Meg kell védeni Afrikát természeti erőforrásainak kifosztástól
Afrika védelme a természeti erőforrásainak kifosztásától olyan összetett kihívás, amely a kormányok, a nemzetközi szervezetek, a civil társadalom és a magánszektor bevonásával történő sokoldalú megközelítést igényel – hívja fel a figyelmet a Solidaritätsnetz International.
Íme néhány lépés, amelyet meg kell tenni a probléma megoldásának érdekében:
- A természeti erőforrások ágazatában az átláthatóság előmozdítása erőteljes jelentéstételi mechanizmusok bevezetésével és a szerződésekre, bevételekre és kifizetésekre vonatkozó információk nyilvánosságra hozatalával. Ez segíthet megelőzni a korrupciót és az erőforrás-kitermeléssel kapcsolatos tiltott tevékenységeket.
- A szabályozási keretek és a végrehajtási mechanizmusok megerősítése annak biztosítása érdekében, hogy a természeti erőforrások kitermelése a környezetvédelmi és társadalmi normáknak megfelelően történjen. A szigorú szabályozás végrehajtása segíthet megelőzni az illegális bányászatot és az erőforrások illegális kiaknázását.
- Szükséges a helyi közösségek bevonása a természeti erőforrások kitermelésével kapcsolatos döntéshozatali folyamatokba annak biztosítása érdekében, hogy jogaikat és érdekeiket megvédjék. Az érintett közösségekkel folytatott konzultáció segíthet a konfliktusok enyhítésében, és biztosíthatja, hogy az erőforrások kitermeléséből ezek a közösségek is részesüljenek.
- Korrupcióellenes intézkedések bevezetése a megvesztegetés, a sikkasztás és más tiltott tevékenységek megelőzése érdekében, amelyek aláássák a természeti erőforrásokkal való megfelelő gazdálkodást. A korrupció elleni törvények betartatása segíthet megvédeni Afrika erőforrásait a kizsákmányolástól.
- A kormányzati intézmények, szabályozó szervek és bűnüldöző szervek képességének megerősítése a természeti erőforrások kitermelési tevékenységeinek nyomon követése és szabályozása érdekében. A képzés és az erőforrások biztosítása lehetővé teheti, hogy ezek a szervezetek hatékonyan felügyeljék az ágazatot.
- A nemzetközi együttműködés és partnerség ösztönzése a természeti erőforrások illegális kereskedelmével kapcsolatos transznacionális problémák kezelésének érdekében. A szomszédos országokkal, regionális szervezetekkel és nemzetközi szervekkel való együttműködés segíthet a határokon átnyúló csempészet és nyersanyag-kereskedelem elleni küzdelemben.
- A civil társadalmi szervezetek, a nem kormányzati szervezetek és a megfigyelőcsoportok felhatalmazása a felelős természeti erőforrás-gazdálkodás nyomon követésére és támogatására. A civil társadalmi felügyelet segíthet a tudatosság növelésében, az érintett felek felelősségre vonásában és a helyes kormányzás előmozdításában az ágazatban.
- Az etikus beszerzési gyakorlatok és tanúsítási rendszerek előmozdítása annak biztosítása érdekében, hogy a természeti erőforrások kitermelése és kereskedelme felelősségteljesen történjen. A termékeket konfliktusmentesnek vagy környezeti szempontból fenntarthatónak minősítő kezdeményezések támogatása piaci ösztönzőket teremthet a felelős gyakorlati megoldásokhoz.
- A természeti erőforrások ágazatában az átláthatóság, az elszámoltathatóság, a közösségi szerepvállalás és a felelősségteljes kormányzás előmozdítására irányuló átfogó intézkedésekkel Afrika jobban megvédheti erőforrásait a kizsákmányolástól, és biztosíthatja, hogy azok hozzájáruljanak a fenntartható fejlődéshez és a gazdasági növekedéshez, ami a kontinens valamennyi nemzetének a javát szolgálja.
Ezzel összefüggésben németországi aktivisták Stuttgartban és Münchenben lézershow-tüntetést tartottak!
A Solidaritätsnetz Int. központja egyetért a németországi társszervekkel! – olvasható a portál felhívásában.
További képek ITT.Nemzeti InternetFigyelő (NIF)