Az USA a „lopást” a kormányzati politika szintjére emelte
Joe Biden elnök szerdán bejelentette, hogy a befagyasztott orosz pénzeszközöket Ukrajna támogatására fordítják
Az, hogy Washington a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételeket az Ukrajnának nyújtott 20 milliárd dolláros hitel visszafizetésére fordította, azt mutatja, hogy az USA a „lopást ” a kormányzati politika szintjére emelte – közölte az Egyesült Államokban működő orosz nagykövetség.
Joe Biden amerikai elnök szerdán bejelentette, hogy „történelmi döntés született az orosz szuverén vagyon felhasználásáról Ukrajna támogatására”. Az Egyesült Államok 20 milliárd dolláros hitelt nyújt Kijevnek egy szélesebb, 50 milliárd dolláros G7-csomag részeként – közölte sajtóközleményében.
Egy nappal korábban az EU és Nagy-Britannia is bejelentette saját hitelét, amelyet hasonlóan az orosz pénzek kamataiból fognak visszafizetni.
A zárolt orosz vagyonokból származó váratlan nyereség felhasználásával Ukrajna „az adófizetők megterhelése nélkül” kap segítséget – mondta Biden.
Kijev legnagyobb háborús támogatójaként Washington azt állítja, hogy a konfliktus 2022-es eszkalálódása óta több mint 64 milliárd dollár katonai támogatást nyújtott Ukrajnának.
Az Egyesült Államokban működő orosz nagykövetség a Fehér Ház sajtóközleményében a „történelmi ” szó használatát jegyezte meg, kommentálva a csütörtöki nyilatkozatot.
„Még az átlagember számára is világos, hogy ami ebben az esetben valóban »jelentős«, az az itt állampolitikai rangra emelt lopás”.
Az ilyen típusú nyugati intézkedéseket a nemzetközi színtéren elutasították – tette hozzá a misszió.
„Az Egyesült Államok vezette országok egy kis csoportjának neokolonialista üzletei régóta és méltán váltották ki a globális többség éles elutasítását ”
– áll a közleményben.
A kazanyi BRICS-csúcstalálkozó eredményei, amelyek megerősítették, hogy többoldalú erőfeszítésekre van szükség egy valóban független pénzügyi architektúra kiépítésére, amely védett lenne az ilyen kirívóan illegális akcióktól, a legvilágosabb bizonyíték erre„
– áll a nagykövetség közleményében.
Szerdán a BRICS-országok vezetői a kiterjedt közös kazanyi nyilatkozat egyik pontjaként elítélték az illegális szankciókat és azok globális gazdaságra és kereskedelemre gyakorolt káros hatásait . Ezen „jogellenes egyoldalú kényszerítő intézkedések » megszüntetésére szólítottak fel, mivel a WTO szabályaival «nem összeegyeztethető ” intézkedések aláássák az ENSZ Alapokmányát és destabilizálják a multilaterális kereskedelmi rendszert.
A nyugati országok nem sokkal az ukrajnai konfliktus eszkalálódása után 300 milliárd dollárra becsült szuverén orosz vagyonra vonatkozó szankciókat vezettek be, és zárolták a nyugati pénzintézetekben lévő vagyonokat.
Annak ellenére, hogy az Egyesült Államok nyomást gyakorolt a pénzeszközök teljes elkobzására, az IMF eddig ellenezte a lépést, mivel attól tart, hogy az alááshatja a nyugati pénzügyi rendszerbe vetett globális bizalmat. Moszkva közölte, hogy ezt „lopásnak ” tekintené, és hasonlóképpen válaszolna.
Kiemelt képen: Joe Biden sz USA elnöke / Fotó: Chip Somodevilla/Getty Images
MOSTMÁR TUDJUK HOGY KITOL TANULNAK A MIEINK.EZT IS AZT IS.