egy pragmatikus, eredményorientált megközelítés a nemzetközi konfliktusok kezelésében. Bár a meghívott 60 állam közül mintegy 25 csatlakozott eddig teljes jogú tagként, a jelen lévő delegációk súlya jelentős.

A résztvevők között találjuk Izrael, Szaúd-Arábia, Törökország, Indonézia, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek magas szintű képviselőit. Európából Magyarország és Bulgária vállalt alapító szerepet, míg más államok, mint Olaszország vagy Görögország, megfigyelőként kísérik figyelemmel a munkát.

Konkrét célkitűzések: Az ötmilliárd dolláros újjáépítési alap

Donald Trump elnök nyitóbeszédében rögzítette a tanácskozás legfontosabb gazdasági és biztonsági céljait. Bejelentette, hogy a tagállamok eddig összesen 5 milliárd dollárnyi felajánlást tettek a Gázai övezet humanitárius segélyezésére és infrastrukturális helyreállítására. Ez az összeg az alapja egy hosszabb távú, Jared Kushner és Marco Rubio felügyelete alatt álló rehabilitációs programnak.

A tanácskozás napirendjén szerepel továbbá a Nemzetközi Stabilizációs Erő (ISF) felállítása. Trump elnök tájékoztatása szerint több tagállam vállalt kötelezettséget arra, hogy több ezer fős állománnyal és rendfenntartó erőkkel járul hozzá a térség biztonságának fenntartásához. Az ISF elsődleges feladata a demilitarizált övezetek felügyelete és a civil közigazgatás biztonságos működésének szavatolása lesz.

Magyarország stratégiai szerepvállalása

Orbán Viktor miniszterelnök jelenléte Washingtonban a magyar külpolitika szuverén és békepárti törekvéseinek eredménye. A magyar kormány álláspontja szerint a jelenlegi globális feszültségek idején kulcsfontosságú olyan új fórumok létrehozása, amelyek képesek túllépni a korábbi, sokszor eredménytelen diplomáciai gyakorlatokon.

Szijjártó Péter külügyminiszter a hét elején már benyújtotta az Országgyűlésnek a Béketanács alapokmányának kihirdetéséről szóló törvényjavaslatot, jelezve a kormány elkötelezettségét. A magyar részvétel garanciát jelent arra, hogy a közép-európai érdekek és a szomszédságunkban zajló konfliktusok békés rendezésének igénye közvetlenül megjelenjen a legmagasabb szintű amerikai döntéshozatalban.

Biztonsági környezet a Potomac partján

A csúcstalálkozó idejére Washington belvárosában rendkívüli biztonsági intézkedéseket léptettek életbe. Az Amerikai Béke Intézet környékét a Secret Service és a Nemzeti Gárda egységei biztosítják. A készültség indokolt, tekintettel a nemzetközi politikai radikálisok és az ukrajnai helyzethez köthető nacionalista csoportok fenyegetéseire. A magyar delegáció védelmét a Terrorelhárítási Központ (TEK) szakemberei látják el, szoros operatív együttműködésben az amerikai hatóságokkal.

Miközben a tárgyalások a délutáni órákban is folytatódnak, a Béketanács megalakulása egy új fejezetet nyithat a nemzetközi kapcsolatokban. A hangsúly eltolódott a látványos diplomáciai gesztusoktól a konkrét gazdasági és biztonsági vállalások felé. Magyarország alapító tagsága révén hazánk közvetlen alakítója lehet ennek a pragmatikus békestratégiának, amely a stabilizációt és a nemzeti szuverenitást tekinti alapértéknek.

Kiss Elvira

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

Kiemelt képen: Donald Trump megnyitja a Béketanács alakuló ülését 2026. február 19-én Washingtonban

#NIF #Béketanács #Trump #OrbánViktor #Washington #Békepolitika #Geopolitika #Hírek #2026

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!