Görög zavargások
Görögország a pénzügyi segélycsomagért cserében újabb megszorításokat hagy jóvá.
Ezrek vonultak fel a megszorítások ellen tiltakozva a parlament elé, ahol a képviselők a 2019-2020 évekre vonatkozó nyugdíjcsökkentésről és az adóemelésről szavaztakA görögországi politikusok további nyugdíjcsökkentést és adóemelést hagytak jóvá a nemzetközi hitelezők kérésére, és ennek fejében, azt remélik, hogy megkapják a következő pénzügyi mentőcsomagot, eközben dühös tüntetők tiltakoztak a parlament előtt az újabb megszorítások ellen.Csütörtökön. parázs vitát követően, Alexis Tsipras miniszterelnök kormánykoalícióját alkotó 153 képviselő elfogadta a megszorító intézkedéseket, amelyeket 2019-ben és 2020-ban fognak bevezetni, és amelyektől 5,4 milliárd dolláros megtakarítást várnak.A 300 férőhelyes ülésteremben az összes jelenlévő ellenzéki képviselő a népszerűtlen csomag ellen szavazott, amely megszorítás ellenes tüntetők tízezreit vitte ki az utcára szerdán.A baloldali kormány azt reméli, hogy négy nappal az eurózóna pénzügyminisztereinek brüsszeli találkozója előtt törvénybe iktatott megszorítások meggyőzi majd a hitelezőket, hogy átutalják a 8.3 milliárd dolláros (7.5 milliárd eurós) mentőcsomagot, a júliusi adósságtörlesztés határideje előtt.„Európában Ön a legjobb a megszorítások reklámozására,” jelentette ki Kyriakos Mitsotakis, az ellenzéki Új Demokrácia párt konzervatív vezetője, aki felszólította Tsipras-t, hogy mondjon le.„Hagyja, hogy a nép döntse el a szavazataival, hogy kik vezethetik ki az országot a válságból és hogyan,” – mondta a parlamenti felszólalásában, és megismételte felhívását az előrehozott választásra.Tsipras a maga részéről elutasította Mitsotakis kritikáját, „hamis próféta”-nak nevezte, és azt mondta, hogy most a hitelezők feladata, hogy teljesítsék ígéreteiket.„Megérdemeljük és elvárjuk a Hétfői Eurócsoporttól, hogy egy olyan adósságcsökkentő határozatot hozzon, amely megfelel a görög emberek áldozatvállalásainak” – mondta.
Egy kis csoport kapucnis tiltakozó kivált a tömegből és benzinbombákat és petárdákat dobált a parlamentet őrző rendőrökre. A rendőrség könnygázt vetett be a tömeg oszlatására.
Adósságcsökkentés
Görögország gazdasága 25 százalékkal zsugorodott, 2010 óta, amikor először volt kénytelen külső pénzügyi támogatást kérni cserébe a kiadások lefaragásáért. Négyből egy görög munkanélküli, míg több ezer fiatal külföldre költözött, hogy jobb gazdasági lehetőségeket kereshessen.
A közvélemény kutatások szerint népszerűtlen kormány abban reménykedik, hogy reformjaival képes meggyőzni a hitelezőket, akik majd olyan szerkezetátalakítást hajtanak végre, amely csökkenti az adóssághalmazt, és amelynek következtében lehetőség nyílik Görögország számára, hogy bekapcsolódjon az Európai Központi Bank eszközvásárlási programjába, és visszatérhet a kötvénypiacra a következő hónapban.
Tsipras, hogy a keserű pirulát némileg megédesítse, megígérte, hogy a csütörtökön elfogadott új intézkedéseket adómentességgel fogja ellensúlyozni. Ez azonban csak akkor valósítható meg, ha Görögország teljesíti a költségvetési célkitűzéseket.
A hitelezők elvben megállapodtak az adósság átütemezésében, de részleteiben nem.
Görögország ebben a hónapban egyértelmű euróövezeti ígéretet követel a hatalmas államadósság visszafizetést megkönnyítő intézkedésekről. A kérdés hónapokig vita tárgyát képezte a német kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között, amely nem kíván részt venni a mentési programban kivéve, ha Görögország adósságterhe kezelhető szintre süllyed.
Tsipras adósságkönnyítésre való felszólítása Németország ellenállásába ütközik, mivel szeptemberben általános választás lesz és a további könnyítések népszerűtlenek a választók körében.
Fordította: Urthvas Bethad
Forrás: Al Jazeera Hírügynökség
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)
A nagy görög remények nem látszanak teljesülni, úgy hírlik, hogy az zóna pénzügyminiszterei nem tudtak, vagy nem akartak megegyezni a görögökkel. Szerintem jobban járnának, ha kilépnének az euróból és visszahoznák a darchmát. Akkor volna esély valamiféle javulásra, s lenne jövőjük is, de így, semmi esélyük, Ez lenne a mi sorsunk is, ha ez az ellenzéki csürhe kaparintaná meg a hatalmat, Isten óvjón tőle