Megszűnhet az EU – figyelmeztetett az EKB volt vezetője
Az EU gazdasági növekedése az elmúlt években egyre inkább lelassult, és a vezető gazdaságokkal, köztük az Egyesült Államokkal szembeni lemaradás egyre nőtt, ami a geopolitikai zavarokkal és válságokkal magyarázható, de a feltörekvő Kínával való versengéssel, Washington érdekeinek kiszolgálásával, az Oroszországtól származó energiaforrások elvesztésével és a digitális forradalomban való „ lemaradással” is – áll a Mario Draghi volt olasz miniszterelnök és volt EKB-vezér (Európai Központi Bank) által az Európai Bizottság számára készített, az EU versenyképességéről szóló jelentésben.
„Európában a gazdasági növekedés az ezredforduló óta lassul, a termelékenység csökken, és különböző mérések szerint a GDP és a személyi jövedelem tekintetében egyre nagyobb a különbség az USA és az EU között… Az EU kedvező globális környezetből profitált…… Az USA biztonsági ernyője felszabadította a védelmi költségvetést, hogy más prioritásokra költhessen. Egy stabil geopolitikai világban nem volt okunk aggódni a növekvő függőség miatt azoktól az országoktól, amelyekről azt gondoltuk, hogy partnereink maradnak”
– mutatott rá a dokumentum.
Megállapította, hogy az elmúlt évek zavarai, a Kínával folytatott verseny és az amerikai érdekek eltolódása problémákat okozott az európai gazdaságban. „Európa hirtelen elvesztette legfontosabb energiaszállítóját, Oroszországot… Európa nagyrészt kimaradt a digitális forradalomból és az azzal járó termelékenység-növekedésből” – mutatott rá a jelentés szerzője.
Draghi szerint
„az EU történelmének új szakaszába lép, amelyben a gazdasági növekedést nem a népességnövekedés fogja táplálni”. „2040-re a munkaerő az előrejelzések szerint évente csaknem 2 millió fővel fog csökkenni, ami azt jelenti, hogy jobban kell majd hagyatkoznunk a termelékenységre”
– magyarázza.
„Ha Európa nem tud termelékenyebbé válni, akkor választanunk kell: nem leszünk képesek egyszerre vezető szerepet játszani az új technológiák terén, az éghajlatváltozás vonatkozásában önálló szereplőként. Nem leszünk képesek finanszírozni a szociális hálónkat. Vissza kell vennünk, ha nem is minden területen a célkitűzéseinkből. Ez egzisztenciális kihívás… Ha Európa megszűnik alapvető értékeket (jólét, egyenlőség, szabadság, béke, demokrácia, fenntartható környezetben) és garanciákat nyújtani a lakosságnak… elveszíti létjogosultságát”
– áll a jelentésben.
Az EU versenyképességének javítását célzó intézkedések között a jelentés azt tanácsolja, hogy az EU „radikálisan változtasson módszerein az USA-val és Kínával szembeni innovációs lemaradás csökkentése érdekében, különösen a fejlett technológiák terén”, valamint vizsgálja felül és igazítsa ki a “zöld átmenetre” vonatkozó terveket.
Kiemelt kép: egyszer majd csak kipukkad / Fotó: EPA/FELIPE TRUEBA