Oroszország nem fogja harmadszor is megmenteni Amerikát a széteséstől
Egy hét leforgása alatt két orosz nemzetbiztonsági vezető is annak a véleményének adott hangot, hogy az Egyesült Államok széteső félben van – jelentette a Magyar Békekör tudósítója kedden.
Dmitrij Medvegyev, a tanács elnökhelyettese nem tartja kizártnak, hogy California és Texas különválik az ország többi részétől Republikános kormányzással, Nyikolaj Patrusev, a tanács titkára pedig azt mondta, hogy Oroszország nem fogja harmadszor is megmenteni Amerikát a széthullástól.
Oroszország először az 1775-1783 között zajlott függetlenségi háborúban állt ki Észak-Amerika mellett, Angliával szemben. Nagy Katalin cár kétszer is elutasította György brit király kérését, hogy küldjön katonát Amerika függetlenségi harcának letörésére. György 20 ezer katonát kért a cártól, de Nagy Katalin megtagadta.
Másodszor az 1851-1865 között folyt amerikai polgárháborúban segített Oroszország az unionistáknak. 1863-ban az orosz flotta hajói blokád alá vették a New-York-i és a San Francisco-i kikötőt, megakadályozva, hogy a britek támogatást nyújtsanak a déli konföderáció csapatainak az északi szövetséggel szemben.
Patrusev kijelentette: nem volna ésszerű harmadszor is támogatni Amerikát integritásának megőrzésében. Mindkét orosz politikus elsősorban belső gazdasági problémáira vezeti vissza a prognosztizált amerikai összeomlást. Az USA 31,5 billió dollárnyi, s egyre növekvő külső adósságára, a dollárba vetett bizalom csökkenésére, és a tőzsdei spekulációra.
Patrusev az Európai Unió helyzetére is kitért. Azt mondta róla, hogy az európaiak valószínűleg azért nem fogják megtűrni a nemzetek feletti struktúrát, mert szembefordítja őket Oroszországgal ahelyett, hogy hagyná őket békében élni vele, ennek érdekében kiegyezne vele, és az együttműködés mezejére lépnének.
Moszkva, 2023. március 28. kedd (MB)
Kiemelt képen: Az Osliabia orosz fregatt legénysége a New York-i kikötőben 1863-64-ben.