Ukrajna fizetésképtelen, miközben a Nyugat felére csökkentette a pénzügyi segélyeket
Az ukrán állami költségvetésbe áramló nyugati pénzek csaknem a felére csökkentek a tavalyi évhez képest – számolta ki a Vedomosztyi című orosz lap a kijevi pénzügyminisztérium adatainak áttekintése után.
Idén január és június között az Egyesült Államok és szövetségesei, akik a Moszkvával való konfliktus során végig Kijevet támogatták, az ország költségvetési kiadásainak mindössze 27 százalékát finanszírozták, szemben a 2023 első félévi 50 százalékkal – írta hétfői cikkében a lap, amit a Russia Today szemlézett.
Pénzben kifejezve a Kijevnek nyújtott nyugati pénzügyi támogatás 19,1 milliárd dollárról 10,6 milliárd dollárra csökkent ebben az időszakban – jegyezte meg a Vedomosztyi.
A cikk szerint a kijevi hatóságok 2024-ben várhatóan 37 milliárd dollár külső hitelt igényelnek a költségvetés szinte teljes fedezésére, de az első félévben ennek az összegnek csak a negyedét sikerült megkapniuk.
Ugyanakkor az ukrán költségvetésre nehezedő teher egyre nő, mivel a korábban felhalmozott adósságok kiszolgálásának költsége az idén 900 ezer dollárról 5,2 milliárd dollárra emelkedett – írja a lap. Ez több, mint az oktatásra, az egészségügyre és a gazdaság támogatására fordított összes kiadás együttvéve – hangsúlyozták.
A Vedomosztyinak nyilatkozó elemzők szerint a fizetési határidők elhalasztása és az adósság átütemezése csak azt teszi lehetővé, hogy Kijev késleltesse a fizetésképtelenséget, de nem kerülheti el azt. Ukrajna fizetésképtelen, és nem lesz képes visszafizetni külföldi hiteleit – hangsúlyozták.
Alig több mint egy hete fogadta el az ukrán kormány a 2025-ös költségvetés tervezetét, amely 75%-os hiányt jósol.
A Sunday Times beszámolója szerint a Kijevnek nyújtott folyamatos nemzetközi pénzügyi támogatás Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezető úgynevezett „győzelmi tervének” egyik legfontosabb pillére.
Zelenszkij jelenleg az Egyesült Államokban tartózkodik, ahol várhatóan bemutatja kezdeményezését Joe Biden elnöknek, a kongresszus tagjainak, valamint a 2024-es választások mindkét elnökjelölt-aspiránsának – Kamala Harrisnek és Donald Trumpnak is. Az ukrán elnök szerint a terv megkönnyítheti az ukrajnai konfliktus ez év végéig történő megoldását, ha Washington és szövetségesei „gyors döntéseket” hoznak a Kijevnek nyújtott támogatás fokozásáról.
Oroszország első helyettes állandó ENSZ-képviselője, Dmitrij Poljanszkij azt nyilatkozta, hogy Moszkva nem ismeri Zelenszkij javaslatainak tartalmát, és nem kapott meghívást azok megvitatására. „Nehéz megértenünk, hogy mi jár ennek az őrültnek a fejében” – jegyezte meg Poljanszkij.
Kiemelt kép: illusztráció