KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Polityka: Lengyelországban két hét múlva leállhat az élelmiszer-termelés

A nitrogénműtrágyák hiánya miatt a közeljövőben leállhat az élelmiszer-termelés Lengyelországban – írta Joanna Solska a Polityka című lengyel portálon megjelent cikkében.

Kifejtette, hogy „a nitrogénműtrágya-gyártás leállítása súlyosan érinti a gazdákat és ennek eredménye az lehet, hogy néhány napon belül megbénulhat az országban az élelmiszer-termelés”.

Így a következő napokban eltűnhetnek a boltok polcairól a húskészítmények, sajtok, italok

– jegyezte meg az újságíró.

„Ha a kormány nem ébred fel, az Armageddon fenyeget bennünket”

– figyelmeztette az olvasókat Solska.

A Polityka kommentátora hozzátette: logikus lenne, ha a műtrágyagyártók leállítanák a termelést – elvégre két év alatt tucatszorosára ugrott a gáz ára. Azt írta, hogy 2020 augusztusában nyolc eurót kellett fizetni egy megawattóra gázért, egy évvel később már 40-et, most pedig már 300-at.

Jacek Janiszek, a Grupa Azoty Puławy alelnöke szerint a vállalat kénytelen minimalizálni a veszteségeket, ezért leállítja a termelést.

„A műtrágyagyártók még nem jelentették be, hogy felfüggesztik a műtrágyagyártáshoz szükséges anyagok szállítását: a folyékony nitrogént, ammóniát, amelyből szén-dioxidot nyernek, és egyéb, az élelmiszergyártáshoz szükséges anyagokat”

– mondta a megfigyelő.

Solska bírálta Henryk Kowalczyk mezőgazdasági minisztert, amiért hamis ígéreteket tett a gazdáknak, miszerint a termelés leállítása esetén sem lesz műtrágyahiány az országban. Az újságíró kifejtette: a cégek éppen a nyár folyamán állították le a műtrágyagyártást, éppen akkor, amikor kisebb a gázigény.

„Hogyan indítják meg a termelést télen, amikor a gáz iránti kereslet és így az árak is jóval magasabbak lesznek?”

– tette fel a kérdést.

Solsk szerint a lengyel kormány tulajdonképpen tovább fokozta a gazdasági bajokat, hiszen most már a kialakuló élelmiszerválságot is hozzá lehet adni gázhiány miatt kialakult válsághoz. Az ország azzal a veszéllyel néz szembe, hogy megszűnik a tej-, hús-, sör-, szénsavas italok, sőt a pékáruk előállítása is.

A nyugati országok növekvő energiaárakkal és más termékek inflációjának megugrásával szembesülnek a Moszkva elleni szankciók és az orosz energiahordozókra vonatkozó szankciós politika miatt. Az üzemanyag, elsősorban a gáz drágulása miatt a nyugati ipar nagyrészt elvesztette versenyelőnyeit, ami a gazdaság más ágazatait is érintette.

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 
Ez is érdekelheti:  Moszkva: az orosz erők több irányban szorítják ki az ukránokat a Kurszki területről

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük