KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Magyarországot akarunk, erős vidékkel – az FKgP számít a fiatalokra

Kardos Péter
Kardos Péter

Nagy hagyományokra és múltra visszatekintő párt az FKgP. 2002 óta azonban a Független Kisgazda Földmunkás és Polgári Pártnak nem sikerült bekerülnie a magyar országgyűlésbe. Ennek okai meglehetősen összetettek, ugyanakkor a kisgazdák nem adják fel. Próbálnak újra építkezni, megújulni. Vajon képesek lesznek-e erre? Mindenesetre elszántak és bizakodóan néznek a jövőbe.

Egyre több fiatal tűnik fel a kisgazdák között tisztségviselőként és aktív tagként egyaránt. Vajon mi lehet ennek az oka? Többek között erről is beszélgettünk Kardos Péterrel, a Független Kisgazdapárt budapesti és ifjúsági szervezetének koordinátorával.

– Mi motiválta Önt arra, hogy egy olyan pártba lépjen, amelyről az úgymond hazai nagypolitikában nagyon sokan már végérvényesen lemondtak?

– Szemlélve a Magyar valósághelyzetet, ahogyan a Magyar Mezőgazdasággal foglalkozó családi-, és kisvállalkozókat ellehetetlenítik, ahogyan a fiatalság kilátástalanul menekül nyugatra, a dolgozó emberek a létfenntartásért küzdenek, nem lehet kérdés, hogy hol az ember helye. Viszont tény, hogy törekedtek arra többen is, hogy lejárassák a pártot és nagyon nehéz az emberek bizalmát újra kiérdemelni.

– 2002-után akkora csapás érte a kisgazdákat, amit kiheverni ez eddigi 13 év is kevés volt, ráadásul új pártok is megjelentek a hazai belpolitikai palettán. Nem lett volna egyszerűbb náluk szerencsét próbálni?

– Ha magát a Független Kisgazda Párt történelmét nézem és azt, hogy miért jött létre anno, akkor jó érzés önti el a szívem.  Hiszek abban, amiért ez a párt 107 évvel ezelőtt létrejött. A vidékért, a városi polgárságért fogunk dolgozni, valamint azért, hogy a fiatalok jövőt láthassanak hazájukban. Szörnyű látni, hogy kiürülnek a falvak, ahogy a klasszikus értelembe vett parasztságból éhbérért robotoló közmunkások lesznek, a városban élők pedig az otthonukért és a létfenntartásért dolgoznak.

Fiatalok a Kisgazdapártban

– Sokan mondják, hogy az FKgP az öregek pártja, akikkel már nem lehet felmutatható erőt produkálni. Ráadásul olyan nevek, mint Torgyán József vagy Túri-Kovács Béla, sokak emlékezetében negatív képként jelennek meg. Ezt Önök hogyan látják?

– Már előbb is említettem, hogy a pártnak nagy kárt okoztak önös érdekek, pénzéhes emberek. Ez pedig nagyon is nehézzé teszi a munkát, az újjászervezést. Azt viszont nem gondolnám, hogy csak az öregek pártja, hiszen a földeken is egyre több a fiatalgazda és örvendetes tény, hogy a pártban is egyre több a fiatal tisztséget betöltő személy. Van egy fiatal csapatunk, amely épül, és ahova várjuk azokat, akik szeretnének ebben a munkában részt venni, valamint hamarosan megalakítjuk az ifjúsági szervezetünket is. Torgyán József munkáját nem tisztem méltatni, nem tagja a pártnak. Úgy tudom, nyugdíjas éveit tölti, innen is jó egészséget kívánunk neki. Ami Túri-Kovács Bélát illeti, ő a Fidesz politikusa, a kisgazda bázisnak nincs parlamenti képviselete, mint ahogyan az úgynevezett kispolgároknak sincs.

– Úgy gondolják, hogy a fiatalokkal mozgósítani lehet majd a magyar társadalmat az FKgP céljainak irányába? Hiszen egyre több a politikából kiábrándult ember és a biztosan szavazók a média hatására megszokott pártjuk mellett teszik le a voksot. Ráadásul ismerve a hazai médiaviszonyokat, a kisgazdák igencsak ki vannak szorítva erről a területről. Média és médiaszereplés nélkül pedig nagyon nehéz építkezni.

– Igen a média és a Független Kisgazdapárt viszonya számomra is furcsa, nehezen kerülünk be a médiába. Pedig sok akcióval próbáltunk segíteni az elmúlt időszakban a Hajdu-Bihari gazdáknak, de csak most kezdenek ránk felfigyelni. Ezzel persze azoknak az embereknek is megpecsételődik a sorsa, akik bajban vannak. Bízom abban, hogy ez a viszony változik, és a média rájön arra, hogy egy újjászervezett pártról van szó, amellyel számolni kell a jövőben a politikai- és belföldi életben.

– Miképpen jelenhet meg a párt a vidéken és Budapesten? De ezt még tovább is lehetne fokozni, hiszen másként kell megszólítani a városi és a falusi embereket. Ez egy rendkívül nehéz feladat.

