KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Milyen eredmény várható április hatodikán?

Kérjük, egy megosztással támogassa honlapunkat!

választásMivel április hatodikán országgyűlési választások lesznek, ezért két itt az ideje egy elemzést írnunk, melyben megpróbáljuk megjósolni a várható eredményt, illetve elemezni a különböző lehetséges parlamenti variációkat. Ahogy azt egy régebbi írásunkban jeleztük a Fidesz a választási törvényt is jelentősen átírta.

Ezzel gyakorlatilag olyan helyzetet hozott létre, amivel a győztes a leendő pártot erőteljesen jutalmazza. Ez azt jelenti, hogy szinte elenyésző az esélye annak, hogy aki győz, az ne kétharmaddal nyerjen, mindössze egy nagyon szoros eredmény esetén lehetséges egyszerű többséggel való nyerés.

A mandátumok felét egyéni választókerületekben lehet megszerezni, a másik felét listán. Mivel a Fidesz az egyfordulós választásokat vezette be, ezért az egyéni körzetekben az nyer, aki az adott körzetben a legtöbb szavazatot szerzi. Elég tehát a sima többség nem kell 50% plusz egy szavazat.

Lehetséges tehát, hogy egy egyéni jelölt akár a szavazatok 30-35 %-ával is mandátumhoz juthat. Ugyanakkor hiába van egy pártnak aránylag jelentős támogatottsága (10-25%), esélytelen egyéni körzetben nyerni. Parlamentbe négy párt esélyes bejutni. A Fidesz-KDNP, a Kormányváltók (MSZP-Együtt-DK), a Jobbik és az LMP. Az LMP-nek természetesen nincs esélye egyéni körzetekben. Hiába van továbbá, például a Jobbiknak 15-20 % körüli támogatottsága nem valószínű, hogy egyéni mandátumhoz jutna. Erre mindössze néhány észak-magyarországi körzetben lehet esélye, ahol erősebb, mint a Kormányváltók szövetsége. Ezzel a választási rendszerrel ugyanis a Fidesz úgy írta át az esélyeket, hogy hiába szerez a Jobbik listán 15-20, vagy akár 25%-ot %-ot, a parlamenti mandátumoknak ezzel csak mintegy 15%-ához juthat. Egyéni körzetekben reális esélye a Kormányváltóknak van legyőzni a Fideszt. Erre különösen Budapesten van lehetőség, ahol a körzetek akár több mint a felében is nyerhetnek. Ezen kívül még Tatabányán, Pécsett, Hevesben lehetnek esélyeik. A jelenlegi mérések szerint azonban mindössze 15-20 helyen juthatnak egyéni mandátumhoz a Kormányváltók. Ez azt jelenti, hogy ebben az esetben a Fidesz újra kétharmaddal alakíthat kormányt. Minden jelenlegi ismert közvélemény-kutató intézet mérése e felé mutat.

Milyen változatok lehetségesek még? Elsőként felmerülhet az a kérdés, hogy mennyire pontosak a közvélemény-kutatások. Nos, nincs nagy különbség a felmérést végző intézetek között. Van azonban egy érdekes dolog, ami átírhatja a választási eredményeket. A felmérést végző cégek általában ezer-ezerötszáz fős mintával dolgoznak. Arra lettek figyelmesek, hogy míg eddig 2-3ezer embert kellett megkeresniük ezekhez a mintákhoz, addig most már gyakran 8-10ezer főből tudják kiválasztani azokat, akik hajlandók részt venni a felmérésben. Magyarul ez azt jelenti, hogy az emberek bizalmatlanok, nem árulják el pártkötődésüket. Hovatovább az is felmerülhet, hogy hamis adatokat diktálnak be. Ezt a tényezőt pedig lehetetlen mérni. Ezért elképzelhető egy olyan eset, hogy bár valaki Fideszesnek diktálja magát, de valójában a Kormányváltókra vagy a Jobbikra fog szavazni. A Fidesz és Orbán egyik erőteljes rémálma, hogy a közvélemény kutatásokban egyre jobban előretörő Jobbik szavazók, magabiztosabbak lesznek, és nem szavaznak át a Fideszre, mint 2010-ben, mert úgy érzik, hogy reális esély van Vona Gáborék győzelmére. Ebben az esetben – amire egy 10 % esélyt látok -, kialakulhat egy olyan érdekes helyzet, melyben a Fidesz ugyan megnyeri a választásokat, de nem szerez többséget és rajta kívül egy hasonló nagyságú Kormányváltók és Jobbik frakció jöhet létre, valamint az LMP is a parlamentbe jut.
Mi a helyzet a többi országos listát állító párttal? Úgy gondolom, hogy nincs reális esélye annak, hogy bármelyik is átlépje a parlamenti küszöböt és így az országgyűlésbe kerüljön. Szerintem a Szili Katalin nevével fémjelzett KTI-nek, a Schmuck Andor által vezetett MSZDP-nek és Thürmer Gyula Munkáspártjának lehet esélye 1-3 % közötti eredményre. A többi pártnak esélye sincs elérni az 1 %-ot. Talán még a Szepesi Zsolt egykori monoki polgármester Összefogás pártja szerezhet néhány szavazatot, mivel az emberek összetévesztik őket a kormányváltókkal. Úgy gondolom, hogy elképzelhető, hogy mire a Kedves Olvasó ezeket a sorokat olvassa, a Fidesz előhúz még újabb és újabb leleplező dolgokat. Természetesen nem a Fidesz, személyesen Orbán Viktor leplez le, hanem a párt médiái, mint a Magyar Nemzet, a Hír-TV és a Heti Válasz, és a közszolgálatinak mondott, de valójában kormánypárti M1, M2, és Duna TV.

