The Times: Ukrajna nem tudná hatékonyan használni a brit rakétákat amerikai adatok nélkül
A Storm Shadow rakéták nem találnak célba, ha csupán London ad engedélyt Kijevnek, hogy Oroszország belsejébe lőjön
Ukrajna nem lesz képes hatékonyan használni a britek által szállított Storm Shadow rakétákat Oroszország elleni nagy hatótávolságú támadásokhoz az USA által biztosított célzási adatok nélkül – jelentette a The Times.
A lap szombati cikkében öt korábbi brit védelmi minisztert és Boris Johnson volt miniszterelnököt idézte, akik amellett érveltek, hogy Londonnak egyoldalúan engedélyeznie kellene Kijevnek, hogy a nemzetközileg elismert orosz területeket célzó lövedékeit Oroszország ellen használja, anélkül, hogy Washington jóváhagyására várna. ”Semmilyen elképzelhető ok nincs a késlekedésre” – hangsúlyozta Johnson.
Ukrajna hónapok óta szorgalmazza ennek az engedélyezését, Oroszország pedig arra figyelmeztetett, hogy ez a Nyugat közvetlen részvételét jelentené a Moszkva és Kijev közötti konfliktusban.
A The Times megjegyezte, hogy „Nagy-Britannia amerikai jóváhagyás vagy segítség nélkül ugyan kilőhetné a Storm Shadowsokat, de azokat az orosz légvédelem elfoghatná, vagy eltérítené a pályáról”.
Egy brit védelmi forrás azt mondta a lapnak, hogy a Storm Shadows, amelyet az Egyesült Királyság és Franciaország közösen fejlesztett ki, „valószínűleg nem maradna pályán az oroszok által, elektronikusan zavart környezetben”.
„Az orosz elektronikus hadviselés használhatatlanná tette a GPS-t. Zavarják. Így helyette más típusú adatfolyamot kell használni, ami amerikai tulajdonban van”
– hangsúlyozta a forrás.
A The Times szerint ezek az adatok titkosak, de valószínűleg az amerikai földi térképészeti kapacitásokhoz kapcsolódnak.
Joe Biden amerikai elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök pénteki washingtoni tárgyalásain a Fehér Ház jelezte, hogy „várakozó álláspontra” helyezkedik az Oroszország mélyén végrehajtandó csapások kérdésében, amíg Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezető még ebben a hónapban New Yorkba nem érkezik, és be nem mutatja „győzelmi tervét”. A fejlemény „meglepte” a brit tisztviselőket, akik azt vélelmezték, hogy a Biden-kormányzat Antony Blinken amerikai külügyminiszter „célzásai” alapján a támadások engedélyezése felé mozdul – mondták a lapnak a Fehér Ház bennfentesei.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön megismételte, hogy Ukrajna nem képes önállóan használni a nyugati nagy hatótávolságú rendszereket, mivel az ilyen rendszerek célzásához a NATO műholdakról származó hírszerzési adatokra és olyan tüzelőmegoldásokra van szükség, amelyeket „csak a NATO katonai személyzete tud megadni”.
Az ilyen támadások engedélyezése „azt fogja jelenteni, hogy a NATO-országok – az Egyesült Államok és az európai országok – Oroszország ellen harcolnak” – mondta Putyin. Oroszország „a ránk leselkedő fenyegetések alapján fogja meghozni a megfelelő döntéseket” – tette hozzá.
Májusban, amikor London először beszélt arról, hogy engedélyezi az ukrajnai csapásokat a Storm Shadow rakétákkal mélyen Oroszország belsejében, Moszkva arra figyelmeztetett, hogy válaszul „bármely brit katonai létesítményt és felszerelést célba vehet Ukrajna területén és azon túl is”.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt képen: Storm Shadow rakéta a párizsi légikiállításon. © Getty Images / Nicolas Economou