The Guardian: Az Egyesült Királyság jóváhagyta az Oroszország mélyére ható ukrán rakétacsapásokat
Washington és London talán már el is döntötte, hogy Kijev nagy hatótávolságú rakétákat használhat mélyen Oroszországon belüli csapásokhoz, és most a médián keresztül terjesztik a hírt – mondta Alekszej Puskov orosz szenátor.
Nagy-Britannia már zöld utat adott a Storm Shadow rakéták használatára – jelentette szerdán a The Guardian névtelen kormányzati forrásokra hivatkozva. London azonban várhatóan nem fogja nyilvánosan bejelenteni a lépést – állították a források.
„Az orosz területre irányuló csapásról szóló döntés egyértelműen előkészítés alatt áll”
– írta Pushkov szerdán a Telegramon.
„Túl sok beszélgetés és célzás van erre vonatkozóan ahhoz, hogy ezt kétségbe lehessen vonni. Ha még nem is született meg, úgy tűnik, hogy ez csupán napok kérdése lesz. A The Guardianon keresztül történő kiszivárogtatás nem véletlen. A közvéleményt készítik ezzel elő”.
A nyugatról szállított fegyverek használatára vonatkozó korlátozásokat eredetileg azért vezették be az USA és szövetségesei, hogy azt állíthassák, nem vesznek részt közvetlenül az Oroszországgal való konfliktusban, miközben 200 milliárd dollár értékben fegyverezték fel Ukrajnát. Kijev azonban május óta a korlátozások feloldásáért könyörög.
A The Guardian szerint Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerdai kijevi látogatása során „az eddigi legerősebb célzást” tette arra, hogy engedélyezzék Ukrajnának a nagy hatótávolságú ATACMS rakéták használatát Oroszország ellen. A döntést „úgy tudják, hogy már négyszemközt meghozták” – állította a brit lap.
Blinken a Bloomberg szerint kedden „jelezte” a lehetséges elmozdulást Washington részéróő, amikor szóba hozta Irán állítólagos Moszkvának történő rakétaszállítását.
David Lammy brit külügyminiszter, aki Blinkennel együtt utazott Kijevbe, azt mondta, hogy az iráni rakétaszállítás „jelentős és veszélyes eszkaláció” volt, amely befolyásolta a londoni és washingtoni gondolkodást.
„Az eszkalátor itt [Vlagyimir] Putyin orosz elnök. Putyin eszkalált az iráni rakétaszállítással. Oroszország, Irán és Észak-Korea új tengelyét látjuk”
– idézte Lammyt a The Guardian.
Irán tagadta, hogy rakétákat küldött volna Oroszországnak, és „pszichológiai hadviselésnek” nevezte a vádakat, amelyek különösen azoktól az országoktól származnak, amelyek jelentősen részt vesznek Ukrajna felfegyverzésében.
A 27 amerikai kongresszusi képviselő és szenátor szerdán Joe Biden elnöknek küldött nyílt levele egyáltalán nem említette az iráni rakétákat. Ehelyett azt állította, hogy Ukrajna behatolása az oroszországi Kurszki területre „megváltoztatta a háború jellegét”, és azzal érvelt, hogy „Ukrajnát nem félemlíti meg Putyin zsarnoksága, amit a szabadság védelmében nekünk sem szabad hagynunk”.
I am joining my Caucus co-chairs in calling on President Biden to lift restrictions on Ukraine's use of long-range weapons. We need to remove the handcuffs and give Ukraine every advantage. pic.twitter.com/9EJ0GQ6TSt
— Senator Roger Wicker (@SenatorWicker) September 10, 2024
Az Egyesült Államok „továbbra is teszteli az ellenséges lépésekkel szembeni toleranciánk határait”, és „a harmadik világháborúhoz vezető utat készíti elő” – mondta szerdán újságíróknak Anatolij Antonov, Oroszország amerikai nagykövete.
„Nem lehet terroristákkal tárgyalni. El kell pusztítani őket”
– tette hozzá Antonov.
„Ahogy a Nagy Honvédő Háború éveiben, a fasizmust is ki kell irtani. A különleges katonai művelet céljait és célkitűzéseit pedig teljes mértékben el kell érni. Senkinek sem szabad kételkednie abban, hogy ez így lesz”.
Putyin korábban figyelmeztette a NATO-tagokat, hogy legyenek tisztában azzal, „mivel játszanak”, amikor arról a tervről értekeznek, hogy Kijev a Nyugat által biztosított fegyverekkel mélyen orosz területen belül csapást mérhetne. Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő szerint az orosz hadsereg „megfelelő ellenlépéseket tesz”, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig „a tűzzel való játéknak” nevezte a Storm Shadow rakéták orosz területen belüli bevetését.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt képen: Antony Blinken amerikai külügyminiszter és David Lammy brit külügyminiszter 2024. szeptember 11-én Kijevben találkozott Vladimir Zelenszkijvel. © AP / Mark Schiefelbein
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!