Donald Trump javaslatot tett az ukrán atomerőművek amerikai tulajdonba vételére
Véget ért a Donald Trump és Volodimir Zelenszkij közötti egyórás telefonos megbeszélés szerdán. „A beszélgetés nagy része a Putyin elnökkel tegnap folytatott telefonbeszélgetésen alapult, hogy mind Oroszország, mind Ukrajna kéréseit és igényeit összehangolják” – írta Trump a közösségi médiában. Zelenszkij a telefonbeszélgetés során beleegyezett az orosz energetikai infrastruktúra elleni támadások leállításába.
Trump a Truth Social közösségimédia-platformon közzétett bejegyzésében
nagyon jónak nevezte a mintegy egyórás beszélgetést Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel – írja a BBC.
A várakozásoknak megfelelően egyeztetett egymással telefonon Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt követően, hogy Kijev szerint az orosz fél megsértette az energetikai infrastruktúrát érintő 30 napos tűzszünetet. „A beszélgetés nagy része a Putyin elnökkel tegnap folytatott telefonbeszélgetésen alapult, hogy mind Oroszország, mind Ukrajna kéréseit és igényeit összehangolják” – írta.
„Nagyon jó úton haladunk” – tette hozzá Trump. Közölte, arra kérte Marco Rubio külügyminisztert és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót, hogy adjanak pontos leírást a megvitatott pontokról. Ezenfelül nyilatkozatot is kiadnak hamarosan.
A Bloomberg úgy tudja, Zelenszkij a telefonbeszélgetés során beleegyezett az orosz energetikai infrastruktúra elleni támadások leállításába. A két elnök megállapodott abban is, hogy a tűzszünet további kiterjesztésén dolgoznak.
A CNN szerint Trump „teljes körűen tájékoztatta” Zelenszkijt a Putyin elnökkel folytatott keddi telefonbeszélgetéséről, valamint az energiainfrastruktúrát érintő részleges tűzszünetről. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök további Patriot rakétarendszereket kért Donald Trump elnöktől, és Trump azt mondta neki, hogy segít neki megtalálni, amelyek elérhetőek, „különösen Európában”, továbbá szorosabb hírszerzési információ-megosztás jöhet az amerikai és az ukrán védelmi tárcák között.
Az amerikai elnök ezenfelül javaslatot tett az ukrán atomerőművek és villamosáram-hálózat egységeinek amerikai tulajdonba vételére.
„Ezeknek az erőműveknek az amerikai tulajdonlása lenne a legjobb védelem az ukrán energetikai infrastruktúra védelme és támogatása számára”
– írják a fehér házi sajtótájékoztatón felolvasott közleményben.
A megbeszélést követően Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejegyzést tett közzé az X-en (korábban Twitter), amiben szót ejtett az amerikaiak által javasolt feltétel nélküli tűszünetről, amelyet elmondása szerint Ukrajna támogat.
I had a positive, very substantive, and frank conversation with President of the United States Donald Trump @POTUS. I thanked him for a good and productive start to the work of the Ukrainian and American teams in Jeddah on March 11—this meeting of the teams significantly helped… pic.twitter.com/JFBd5EeIkg
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 19, 2025
Egyúttal megköszönte Trump elnöknek az Egyesült Államok támogatását és hangsúlyozta: Ukrajna békét akar, ezért is értett egyet a eltétel nélküli tűszünetről szóló javaslattal.
Napról napra romlott az amerikai és az ukrán elnök kapcsolata a novemberi elnökválasztás óta, a telefonbeszélgetés lehet a fordulópont
A két vezető politikus kapcsolata kezdetben kifejezetten pozitívnak volt mondható, ezt erősítette Trump és Zelenszkij 2024-es New York-i találkozója is. Továbbá november 5-én, a választás éjszakáján Zelenszkij az X-en (korábban Twitter) gratulált Trumpnak a választási győzelemhez, egyúttal méltatta a „béke az erőn keresztül” diplomáciai megközelítését. „Várjuk az erős Amerikai Egyesült Államok korszakát Trump elnök határozott vezetése alatt” – írta Zelenszkij a választás éjszakáján.
Decemberben Párizsban, Emmanuel Macron francia elnök társaságában találkozott egymással Trump és Zelenszkij, először az amerikai elnökválasztások óta. Trump ekkor több alkalommal kinyilvánította, hogy elhatárolódik elődje, Joe Biden politikájától, aki nagymértékű támogatást nyújtott Kijevnek az Oroszországgal vívott önvédelmi háborújában. Trump a Kijevnek nyújtott katonai segélyre fordított dollármilliárdokat hevesen bírálva kijelentette, hogy „24 óra alatt megoldja az ukrajnai háborút”.
Az újév első heteiben is bíztatónak ígérkezett Trump és Zelenszkij kapcsolata, aki Trump január 20-ai beiktatását követően gratulált az Egyesült Államok újraválasztott, immáron 47. elnökének. „A mai nap a változások napja, és egyben a reményé is, hogy számos probléma megoldódhat, beleértve a globális kihívásokat is” – írta Zelenszkij a beiktatási ceremónia után.
