Oroszország elleni támadásra buzdít az Európai Parlament
Az Európai Parlament határozatot hozott arról, hogy törvényesnek tekinti a csapásmérést Oroszország katonai célpontjaira, és felszólította a tagállamokat, hogy azonnal engedélyezzék Ukrajnának minden nyugati fegyverrendszer bevetését Oroszország ellen – jelentette csütörtökön a Magyar Békekör tudósítója.
Többségi szavazattal hozott hadüzenet ízű határozatában az EP a nagy hatótávolságú rakéták bevetését is szorgalmazza, és felszólítja a német kormányt, bocsássa Ukrajna rendelkezésére az eddig megtagadott Taurus rakétákat.
Az Európai Parlament követeli továbbá, hogy az EU és a NATO tagállamai évi bruttó nemzeti terméküknek (GDP) legalább 0,25 százalékával finanszírozzák Ukrajna katonai szükségleteit.
Magyarország esetében ez 530 millió 975 ezer dollárt jelentene a 2023. évi GDP alapján.
Az EP Magyarországra külön is kitér határozatában. Arra szólít fel, hogy gyakoroljanak „aktív nyomást” Magyarországra azért, hogy ne gördítsen akadályt az Ukrajnának szánt 7,1 milliárd dolláros (6,5 milliárd eurós) katonai támogatás útjába.
Sürgetik Oroszország kint lévő értékeinek befagyasztását, és az EU-ban befagyasztott orosz javak elkobzását. Ezekből a javakból 50 milliárd dolláros kölcsönt akarnak nyújtani Kijevnek – mint írják – mielőbb.
A szankciók hatékonyságát az orosz agrártermékek, és nyersanyagok, valamint iparcikkek behozatali tilalmával akarják fokozni. Köztük az alumínium, az acél, az uránérc, a titán, a nikkel, az ólom és a fatermékek importját akarják megtiltani. Tiltani akarják a nyersolaj és a földgáz behozatalát, valamint reexportját is. Felszólítanak az orosz atomenergia ipar szankcionálására.
Az EP „igazságos és tartós békét” sürget a kijevi békefeltételek alapján.
Az Európai Parlament határozata nem kötelező erejű, hanem a tagállamoknak szánt ajánlásnak minősül. Mindenesetre jelzi a 2024. júniusában megválasztott 720 képviselő többségének elkötelezettségét Ukrajna mellett, Oroszország ellen.
Strasbourg, 2024. szeptember 19. csütörtök (MB)
Kiemelt kép: SERGEY DOLZHENKO / Forrás: EPA
A harminc éves (1618-1648) háború is jó üzlet volt.
Jó volt az 1914-1918-as bemelegítés is, akárcsak az 1939-1945-ös folytatás !
A 2014 – 2024 vajjon kitart 2048-ig?