Magyarország nem támogatja Mark Rutte NATO-főtitkárrá választását
Mark Rutte holland miniszterelnök nem kapja meg Budapest támogatását a NATO következő főtitkári posztjára benyújtott pályázatában – közölte Szijjártó Péter magyar külügyminiszter kedden. A leköszönő holland miniszterelnököt szeretnék megtenni a katonai szervezet főtitkárának.
Ruttét a katonai szövetség legnagyobb szereplői, köztük Franciaország, Németország, Nagy-Britannia és az Egyesült Államok támogatja. A magyar kormány azonban ellenzi a jelölést, mivel a múltban hangosan bírálta országukat. Ahhoz, hogy Rutte elfoglalja a NATO-főtitkári pozíciót konszenzusos döntésre van szükség a szervezetben.
“Természetesen nem támogathatjuk egy olyan ember megválasztását a NATO főtitkári posztjára, aki korábban térdre akarta kényszeríteni Magyarországot”
– jelentette ki Szijjártó.
Ezzel a kijelentéssel a magyar külügyminiszter Rutténak a 2021-ben tett megjegyzéseire utalt, miután Magyarország elfogadta a kiskorúak védelméről szóló törvényt, amely megtiltja, hogy LMBTQ ideológiát terjesszenek az iskolákban és óvodákban Magyarországon.
A holland miniszterelnök akkor úgy reagált a magyar törvényre, hogy az összeegyeztethetetlen az uniós értékekkel, és azt mondta, hogy Magyarországnak “semmi keresnivalója nincs többé az Európai Unióban”. Brüsszelnek “térdre kell kényszerítenie Magyarországot ebben a kérdésben” – tette hozzá akkor Rutte az uniós vezetők csúcstalálkozója előtt.
Bár a szövetség tagállamainak nagyjából kétharmada támogatja Rutte pályázatát, a főtitkárt egyhangú szavazással kell kinevezni. Budapest korábban azzal bizonyította, hogy hajlandó érvényesíteni szavazati jogát a NATO-ban, hogy csaknem két évig visszatartotta Svédország transzatlanti blokkhoz való csatlakozási kérelmének ratifikálását. Sulyok Tamás köztársasági elnök kedden írta alá a csatlakozást jóváhagyó törvényt.
A holland miniszterelnök a negyedik ciklusát töltötte be és tavaly júliusban közölte, hogy távozik az országos politikából. Jelenleg ügyvivői minőségben tölti be hivatalát, mivel a novemberi választásokon megválasztott képviselők egyelőre nem tudtak új kormányt alakítani.
Jens Stoltenberg októberben lemond a NATO főtitkári tisztségéről, miután egy évtizedig töltötte be ezt a pozíciót. Utódját várhatóan júliusban, a washingtoni vezetői csúcstalálkozón választják meg.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt képen: Jens Stoltenberg (B) NATO-főtitkár és Mark Rutte holland miniszterelnök a NATO brüsszeli központjában, 2021. június 14-én. © AFP / Francois Mori
A Rutte nevü tetvet el kell zavarni a qurva anyja legfrekventáltabb
testnyílása felé!
EZ IGY HELYES.