Február 12-én beszélt először egymással telefonon Donald Trump és Vlagyimir Putyin az ukrajnai békével kapcsolatban, ez volt az első amerikai és orosz elnök között lezajlott megbeszélés a háború 2022-es kitörése óta. Trump szerint egyetértettek abban, hogy meg akarják fékezni az orosz–ukrán háborúban bekövetkező több millió halálesetet. Kifejtette, hogy megállapodtak abban, hogy szorosan együttműködnek, beleértve a kölcsönös látogatásokat a saját országaikban.
Trump és Zelenszkij konfliktusa ezt követően indult romlásnak, amely a Müncheni Biztonságpolitikai Konferenciát követően tovább eszkalálódott.
A Putyin elnökkel való megbeszélést, valamint a rijádi orosz-amerikai találkozót követően azt kifogásolta Zelenszkij, hogy nem kaptak meghívást a találkozóra. Trump ezt követően bírálta élesen először Zelenszkijt és az ukrán vezetést,
Trump saját közösségi média platformján, a Truth Social-ön diktátornak nevezte Zelenszkijt.
Az amerikai elnök később tagadta, hogy ilyesmit mondott volna valaha. Trump ezután egyre élesebb kritikákat fogalmazott meg, az amerikai elnök szerint egy „félkész” ukrán tárgyaló is képes lett volna évekkel ezelőtt egy megállapodást elérni, jelentős területveszteség nélkül. „Ma azt hallottam: ó, nem hívtak meg minket. Hát három éve ott vagytok. Soha nem kellett volna ezt az egészet elindítani. Tudtatok volna kötni egy megállapodást” – mondta Trump, akinek kritikáját követően Zelenszkij kezdetben visszakozott, valamint arról beszélt, hogy szerinte megvezették az amerikai elnököt és „a dezinformációs térben él”. Az amerikai és az ukrán elnök között kibontakozó konfliktust
Emmanuel Macron közvetítői kísérlete sem tudta enyhíteni.
Február második felében Trump már arról beszélt, hogy nincs szükség Zelenszkijre az ukrajnai békemegállapodáshoz.
A két vezető konfliktusa február végén, Zelenszkij washingtoni látogatása idején ért a tetőpontjára, amikor az amerikai elnök a Fehér Házban fogadta az ukrán államfőt. A február 28-ai megbeszélés középpontjában eredetileg az Egyesült Államok által kért ritkaföldfémek kitermelési jogai és az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciák álltak, ám végül botrányba fulladt a találkozó. A tárgyalást követően a két elnök közös sajtótájékoztatót tartott volna, de a feszült hangvételű megbeszélést követően a Fehér Ház közölte, hogy elmarad. Trump azt üzente Zelenszkijnek, hogy majd akkor menjen vissza Washingtonba, ha készen áll a békére.
Az Ovális Irodában kialakult, botrányos Trump-Zelenszkij vitát követően nemsokkal megszólalt az ukrán és az amerikai elnök is. Zelenszkij a Fox Newsnak adott interjúban arról beszélt, már hogy összevesztek Trumppal, egyúttal köszönetet mondott az amerikai támogatásokért. Trump pedig újságírók előtt arról beszélt, szerinte Putyin elnök szeretné lezárni a háborút, de Zelenszkij tovább harcolna.
A helyzet odáig fajult, hogy Trump ideiglenesen leállította az ukrajnai fegyverszállítmányokat és a hírszerzési információ-megosztást, az ukrán elnököt pedig saját szövetségeseinek – Mark Rutte NATO-főtitkárnak és Andrzej Duda lengyel elnöknek – kellett jobb belátásra térítenie.
Ezek az előzmények vezettek el a rijádi amerikai-ukrán találkozóig, ahol megállapodás született egy 30 napos tűzszüneti tervezetről, cserébe Washington helyreállította a hírszerzési információk megosztását és az Ukrajnának nyújtott fegyveres támogatást. Nemsokkal később pedig Trump elnök már arról beszélt, ismét várja Volodimir Zelenszkij elnököt a Fehér Házban. Az amerikai elnök azt is mondta: szeretné, ha együtt zárnák le az ukrajnai háborút.
Hosszú és küzdelmes út vezetett a szerdai telefonos megbeszélésig, Trump elnök szavai ugyanakkor arra engedhetnek következtetni, hogy a tárgyalás fordulópontot jelenthet az amerikai és az ukrán elnök együttműködésében, elkezdődhet a két vezető kapcsolatának normalizálása, amely akár közelebb hozhatja a véglegesnek szánt tűzszünet és békemegállapodás megkötését is.
hirado.hu
Kiemelt kép: Donald Trump amerikai és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: Getty Images)
Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.
Kérjük Önöket, hogy a
DONATE
gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!
A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.
Nagyon köszönjük!