Mi várható a választások után?

Nézzük a legvalószínűbb esetet: Fidesz kétharmad. Ha ez a forgatókönyv jön be, Orbán tovább folytatja, amit az elmúlt négy évben csinált, várható a vagyonelemek további átrendezése Fidesz-hű embereknek. Nem lenne meglepetés, ha a trafikok után megnyílnának a nemzeti alkohol boltok. Természetesen tovább erősödnének a Fideszes oligarchák, Simicska, Nyerges, Tiborcz és Mészáros a következő négy évben vagyonukat meg tudják három-négyszerezni. Erőteljesen nyomulna tovább a Fidesz médiafronton és a 2018-as választásra döntő fölénybe kerülne, a kereskedelmi TV-k nagy részét is ellenőrzése alá vonná, Úgy gondolom, hogy Orbán Viktort a pénzügyi háttérhatalom is elfogadta, rájöttek arra, hogy a Fidesszel sokkal jobban járnak, mint a szocialista kormányokkal, hiszen a Fidesz dupla annyi kamatot fizet nekik, mint azt a balliberális kormányok tették. Ennek érdekében a Fidesz sokkal nagyobb megszorításokat tett, mint a szocialista kormányok és a nép ezt elfogadta tőle. Magyarán a pénzügyi világhatalom bolond lenne Orbánt nem támogatni, mikor az úgy tudja megsarcolni a magyar népet, hogy az még meg is köszöni neki. A szabadságharc tehát véget ért, és csak színjátékként folyik tovább, mert a színfalak mögött Orbán és a háttérhatalom összeölelkezett és lepaktált egymással. Ezért szerintem még akár felminősítés is jöhet, az ország kikerülhet a bóvli kategóriából. A világ pénzügyi elnyomói meg örömmel számolgathatják az ország által fizetett kamatokat. Természetesen az államadósság ugyanúgy növekedni fog, mint eddig, de mivel a média a Fidesz kezében van, ebből semmit sem fogunk tudni, hanem talán épp az ellenkezőjét.
A második lehetőség, amire szintén csekély az esély. Egyszerű Fidesz többségű parlament. Ebben az esetben is nagyjából az előző dolgok fognak történni, annyi különbséggel, hogy a kétharmados többséggel meghozandó törvényekhez a Fidesznek partnert kell szereznie, úgy gondolom, hogy ez az opportunista Orbánnak nem fog gondot okozni, mert vagy a Jobbikkal vagy az LMP-vel mindig meg fog tudni egyezni.

Harmadik verzió. Fentebb már írtam, hogy elképzelhető egy olyan eset is, hogy bár nyer a Fidesz, de nincs többségben. Ebben az esetben politikai patthelyzet alakul ki és koalíció kényszer. Kizártnak tartom a Fidesz –MSZP nagykoalíciót, némi esélye van egy Fidesz-Jobbik vagy egy Fidesz-LMP kormányalapításnak ebben az esetben. A legvalószínűbb azonban új választások kiírása lenne szerintem, amiben a Fidesz megpróbálná elcsábítani a Jobbikos szavazókat, míg a Jobbik ugyanezt tenné a Fidesz szavazókkal. Érdekes csata lenne.

Negyedik verzió. Elképzelhetőnek tartom, hogy a Kormányváltók szoros csatában legyőzzék a Fideszt és kis többséggel kormányt alakíthassanak. Erre abban az esetben van lehetőség, ha a közvélemény-kutatások komoly szinten hamisak. Bár a kutatók többsége jóhiszemű, de el tudom képzelni, hogy a válaszadók direkt megtévesztik őket és azt mondják, hogy a Jobbikra vagy a Fideszre szavaznának, de igazából baloldali szimpatizánsok. Mi lenne ebben az esetben, ha megalakulnak egy ilyen balliberális kormány? Nem nehéz megjósolni. Ugyanaz, mint 2006-ban. Minden nemzeti ünnepen kereplőzés, sípolás, fújolás, hetente nagygyűlés az Astoriánál. Jó eséllyel futballhuligánok mozgósítása és utcára vezénylése, Molotov-koktél dobálás, kuka és autó gyújtogatás, rendzavarás. Vekkerhúzás, ultimátum, hőbörgés, népszavazás. Sajnos azt kell mondanom, hogy nem tudom elképzelni, hogy Orbán egy esetleges vereséget úri emberként el tudjon viselni.

Mindenesetre rendkívüli kíváncsisággal várom az április hatodikai választásokat és arra bíztatok mindenkit, hogy menjen el szavazni teljesen mindegy mi a pártszimpátiája. Abban az esetben ugyanis, ha nem megy el szavazni, akkor bármilyen eredmény esetén a következő négy évben nem igazán jogos bármilyen kritikája. Kíváncsi vagyok természetesen a Kedves Olvasó véleményére is, írja meg bátran, hogy Ön szerint mi lesz a választás végeredménye.

Elek Attila, Független SZABAD EURÓPA,
www.szabadeuropa.com

NIF

LÉLEKEMELŐ - mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

0 thoughts on “Milyen eredmény várható április hatodikán?

  1. Ennyi marhaságot egy cikkben, csak a hir24 és az index képes összeírni. Azoknál legalább tiszta a hazugságtérkép, nem úgy, mint itt. A legveszélyesebb hazugság mindig az, amikor azt igazsággal keverve adja elő valaki. Méghogy a bankokrácia megvette Orbánt! Hol élsz, cikkíró?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük