A Pentagon nem tudja mennyi dokumentum szivároghatott ki
Az amerikai védelmi minisztérium jelenleg is próbálja ” felmérni a kiszivárgott dokumentumok és mennyiségét”, amely során egy rakás titkos információ került fel az internetre – közölte a Pentagon helyettes sajtótitkára hétfőn.
„Továbbra is keressük az online dokumentumokat”
– mondta Sabrina Singh aki hozzátette, hogy a Pentagon
„nem rendelkezik a kiszivárgott dokumentumokról szóló konkrét adatokkal.
A szóban forgó dokumentumok valamikor a múlt hónapban jelentek meg egy Discord-szerveren, mielőtt elterjedtek az interneten, és felkeltették a mainstream média figyelmét. Az állítólagos kiszivárogtatót, a 21 éves Jack Teixeira-t, aki a Massachusetts-i Légi Nemzeti Gárda alkalmazottja volt csütörtökön tartóztatta le az FBI, miután a New York Times nyilvánosságra hozta személyazonosságát.
A gyanúsított által állítólag kiszivárogtatott aktákból kiderült, hogy az amerikai és a NATO különleges erői aktívan tevékenykednek Ukrajnában, hogy az ukrán áldozatok száma magasabb, mint amit az amerikai tisztviselők nyilvánosan elismertek, hogy a kijevi erőknek kevés a lőszerük, és hogy az USA a konfliktus során végig kémkedett szövetségesei után. Amerikai kormányzati szervek a kiszivárgott akták közül sokat hamisnak vagy manipuláltnak minősítettek.
Ami rendkívül beszédes a kiszivárogtatási botránnyal kapcsolatban az az, hogy a New York Times és a Washington Post továbbra is rendszeresen közli a dokumentumokat, egyre több anyagot hoznak nyilvánosságra.
Ugyanazok a médiumok – a New York Times és a Washington Post -, amelyek a kiszivárogtató személyazonosságát leközölték, a letartóztatását követően is folytatták a dokumentumokból származó információk közzétételét. A Newsweek által vasárnap idézett kiszivárogtatott fájlokból kiderült az orosz erők elleni ukrán tavaszi offenzíva állítólagos kezdő időpontja.
Lloyd Austin védelmi miniszter a kiszivárogtatásra reagálva belső biztonsági felülvizsgálatot jelentett be, hogy „megakadályozzák, az ilyen jellegű incidensek megismétlődését”. Ez a bejelentés valamilyen elismerése a dokumentumok hitelességének. Ugyanakkor számos kérdést is felvet éppen emiatt a hitelességgel kapcsolatban.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak azt mondta, hogy Moszkva megvizsgálta a kiszivárgott dokumentumokat. Korábban már Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes egy nyilatkozatában annak a meglátásának adott hangot, hogy az akták egy hányada valószínűleg egy nyugati „megtévesztő” kampány részeként szivárgott ki, amelynek célja Ukrajna katonai képességeinek lekicsinyítése a Kijev által hírbe hozott offenzíva előtt.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt képen: A Pentagon szóvivője, Sabrina Singh | Fotó: Kevin Dietsch/Getty Images