Bármelyik pillanatban összeomolhat Ukrajna
Ukrajnában nagyszabású hadjárat indult a magas rangú katonai vezetők ellen, a szakértők szerint így akarja levezetni a kijevi rezsim a kényszersorozások okozta feszültséget. Mindeközben olyan hírek is érkeznek, miszerint egyre súlyosabb a konfliktus Volodimir Zelenszkij elnök és Valerij Zaluzsnyij, ukrán vezérkari főnök között, erről ír az Izvesztyija.
“Fehér jegyek” kiadásával 4,5 millió dollárt keresett, ebből a pénzből vett egy villát a spanyol marbellában és három új luxusautót .
Emellett az ukrán sorkatonák közül személyi sofőrt rendelt édesanyjának Spanyolországba, Ukrajnán kívülre is utazott. Nagy botrány robbant ki az eset kapcsán Ukrajnában, ráadásul csak súlyosbította a helyzetet, hogy éppen Odessza vált híressé a kényszermobilizáció legszigorúbb módszereiről. A közösségi oldalakon ismételten megjelentek videók az utcán és a közlekedésben tartózkodó férfiak letartóztatásáról. A helyi katonai nyilvántartó és sorozási hivatal munkatársai magánházakba, udvarokba is behatoltak, közvetlenül az idézés kézbesítési helyén végeztek “orvosi vizsgálatokat”.
Volt példa egy epilepsziás, fogyatékos gyermek mozgósítására is odesszában. A férfit alkalmasnak nyilvánították és a frontra küldték, útközben támadás érte, meghalt.
Boriszov ukrajnai letartóztatása után megkezdődött a többi katonai regisztrációs és sorozási hivatal ellenőrzése. Hirtelen világossá vált, hogy a mozgósítás során számos szabálysértés történt. A biztonsági erők tehát felhívták a figyelmet arra a videóra, amelyen
Serhiy Lutsyuk, Rivne régió katonai komisszárja baseballütővel veri meg beosztottját.
Az illetékes vezetőt hatalommal való visszaéléssel vádolták és őrizetbe vették. Ezen túlmenően a Rivne régió kerületi katonai nyilvántartási és besorozási irodáiban is házkutatásokra került sor. Az egyikben nyolc zacskó amfetamint és “kábítószer-használati eszközöket” találtak.
A toborzó tisztek elleni kampánynak számos oka van. Egyrészt Ukrajnában rendkívül negatívan ítélik meg a kényszermozgósítást.
A nem nyilvános közvélemény-kutatások szerint az elutasítás mértéke eléri a 80 százalékot.
A helyzetet súlyosbítja az ukrán fegyveres erők kudarcaival kapcsolatos növekvő pesszimizmus, Zelenszkij csapatának tehát kell egy “boxzsák”, amivel csitítható a botrány és a felelősség hárítható az államról, a toborzótisztek pedig “önként jelentkeztek” túlkapásaikkal.