Seymour Hersh: Biden Északi Áramlat elleni támadása Németország ellen irányult
A Joe Biden amerikai elnök megbízásából az Északi Áramlat gázvezetékek elleni támadás elsősorban Németország, nem pedig Oroszország ellen irányult – állítja Seymour Hersh oknyomozó riporter. A kulcsfontosságú csővezetékek megsemmisítéséről szóló döntést az amerikaiak attól való félelme váltotta ki, hogy Berlin az ukrajnai konfliktus során nem követi Washington példáját – írta Hersh pénteken az ügyről szóló új cikkében a Substack blogján.
A csővezetékek szabotálását már hetekkel az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus 2022. februári kezdete előtt elrendelték – írta Hersh, hozzátéve, hogy az ezzel megbízott amerikai ügynökök úgy vélték, hogy ezzel Moszkvát akarták elrettenteni. A csővezetékek elleni támadás május végére készült el, de „a tervet Biden rövid időn belül lefújta” – állította az újságíró.
Ehelyett a csapatot azzal bízták meg, hogy robbanóanyagokat helyezzenek el a csővezetékeken, amelyeket később távolról fel lehetett volna robbantani – írta Hersh. A támadás időzítése, amely végül 2022 szeptemberének végén történt, úgy tűnt, hogy inkább Berlin, mint Moszkva ellen irányult.
„Biden időzítése úgy tűnik, hogy [Olaf] Scholz kancellárnak szólt. Néhányan a CIA-n belül úgy vélték, hogy az elnök attól tartott, hogy Scholz – akinek választói lanyhán támogatták Ukrajnát – a tél közeledtével meginoghat, és arra a megállapításra juthat, hogy a németek melegen tartása és a német ipar prosperálása fontosabb, mint Ukrajna támogatása Oroszországgal szemben”
– írta Hersh.
A csővezetékek tönkretétele nagy szerepet játszott Németország gazdasági nehézségeinek kialakulásában – az ország, amely egykor „luxusautóival és ipari gépeivel uralta a világ piacait… most egy olyan időszakban van, amelyet egyesek gyors dezindusztrializációnak neveznek”
– írta Hersh. Mindezek mellett Németországban megugrott a jobboldali pártok, köztük az Alternatíva Németországért (AfD) népszerűsége, amihez a gazdasági nehézségek is hozzájárultak.
Washington „Németország közelmúltbeli nehéz időszakának legvitatottabb tényezőjét” – az Északi Áramlat szabotázsát – azonban az újságíró szerint a Nyugat továbbra is nagyrészt figyelmen kívül hagyja.
„Az Északi Áramlat szabotázsáról szóló első beszámolóm közzététele óta eltelt tíz hónapban a német kormány és a média – akárcsak az Egyesült Államokban – vagy figyelmen kívül hagyta, vagy alternatív beszámolókat közölt arról, hogyan és miért semmisítették meg a vezetékeket. A gondolat, hogy egy hivatalban lévő amerikai elnök szándékosan tönkretesz egy létfontosságú energiaforrást és egy közeli szövetségesét, Freud szerint tabu”
– írta Hersh.
A veterán újságíró 2023. február 8-án adta közre első részletes beszámolóját a csővezetékről szóló támadásról, és egy hosszú cikket tett közzé, amelyben névtelen forrásokra hivatkozva állította, hogy „közvetlen ismeretei vannak az operatív tervezésről”. Ezeket az állításokat Washington határozottan cáfolta, az amerikai nemzetbiztonsági szóvivő, John Kirby akkoriban „teljesen hamis történetként” utasította el a jelentést.
Vlagyimir Putyin orosz elnök márciusban ugyanakkor kijelentette, hogy „teljes mértékben egyetért” Hersh megállapításaival, azt feltételezve, hogy a támadás csak arra szolgált, hogy Washington megerősítse pozícióját, Európa konkurens gázszállítójaként.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt kép: Keystone Press Agency/Global Look Press