– Erről a régi szlogen jut eszembe: „vidék nélkül nincs város”. Kampány alatt jártam úgy, hogy egy hölgy mondta, itt a városban minek kampányolunk, itt nincsenek is kisgazdák, még ő sem ismer egyet sem. Nos, ugyan ez a hölgy nem sokkal rá teli kosárral jött ki az egyik vásárcsarnokból és utána esett le neki, hogy még is ismeri a gazdákat.  Igen a feladat nehéz, hiszen a városi ember furcsán van „összerakva”, ők akkor veszik észre, hogy baj van, ha nem a megszokott áron, hanem sokkal drágábban kapják meg a portékát a piacon. Valahogy egy szociológiai mélyponton vagyunk, ahol csak a magunk problémája a fontos és nem vesszük észre azt, hogy csak együtt, közösen tudjuk megvalósítani a céljainkat. Óriási lehetőség van az adottságainknak  köszönhetően a mezőgazdaságban és az erre épülő iparban többek között, de az FKgP nem kizárólag a vidék pártja, a becsülettel dolgozó polgároké, és a „láthatatlan” elfeledett embereké is, Gondoljunk arra, hogy mindenki egyetért jogosan az orvosokkal, az ápolókkal a bérekkel kapcsolatban. Ugyanakkor a többi keményen dolgozó nélkülözhetetlen ember is megérdemli, hogy gyarapodjék.

Terveinkben szerepel az alap élelmiszerárak ÁFA tartalmának 5%-ra csökkentése, ahogy ezt már a 2014-es kampányban is ígértük. Továbbá tanköteles korig ingyenessé tennénk a tömegközlekedést és ingyenes WiFi-vel is kiegészítenénk. A fiatal vidéki és városi kisvállalkozóknak pedig – szakmai szervezetekkel egyeztetve – az induláshoz adómentességet biztosítanánk két évre. Élni és élni hagyni – ez hiányzik.

– Beszéljünk egy kicsit a kül- és belpolitikai helyzetről. Ahogy mondani szokták, „benne vagyunk az EU-ban”, ami tény, de ez hogyan hatott a gazdák életére? Az elmúlt 11 év távlatából úgy gondolom, már bőven lehet konzekvenciát levonni.

– Sok pofont kaptak a gazdák és pont a mostani földmutyi is az EU-s támogatások megcsapolására szolgál. Nehéz dolguk van a gazdáknak. Ha a nyugati gazdákat nézzük, akkor el is vannak maradva, a megbecsülés terén mindenképpen.  Jobban ki kellene használnunk a lehetőségeket, ellenőrizni a támogatások felhasználását, az asztal fölé tenni a pénzeket, átláthatóan. El kell érnünk továbbá hogy a béreket az EU-s szinthez közelítsék. Ehhez azonban komolyabb fellépés kell az EU-ban. Mi ezt a célt tűztük ki, valamint azt, hogy minden áron magyar kézben tartjuk termőföldjeinket. Egy valódi erős polgári Magyarországot akarunk erős vidékkel, nem pedig arrogáns oligarchákat. Olyan országot, ahol a politikusok megélnek a fizetésükből, és nem kapnak mindenért pótlékokat, milliós utazást közpénzből.

– Nagy visszhangot váltott ki az elmúlt időszakban a kétharmad által elfogadott földtörvény. A kormányzat azt hangoztatta, hogy ezzel biztonságban tudhatjuk a magyar földet. Persze vannak joggal kétkedők. Mi erről az Önök álláspontja?

– Az, hogy ez kihatással van a Natura 2000-es besorolású földekre, akkor veszélyben van a Magyarföld és pont a kormányzattól van súlyos veszélyben. Azok a területek, melyek mindig is legelésre szolgáltak eladósorba kerülnek a trafik- és földmutyi után. Nem kérdés, hogy kik kapják ezeket. Vidéken járva sok a szóbeszéd, de egy biztos, hogy akik szívvel, lélekkel művelnék, attól elvették, a zsebszerződésekről nem is beszélve. Nagy a baj az egyszer biztos.  Több garancia kell a földtörvényhez, emiatt már többször fordultunk az illetékesekhez, választ nem kaptunk, mint ahogyan a legelőiket elvesztő juhászok sem.

– Aztán itt vannak a földbérletpályázatok. Nagyon érdekes történések húzódnak a háttérben. A kisgazdák felháborodásuknak adtak hangot. Meddig mehet még ez így önök szerint, meg lehet-e állítani ezt a folyamatot? Önök mit tennének, illetve tesznek azért, hogy az egyszerű gazdaemberek biztonságban, nyugodtan élhessenek és dolgozhassanak?

– Megállítani ezt a folyamatot csak tömeges, nagy felháborodással lehet ebben az országban. Tény, hogy nem nyerhet mindenki, de az felháborító, hogy olyanok nyernek, akiknek közük sincs a földhöz, míg más családoknak az élete munkája ment tönkre. Szigorú ellenőrzéseket akarunk bevezetni adott esetben, ha lehetőségünk lesz rá, illetve létrehoznánk egy olyan szervezetet, amelynek a földek megművelésének és kihasználásának ellenőrzése lenne a feladata. Visszamenőlegesen is felülvizsgálnánk valamennyi szerződést!

– A jövő?

– Építkezünk, igyekszünk eljutni az emberekhez és a véleményükkel együtt részletes programot alkotunk. A magyar ember becsületesen dolgozik, méltó, európai színvonalú életet érdemel. Ki kell tűzni egy nemzeti minimumot, amelytől nem szabad tágítani.

Sz. Á.

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

One thought on “Magyarországot akarunk, erős vidékkel – az FKgP számít a fiatalokra

  1. Világhírű lehetne a mezogazdasagunk, a parasztság, meg a gazdák fejlődése óriási lökést adna a városi kis gazdaságnak is…nem beszélve a fiatal vallalkozokrol..ezek megélhetést adhatnanak vidéknek, városnak. Nem az a megélhetés ha a szamlaimat éppen csak kifizetem:( Nagyon kell egy ilyen beállítottságú képviselet! Szorítok a fiataloknak, tiétek a palya!Falusi

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük