Az EU a „hadigazdaság” irányába mozdul
Az Európai Unió védelmi ipara részben átállt a hadigazdaságra – jelentette ki Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa.
Kijev idén „veszélyes időszaknak” nézhet elébe, mivel az őt támogató nyugati politikusok figyelme most a június 6-9-i európai parlamenti választásokra és a november 5-i amerikai elnökválasztásra irányul
– fejtette ki Breton a BFMTV francia televíziónak adott hétfői interjúban.
Oroszország kihasználhatja ezt a „bizonytalanságot”, és „előretörhet” a frontvonalon
– mondta Breton.
„Emiatt mi itt Európában úgy döntöttünk, hogy jelentősen növeljük az Ukrajnának nyújtott támogatásokat a fegyverek és lőszerek tekintetében”
– hangsúlyozta a biztos.
Breton szerint az EU most azon az úton halad, hogy évente 2 millió lövedéket, köztük 155 mm-es kaliberű lőszert állítson elő Ukrajna részére.
Szerinte joggal mondhatjuk, hogy az EU „átállt a hadigazdaságra”, legalábbis ami a lövedékgyártást illeti.
„Most az a kihívás, hogy az európai védelmi ipar minden szegmensében hadigazdasággá váljunk”
– tette hozzá a biztos.
Márciusban az Európai Bizottság 500 millió euró (590 millió dollár) elkülönítését hagyta jóvá a lövedékgyártás fellendítésére az EU-ban. Brüsszel szerint a blokk 2025 végére évi 2 millió lövedéket lesz képes gyártani.
Tavaly az EU ígéretet tett arra, hogy 2024 márciusáig 1 millió lövedéket szállít Kijevnek. Később azonban elismerte, hogy ezt a célt nem lesz képes teljesíteni. Ukrán tisztviselők szerint az ígért mennyiségnek körülbelül csupán a harmadát kapták meg.
Áprilisban Emmanuel Macron francia elnök azt hangsúlyozta, hogy a hadigazdaságra való átállás „szükséges”, mivel a védelmi kiadások és a katonai megrendelések az egész EU-ban növekszenek.
Oroszország többször figyelmeztetett arra, hogy a Kijevbe küldött külföldi fegyverek nem fogják megakadályozni Moszkvát katonai céljainak elérésében, csupán meghosszabbítják a harcokat, és növelik az Oroszország és a NATO közötti közvetlen konfrontáció kockázatát. Moszkvai tisztviselők szerint a fegyverek szállítása, a hírszerzési információk megosztása és az ukrán csapatok kiképzése azt jelenti, hogy a nyugati nemzetek máris de facto részesei a konfliktusnak.
Kiemelt képen: Thierry Breton, az EU belső piacért felelős biztosa meglátogat egy gyárat, amely a francia gyártmányú Cesar tarack 155 mm-es lövedékének a hevederét gyártja. © AFP / Guillaume Souvant