Drámai mértékben nőtt a fegyvergyártás Oroszországban
Többszörösére nőtt a fegyver- és lőszergyártás Oroszországban a Moszkva és Kijev közötti konfliktus 2022-es kirobbanása óta – közölte a Rosztec védelmi konglomerátum vezetője.
Szergej Csemezov Mihail Misin orosz miniszterelnök pénteki tájékoztatóján elmondta, hogy az orosz hadsereg által a konfliktusban használt fegyverek mintegy 80 százalékát a Rosztek szállítja.
A Vlagyimir Putyin elnök utasítására 2007-ben létrehozott konglomerátumhoz több mint 800 kutató és gyártó szervezet tartozik az orosz védelmi szektorban.
„2022-hez képest a harckocsik gyártása és felújítása gyárainkban három és félszeresére, a könnyű páncélozott járműveké pedig háromszorosára nőtt”
– mondta a Rostec vezetője.
Tízszeresére nőtt az önjáró tüzérségi lövegek gyártása, 14-szer több vontatott löveg készül, és megduplázódott a többszörös rakétaindító rendszerek (MLRS) gyártása.
A harckocsik és gyalogsági harcjárművek lőszereinek gyártása 900%-kal, a tüzérségi lövedékeké 600%-kal, az MLRS-ek lőszereinek gyártása pedig 800%-kal nőtt. Háromszor annyi irányítatlan rakétát gyártanak a nehéz légvédelmi rendszerekhez
– mondta Csemezov.
A Rostec vezetője szerint a konfliktus során új típusú felszereléseket is bevezettek, például a TOS-2 nehéz lángszóró rendszereket, amelyek termobarikus robbanófejjel ellátott lőszerek kilövésére alkalmasak, és „széles körben használják őket a katonai műveleti területen”. A Zemledeliye távoli aknavető rendszereket is gyártják, valamint Krasnopol irányított lövedékeket, Kub lőszereket és UAV-k számára irányított rakétákat.
A Rostec a JSC Tactical Missiles Corporationnel (KTRV) is együttműködik a szabványos repülőbombák siklómodulokkal és irányítórendszerekkel való felszerelésén – mondta.
A Washington Post márciusban arról számolt be, hogy a nagy távolságokra képes és nagy pontosságú siklóbombák használata „drámaian megnövelte” az orosz légierő hatékonyságát. Az Independent a múlt hónapban azt írta, hogy ezek a lőszerek „megváltoztatták” a Moszkva és Kijev közötti konfliktus arculatát.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter pénteken megerősítette, hogy az ország erői folytatják az ukrán védelmi állások „szétverését” a teljes frontvonal mentén. Oroszország területi térnyerése az év eleje óta 547 négyzetkilométert tett ki, míg Ukrajna a miniszter szerint több mint 111 ezer katonát és mintegy 21 ezer nehézfegyvert veszített el ebben az időszakban.