KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Az EU még nagyobb nyomást akar gyakorolni Oroszországra – Orbán nem mondott ellent

Az Európai Unió még nagyobb nyomást akar gyakorolni Oroszországra, hogy mielőbb véget vessen ukrajnai katonai beavatkozásának – jelentette a Magyar Békekör tudósítója pénteken.

A tagállamok vezetőinek brüsszeli értekezletéről kiadott közlemény szerint az EU vezetői „állhatatosan kiállnak Ukrajna mellett, amíg csak kell”.

A magyar miniszterelnök nem határolódott el a közleménytől. Ez arra utal, hogy vagy megszavazta, vagy tartózkodott a szavazástól. Ha az utóbbi megoldást választotta, átengedett egy olyan nyilatkozatot, amelyben az EU tagállamai megerősítik elkötelezettségüket a kijevi kormány katonai és pénzügyi támogatásának kibővítése mellett, és nemcsak szélesíteni akarják a szankciók körét, hanem szigorítani is a szabályokon, hogy ne lehessen megkerülni őket.

A Magyar Békekör tudósítója felhívta a figyelmet a magyar kormányfő tettei és szavai között feszülő ellentmondásokra. A közös közlemény kiadása előtt Orbán Viktor azt mondta, hogy a szankciók tönkre teszik Európát, és Magyarország továbbra sem ad fegyvert Ukrajnának.

A csúcstalálkozóról kiadott közleményben viszont az áll, hogy az EU 12 milliárd euró értékű katonai fegyveres támogatásban részesíti a kijevi kormányt, és további 55 milliárd euró anyagi segítséget is nyújt neki. Tekintettel arra, hogy ezeket a juttatásokat az EU közös alapjaiból eszközlik, kétség fér ahhoz, hogy Magyarország ne járulna hozzá. Maga a közlemény is erre utal.

Az EU csúcson a miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna felvételét a NATO-ba mindaddig, amíg a kijevi kormány nem orvosolja a kárpátaljai magyarság jogait. Ugyanakkor azt is tudatta, hogy pénzügyi támogatást nyújtanak az ukrán kormánynak. Ez arra enged következtetni, hogy a magyar kormány egy olyan kijevi rendszert pénzel, amely nemcsak az önrendelkezést és az autonómiát tagadja meg Kárpátaljától, hanem alapvető nemzetiségi jogait is, mint milyen az anyanyelvi oktatás és a kulturális identitás.

A budapesti orosz nagykövet február 8-án figyelmeztetett, hogy Oroszország elkerülhetetlennek tartja eddigi kapcsolatainak felülvizsgálását azokkal az országokkal, amelyek aktívan támogatják az oroszellenes szankciópolitikát. Magyarországra célozva Jevgenyij Sztaniszlavov kijelentette: “Számos közös kezdeményezést leállítottak már az uniós szankciók szinte egyetemes elterjedése miatt”.

Ez is érdekelheti:  Nézőpont: változatlan pártpreferenciák, minden második magyar Orbán-párti

A Békekör tudósítója jogosnak tartja a kérdést: ha a magyar kormány az EU szankciópolitikájának engedelmeskedve felfüggeszti Oroszországgal kötött egyes gazdasági szerződések végrehajtását, mint ahogyan teszi, vajon az orosz féltől elvárható-e, hogy tartsa magát a Magyarországgal kötött megállapodásokhoz. Mi a kormány véleménye a kölcsönösségről, és az esetleges ellenlépések következményeiről az országra nézve?

Brüsszel, 2023. február 10 péntek (MB)

Magyar Békekör

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük