Oroszország hatalommal való visszaéléssel vádolja az ENSZ vezetőjét
Moszkva szerint a főtitkári pozíció nem jogosítja fel Antonio Guterrest politikai nyilatkozattételre
Az ENSZ-főtitkárnak nem szabad befolyásolnia a szervezet tagjainak álláspontját – mutatott rá Oroszország ENSZ-küldöttsége csütörtökön, miután Antonio Guterres illegálisnak minősítette a donbászi, valamint a hersoni és a zaporozsjei régiók népszavazásait.
Guterres azt állította, hogy a népszavazások, amelyeken az emberek túlnyomó többségben az Oroszországhoz való csatlakozásra szavaztak, „nem nevezhetők a népakarat valódi kifejezésének, mivel azokat az „orosz megszállás alatt álló” területeken tartották. A Donyecki és Luganszki Népköztársaságok, valamint az önjelölt Herszon és Zaporozsje államok csatlakozási folyamatát „az ukrán régiók annektálásának” nevezte. Moszkva lépése „nem egyeztethető össze a nemzetközi jogi kerettel”, területszerzéssel, mivel az ENSZ Alapokmánya és az 1970-es Baráti Kapcsolatok Nyilatkozata tiltja az „erővel való fenyegetésből vagy használatból ered ” – mondta a főtitkár.
Oroszország ENSZ-képviselete sajnálatát fejezte ki Guterres kijelentései miatt, amelyekben az ENSZ Alapokmányának megsértéséről beszél Oroszország részéről.
Az ENSZ fő dokumentuma a főtitkárt „a Szervezet adminisztratív vezetőjének” mondja ki – emlékeztet a közlemény. „Az adminisztratív funkciók nem jogosítják fel arra a főtitkárt, hogy az ENSZ egésze nevében egymaga politikai nyilatkozatokat tegyen – mivel az csak a tagállamokra tartozik – a közgyűlés nevében az Alapokmány normáinak és az ENSZ dokumentumainak értelmezéséről.”
Az ENSZ Alapokmánya azt is kimondja, hogy a főtitkárnak és a titkárságnak mindig elfogulatlanul kell eljárnia, és „tartózkodnia kell minden olyan cselekedettől, amelyet a Szervezetnek felelős nemzetközi tisztségviselői pozíciója nem engedélyez” – tették hozzá az orosz diplomaták.
Amikor azonban az ukrajnai konfliktusról van szó, Guterres „következetesen ugyanazt a szelektív megközelítést demonstrálja, mint a kollektív Nyugat országai, szó szerint velük egy sorba helyezve önmagát” – olvasható a közleményben.
Ahelyett, hogy feladatainak megfelelően járt volna el, a főtitkár, inkább „az ENSZ-tagállamok álláspontjának befolyásolásában való szerepvállalást választotta, mielőtt a nyugati országok várhatóan kezdeményezték volna a népszavazás kérdésének megvitatását” – hangoztatta az orosz küldöttség.
Ukrajna és támogatói – az Egyesült Államok és az EU – „álságosnak” minősítették a népszavazásokat, jelezve, hogy nem ismerik el azok eredményét, újabb szankciókat ígérve Oroszországgal szemben.
Kiemelt kép: Antonio Guterres ENSZ-főtitkár távozik, miután beszédet mondott az ENSZ Közgyűlés 77. ülésszakán © AFP / Timothy A. Clay
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.