Politico: Megbukhat a héten a francia kormány
Michel Barnier francia miniszterelnök szerdára bizalmatlansági szavazással szembesülhet a szociális kiadásokat érintő költségvetési vitában – jelentette a Politico EU.
Emmanuel Macron elnök szeptemberben nevezte ki Barnier-t, magára haragítva ezzel a baloldali Új Népfrontot (NPF), amellyel közösen – a nyári előrehozott parlamenti választásokat követően – lényegében „kigolyózták” a jobboldali Nemzeti Tömörülést (RN). A Macron által támogatott kisebbségi kormány azóta is úgy kapaszkodik a hatalomba, hogy mindkét oldalt kijátssza egymás ellen.
A közelgő költségvetés azonban nyílt konfliktusba sodorta a parlamenti frakciókat. Barnier költségvetési javaslata „büntetés”, amely szegényebbé teszi a franciákat, és a Nemzeti Tömörülés a kormány ellen fog szavazni, „hacsak nem történik valami csoda az utolsó pillanatban” – mondta Jordan Bardella pártelnök hétfőn az RTL rádiónak.
Franciaország a második legnagyobb gazdaság az euróövezetben, de a Politico szerint „egy hegynyi adóssággal” rendelkezik, miközben sem „kormánya, sem parlamentje nem volt ennyire törékeny egy generáció óta”.
A kormánynak szüksége van arra, hogy a nemzetgyűlés jóváhagyja a jövő évi társadalombiztosítási költségvetést, hogy elkerülje mind a politikai, mind a pénzügyi válságot. Franciaország hiánya jövőre a GDP 6,1%-át éri el. Barnier eredeti javaslata 40 milliárd euró (41,87 milliárd dollár) kiadáscsökkentés és 20 milliárd euró adóemelés volt. A Politico szerint Barnier problémája az, hogy a költségvetés elfogadásához mindkét opcióhoz a Nemzeti Tömörülés (RN) együttműködésére is szüksége van.
A jobboldali párt (NR) keményen alkudozik. A Nemzeti Tömörülés „vörös vonalai” közé tartozik a villamosenergia-adó tervezett emelésének és a nyugdíjak éves inflációs kiigazításának tervezett elhalasztása. Az NR azt is szeretné, ha Párizs „drasztikusan csökkentené” az illegális bevándorlók államilag finanszírozott egészségügyi ellátását, és tárgyalásokat folytatna az EU-val arról, hogy csökkentse Franciaország pénzügyi hozzájárulását – vagyis a befizetéseit – a blokkhoz.
Az NR prominens törvényhozója, Marine Le Pen a Politico szerint szintén szimbolikus győzelmet akar, mert Barnier úgy állította be az engedményeit, mint amelyeknek semmi közük Le Pen-ék követeléseihez.
„A szavazatainkat akarják, de az arcunk nélkül” – mondta az AFP-nek a hétvégén Marine Le Pen. Barnier hozzáállását a tárgyalásokon „rendkívül szűk látókörűnek és szektásnak” nevezte, és azt mondta, hétfőig van ideje teljesíteni az NR követeléseit, különben bizalmatlansági szavazással kell számolnia.
Laurent Saint-Martin költségvetési miniszter azonban úgy tűnt, hogy elutasítja az engedmények gondolatát. „Nem lehet garantálni az államháztartás rendbetételét, ha ezen az úton haladunk tovább” – mondta a Le Parisien című lapnak adott, vasárnap megjelent interjúban. „A kompromisszum nem zsarolás, nem lehet ultimátum”.
Ha Barnier-nek sikerülne megszereznie az NR támogatását, és még néhány hétig ragaszkodna a hatalomhoz – jegyzi meg a Politico -, akkor újra ugyanezzel a problémával szembesülne még ebben a hónapban, amikor a 2025-ös általános költségvetés kerül napirendre.