EU csúcs mától Brüsszelben – témák: Ukrajna, migráció és az EU bővítése
Orbán Viktor miniszterelnök részvételével kétnapos EU-csúcstalálkozó kezdődik ma Brüsszelben. Az egyeztetések során tervek szerint szóba fog kerülni a tömb bővítése, Ukrajna támogatása, a közel-keleti válság, továbbá migrációs és védelmi kérdésekről is egyeztetnek a tagállamok vezetői.
Egy lépéssel közelebb kerülhet az uniós tagsághoz Bosznia-Hercegovina – erről írt tegnap a Policito. A brüsszeli hírportál ugyanis úgy értesült, a balkáni országgal való csatlakozási tárgyalások megkezdésének zöld jelzést adhatnak a tagállamok a ma kezdődő kétnapos uniós csúcstalálkozón.
Azonban nem minden uniós diplomata optimista az ügyet illetően, egyes vélekedések szerint a 2022 decembere óta tagjelölti státusban lévő országnak minden reformot be kell fejeznie, mielőtt bármilyen előrelépés történne.
A tárgyalóasztalon van továbbá Ukrajna és Moldova csatlakozása is: mindkettő esetében 2023 decemberében döntöttek a csatlakozási tárgyalások megkezdése mellett.
Az EU-csúcson Orbán Viktor is részt vesz, aki már tegnap Brüsszelbe érkezett. Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke tegnap az MTI-t arról tájékoztatta, a miniszterelnök részt vett az Európai Nukleáris Szövetség csúcstalálkozóján.
Ukrajna esetében minden bizonnyal forró pont lesz a posztszovjet ország támogatása az Oroszországgal vívott háborúban.
Olaf Scholz német kancellár a berlini parlamentben mondott beszédében az európai szövetségesek Ukrajnával kapcsolatos egységét hangsúlyozta. „Közös állásponton vagyunk” – jelentette ki. Beszédében egyúttal utalt a weimari háromszög – Németország, Lengyelország és Franciaország – múlt heti találkozójára is: „Addig támogatjuk Ukrajnát, amíg csak szükséges” – fogalmazott. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke meghívólevelében szintén Ukrajna támogatását emelte ki:
Legfontosabb feladatunk az Ukrajnának nyújtott katonai segítség gyors eljuttatása, valamint – a csehországihoz hasonló közelmúltbeli kezdeményezésekre építve – a lőszerek Ukrajnába történő gyorsított beszerzése és szállítása
– írta levelében a politikus.
Talks on Ukraine's accession to the EU are expected to start by the end of June this year, stated 🇺🇦 PM Denys Shmyhal.
Shmyhal kicked off a working visit to Brussels today, where an EU summit will take place on 21 and 22 March.
📹 Denys Shmyhal via Telegram pic.twitter.com/6lNiE5yW31
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 20, 2024
Az Európai Tanács oldalán közzétett agenda szerint biztonságról és védelemről is fognak tárgyalni az uniós vezetők. Többek között szó fog esni Európa védelmi felkészültségének növeléséről, arról, hogy miként lehet megerősíteni az EU védelmi technológiai és ipari bázisát, továbbá más lépésekről is tárgyalni fognak a védelmi ipar versenyképesebbé tételében. Tervek szerint a tagállamok megvitatják az európai védelmi ipari stratégiát és az európai védelmi ipari programot is.
A résztvevők várhatóan kitérnek a Hamász palesztin terrorszervezet és Izrael közötti háborúra. Az EU korábban elítélte a fegyveresek támadását és elismerte, Izraelnek joga van megvédenie magát, ugyanakkor aggodalmát fejezte a romló gázai humanitárius helyzet miatt. A migráció szintén a napirendi pontok között szerepel: legutóbb a tagállami vezetők abban állapodtak meg, még erősebb partnerségre fognak törekedni a kibocsátó- és tranzitországokkal.
Magyar Nemzet
Kiemelt kép: Archív / Brüsszel, 2023. március 24. A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő érkezik az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának második napi ülésére 2023. március 24-én. Mellette Ódor Bálint, Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének vezetője (b), Orbán Balázs, a kormányfő politikai igazgatója (b2) és Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője (j). MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán