Ukrajnai választások: újabb forradalom?
Tekintettel az utóbbi hónapok fejleményeire Ukrajnában, a kampánynak nagyon zajosnak kellene lennie, azonban egyelőre csodálatos csend van. Mintha előre lehetne tudni az eredményt. A küzdelmet a rangsoroló ügynökségek mezején folytatják.
Petro Porosenko Tömbje változatlanul az első helyet tudhatja magáénak a népszerűségi listán. A szavazatok 25-37%-t kaphatja meg. A küszöbön álló választások során meg fog ismétlődni az, ami Porosenko elnökké választása során történt: akkor nem volt semmilyen reális konkurencia, sőt, még választási kampány sem volt, hanem csupán rangsorolás – hangoztatja az ukrán Legfelsőbb Tanács tagja, Olekszandr Holub.
A kampánynak semmi köze sincs a szabad, demokratikus választáshoz. A szavazásban egész régiók nem vesznek részt – Doneck és Luhanszk, ahol 7 milliónyi lakosság mellett az ukrajnai választópolgárok egyhatod része él, kb.2,5 millió választópolgár. A Kijev által megszállt délkelet-ukrajnai területeken pedig a választásokat meg fogják hamisítani. Végeredményben az új parlamentben a többséget a szélsőjobb nacionalisták kapják meg.
Ebben a Legfelsőbb Tanácsban olyannyira elenyésző lesz a valóban független, elfogulatlan képviselők rétege, hogy egyszerűen nem lesznek működőképesek. Tekintettel arra, hogy az ukrán parlament hajlamos a veszekedésre, lázadásra és majdanokra, az új Tanácsnak nem adok egy évnél több időt a működésre – mondta Olekszandr Holub.
Ukrajnában azoknak van szükségük Petro Porosenko Tömbjére, akik még mindig elhiszik, hogy az országban lehetséges a béke és nyugalom. Ugyanis éppen Porosenko lett az, aki elfogadta a kelet-ukrajnai megbékélési tervet és hajlandó felvenni a tárgyalásokat Novorosszijával.
A felmérések szerint a második-harmadik helyet az ukrán „führer”, Oleh Ljasko Radikális Pártja és Julija Timosenko volt kormányfő Batykivscsinája (Hon) osztja meg 14-20%-kal. Mögöttük a Népfront sorakozik fel, amelybe Timosenko egykori elvtársai – Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök, Olekszandr Turcsinov házelnök, Arszen Avakov belügyminiszter – tömörültek. Ezek a Donbasszban harcoló ukrán zászlóaljak másfél tucat „hadurát” jelöltették a képviselői tisztségre.
Az ellenzéknek alig van esélye bejutni a parlamentbe – véli Volodimir Szkacsko ukrán politológus.
Talán bizonyos választási körzetekben a rájuk nehezedő nyomás és megfélemlítés dacára bejutnak azok az egyéni képviselők, akik valamilyen módon a baloldali nem nacionalista erőket fogják képviselni. Azonban egészében véve Ukrajnában a baloldali szegmenset gyakorlatilag felszámolták. És nagy a valószínűsége annak, hogy az ukrajnai belpolitikai megosztottság tovább fog mélyülni.
Ott a marakodás még erösebb fokon fog müködni és igyekeznek a kisebbeket mielöbb elsöpörni. A verekedések meg tovább fognak müködni a parlamentben. Én egy évet sem josolok ennek a választási bohozatnak.
Romák! Ti is csatlakozzatok Európához! Gazdag, majd eltart! Legyen annyi eszetek, mint az ukránnak!
Hitler barátainak ujfasiszta utódai ezek.
Világosan látható, még a kételkedők számára is, hogy ennek az ukrajnai ügynek semmi köze az ukrán néphez! Egy külföldről pénzelt, külföldi érdekcsoportok akaratát véghezvinni szándékozó, az ukrán nemzetre ráerőltetett hatalmi formáció bitorolja a kormányt, amire az ukrán nép jórésze már ráébredt.
A választási bohózattal kapcsolatosan: a „demokráciára” és az „igazságra” oly érzékeny nyugat és főként a „világ rendőre”, az USA kényes szemét most egyáltalán nem szúrja, hogy míg a Krímen a választások tisztaságához nem fér kétség, valóban demokratikus volt és a nép akaratát hűen tükrözte, addig itt már jól előre látszanak a „trükkök százai” és már most borítékolható a csalás. Nem beszélhetünk tiszta politikáról, semmi más ez, mint a hatalmi érdekek egymásnak feszülése és területszerző háború, próbálkozás a világ újrafelosztására – egyelőre a színfalak mögött.
A cél, mint a történelem során nem először már, az orosz terület megszerzése, birtoklása, Európa meggyengítése.
Nagy Péter