Moszkva: Az EU országai szenvednek, az USA profitál az ukrán gáztranzit leállításából
Ukrajna döntése, hogy blokkolja az orosz gáz tranzitját, csak az Egyesült Államoknak kedvez Washington állítólagos európai szövetségesei kárára – jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Kijev elutasította a Gazprommal kötött szerződés 2024 végéig történő meghosszabbítását, és ezzel gyakorlatilag elvágta az orosz földgáz áramlását olyan uniós tagállamokba, mint Ausztria, Magyarország és Szlovákia. A lépés emellett megfosztja Ukrajnát az akár 1 milliárd dolláros tranzitdíjaktól is.
„Az USA az ukrán válság fő szponzora és haszonélvezője ennek az újraelosztásnak az öreg kontinens energiapiacain
– mondta Zaharova csütörtökön.
„Ragadozó stratégiájuk első áldozata a legnagyobb európai gazdaság, Németország volt”
– tette hozzá Zaharova, rámutatva, hogy az Északi Áramlat gázvezetékek 2022. szeptemberi felrobbantása miatt Berlin kénytelen volt „jelentősen magasabb áron” amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) vásárolni, ami számos német vállaltat leállását eredményezte.
„Most az egykor gazdaságilag sikeres és független Európai Unió többi országa is kénytelen lesz megfizetni az amerikai pártfogás árát”
– mondta az orosz diplomata.
Douglas Macgregor: az USA és Nagy-Britannia tehet az Északi Áramlat incidensről
Zaharova megjegyezte, hogy Kijev annak ellenére hozta meg a döntést, hogy a Gazprom az Ukrajna és Oroszország közötti konfliktustól függetlenül teljesítette szerződéses kötelezettségeit és szorgalmasan fizette a tranzitdíjakat. A lépés negatívan fogja befolyásolni az emberek életszínvonalát az egész EU-ban – mondta.
A felelősség
„teljes mértékben az USA-t, annak kijevi bábkormányát és az európai országok kormányait terheli, amelyek feláldozták polgáraik jólétét az amerikai gazdaság támogatása érdekében”
– mondta Zakharova.
A kijevi leállítás máris az európai energiaárak ugrásszerű növekedését okozta, amelyek több mint egy éve először érték el az 50 eurót megawattóránként. Az euró is a leggyengébb szintre esett az amerikai dollárral szemben 2022 novembere óta, amikor a blokk először készült a téli energiahiányra, mindössze 1,03 dolláron kereskedtek vele.
Míg egyes uniós államférfiak, például Robert Fico szlovák miniszterelnök a gáztranzit blokádjának „súlyos következményeire” figyelmeztetett, Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter – aki egy már törölt tweetben köszönetet mondott az Egyesült Államoknak az Északi Áramlat robbantásaiért – „a NATO bővítése utáni újabb győzelemnek” minősítette azt.
Közben Ukrajna „történelmi eseményként” ünnepelte a tranzitszerződés megszűnését, amely megfosztja Oroszországot egyik természetes piacától.
Kiemelt képen Marija Zaharova / Fotó: Telegram