KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt kép: amerikai elnökválasztás / Fotó: hirado.hu

Trump vagy Harris – amerikai elnökválasztás percről percre…

Az amerikaiak kedden az urnákhoz járultak, hogy a republikánus Donald Trump volt elnök és Kamala Harris demokrata alelnök között válasszanak a 2024-es Fehér Házért folyó versenyben. A felmérések szerint Harris és Trump holtversenyben állt egymással országosan, valamint a kulcsfontosságú ingadozó államokban. A közvélemény-kutatók az Egyesült Államok történetének egyik legszorosabb elnökválasztási versenyét jósolják.

A Floridai Egyetem választási kutatóközpontja (Election Lab) adatai szerint hétfő reggelig már több mint 78 millió amerikai adta le szavazatát az előrehozott szavazás során. Harris és Trump a kampány utolsó teljes napját azzal töltötte, hogy a harctéren lévő államokban végső erőfeszítéseket tegyen, és az ország jövőjéről alkotott, merőben eltérő elképzeléseket vázoljon fel a választóknak.

Harris későn szállt be a versenybe, a demokrata jelöltséget azután szerezte meg, hogy Joe Biden elnök júliusban befejezte kampányát, miután az elnök katasztrofális vitán mutatkozott be Trump ellen, ahol zavarodottnak tűnt, és nehezen tudta befejezni a mondatait.

Az amerikai elnökválasztást az elektori kollégium rendszere dönti el, ami azt jelenti, hogy a népszavazáson alulmaradó jelölt is megnyerheti a versenyt. Az 538 elektori szavazatból akár Trumpnak, akár Harrisnek 270-et kell megszereznie az elnökség megnyeréséhez, és minden államnak a kongresszusi szenátorainak és képviselőinek száma alapján jut bizonyos számú szavazat.


Több államban eldőlt az elektori voksok sorsa

07:00 Bezártak a szavazóhelyiségek az amerikai elnökválasztáson, és a magas feldolgozottságú részeredmények alapján több államban gyakorlatilag el is dőlt az úgynevezett elektori szavazatok sorsa.

Az országban 538 elektori szavazat alapján választják meg az új elnököt, vagyis az a jelölt nyer, aki ezekből legalább 270-et megszerez. Minden állam meghatározott számú vokssal rendelkezik, általában ezek mindegyikét az a jelölt kapja meg, akire többen szavaztak.

A mostani választáson a két elnökjelölt, a republikánus Donald Trump és a demokrata párti Kamala Harris közötti küzdelmet az előzetes közlések szerint a politikai csatatérnek számító államok – Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Észak-Karolina, Pennsylvania és Wisconsin – döntik el. Ezekben az államokban a hajnali részeredmények szoros versenyt mutattak a két jelölt között.

Ez is érdekelheti:  Ábrahám Robi Lakatos Márkról: "Én nem kívánom, hogy ez az ember valahol holtan végezze"

Azok közül az államok közül, amelyekben közép-európai idő szerint a reggeli órákra megközelítette vagy meg is haladta a 90 százalékos feldolgozottságot a szavazatösszesítés, Floridában (30 elektori voks), Texasban (40), Ohióban (17), Indianában (11), Tennesseeben (11), Dél-Karolinában (9), Kentuckyban (8), Louisianában (8), Oklahomában (7), Iowában (6), Arkansasban (6) és Nyugat-Virginiában (4) Donald Trump, New Yorkban (28 voks), Illinois-ban (19), Marylandben (10), Rhode Islanden (4), Vermontban (3) és Delaware-ban (3) Kamala Harris győzött.

A szavazás napján mindkét jelölt derűlátóan nyilatkozott a saját esélyeiről. Ha Donald Trump nyer, több mint száz éve ő lehet az első elnök, akit egy periódus kihagyása után újraválasztanak, Kamala Harris pedig az első nő lehetne az amerikai elnöki székben.


07:51

 


A legutóbbi állás (frissítve):

07:25


06:58

 


06:4503:45


Donald Trump volt elnök megnyerte Észak-Karolina csatatérállamot, az állam 16 elektori szavazatot szerzett, és ezzel legalább 230-ra növelte az összesített választói szavazatszámát – közölte az Associated Press előrejelzése. A New York Times is Trumpnak ítélte az államot. Több mint 130 ezer szavazattal vezet, a várt szavazatok közel 90 százalékának megszámlálásával.


Donald Trump az elnökválasztás eredményeit nézi Palm Beach-i rezidenciáján, a Mar-a-Lagóban, családtagjai és barátai kíséretében, köztük a milliárdos Tesla-vezér Elon Musk, Dana White UFC-elnök, ifjabb Robert F. Kennedy, Nigel Farage, Caitlin Jenner és Eduardo Bolsonaro volt brazil elnök fiának társaságában.

 

Ez is érdekelheti:  A Russia Today (RT) Szijjártó Péter véleményét hangsúlyozta

 

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)

 

Kiemelt kép: amerikai elnökválasztás / Fotó: hirado.hu

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük