Ausztria blokkolja az EU új Oroszország-ellenes szankcióit
Az EU nagykövetei állítólag nem jutottak megállapodásra a 12. Oroszország elleni szankciókról, miután Ausztria leállította a tárgyalásokat – közölte Rikard Jozwiak, a Szabadság Rádió európai ügyekért felelős igazgatója – adta hírül a Russia Today.
Az újságíró az X-en (korábban Twitter) kedden közzétett bejegyzésében arról számolt be, hogy Bécs elégedetlenségét fejezte ki amiatt, hogy az ukrán Nemzeti Korrupcióellenes Ügynökség (NACP) az osztrák Raiffeisen Bankot „a háború nemzetközi szponzorának” minősítette, amiért folytatja üzleti tevékenységét Oroszországban.
EU ambassadors have still not agreed on the 12th sanctions package on 🇷🇺. Now 🇦🇹 is complaining that Raiffeisen bank is on the 🇺🇦 NGO blacklist.
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) December 12, 2023
Az EU legújabb szankciócsomagjáról szóló tárgyalások felfüggesztéséről hivatalos megerősítés nem érkezett.
Jozwiak jelentése azonban azt követően készült, hogy Ausztria hivatalosan is csatlakozott Magyarországhoz és Szlovákiához, mely tagállamok nyíltan ellenezték az Ukrajnával folytatott gyorsított csatlakozási tárgyalásokat, amelyeket korábban az Európai Bizottság javasolt.
Karl Nehammer osztrák szövetségi kancellár egy hétfői kormányülésen ragaszkodott ahhoz, hogy Kijev ne legyen kivételezett a tagság felé vezető úton, és kijelentette, hogy az EU még nem áll készen a bővítésre.
Az osztrák vezető kijelentéseit Juraj Blanar szlovák külügyminiszter is támogatta, aki azt mondta, „nem tudja elképzelni”, hogy Kijev addig csatlakozzon az unióhoz, amíg „hadiállapotban van”. Orbán Viktor magyar miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy az EU mezőgazdasági ágazata összeomlana, ha a blokk hirtelen befogadná Ukrajnát.
Orban korábban ellenezte az EU Oroszországgal szembeni szankcióit, és a múlt hónapban Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének írt levelében arra figyelmeztetett, hogy megakadályoz minden további, pénzügyi támogatást vagy csatlakozási tárgyalást Kijevvel, hacsak az unió nem folytat előbb „stratégiai megbeszélést” az ukrajnai célok megvalósíthatóságáról.
A magyar államfő azzal érvelt, hogy az Európai Tanács egyszerűen nem hajlandó addig kulcsfontosságú döntéseket hozni az Ukrajna-politikáról – beleértve a biztonsági garanciákat, a további segélyeket, az Oroszország elleni szankciókat és az EU bővítését -, amíg a tagállamok nem jutnak konszenzusra a közös stratégiáról.
Az év elején Orbán azt is követelte, hogy Ukrajna vegye le a magyar OTP Bankot a „terrorizmus nemzetközi támogatóinak” listájáról, és arra figyelmeztetett, hogy Budapest megszünteti részvételét az Ukrajnának nyújtott további uniós finanszírozásban, és „nagyon megnehezíti”, az Oroszország elleni újabb szankciókról szóló eljárásokat.
Válaszul Kijev beleegyezett, hogy ideiglenesen felfüggeszti az OTP Bank státuszát.
Kiemelt képen: Karl Nehammer osztrák kancellár © Getty Images