Trump a fehér gazdák elleni erőszakkal vádolta meg a dél-afrikai miniszterelnököt
Cyril Ramaphosa elnök az Ovális Irodában tartott feszült megbeszélésen cáfolta amerikai elnök vádjait.
Donald Trump amerikai elnök szerdán a Fehér Házban tartott találkozón szembesítette dél-afrikai kollégáját, Cyril Ramaphosát egy videómontázzsal, amely a fehér farmerek elleni diszkriminációt és erőszakot mutatta meg.
A megbeszélés, amely látszólag a kereskedelem és a kétoldalú kapcsolatok megvitatására irányult, az ország fehér kisebbségével való bánásmódról szóló vitára terelődött át, miután egy újságíró megkérdezte, mi győzné meg Trumpot arról, hogy
„nincs fehér emberekkel szembeni népirtás Dél-Afrikában”.
Ramaphosa közbeszólt, hangsúlyozva, hogy meg kell hallgatni az amerikai „barátok” hangját, hogy teljes képet kapjunk a kérdésről – amire Trump így válaszolt:
„Több ezer történet szól erről… Tudnék mutatni néhány ilyen anyagot”.
„Kapcsolja le a villanyt, és csak ezt tegye be” – utasította Trump a stábját, mielőtt lejátszott volna egy ötperces videóösszeállítást. A felvételen dél-afrikai ellenzéki személyiségek gyújtó hangvételű kijelentéseket tartalmazó klipek, valamint olyan képek szerepeltek, amelyek állítólag fehér farmerek sírjait mutatták.
🚨 JUST SHOWN IN THE OVAL OFFICE: Proof of Persecution in South Africa. pic.twitter.com/rER1l8sqAU
— The White House (@WhiteHouse) May 21, 2025
Trump ezután egy köteg nyomtatott sajtócikket mutatott be Dél-Afrikáról, lapozgatta az oldalakat, és megjegyezte:
„halál, halál, halál, halál, szörnyű halál”.
Azt állította, hogy az említett anyagok a fehér farmerek elleni célzott kampányt bizonyítják, és rámutatott, hogy az emberek a saját biztonságuk érdekében elmenekülnek Dél-Afrikából.
Ramaphosa elnök válaszában hangsúlyozta, hogy Dél-Afrika többpárti demokrácia, ahol az egyének különböző nézeteket nyilváníthatnak ki, és hogy a kormány nem támogatja a videóban elhangzó kijelentéseket. Megjegyezte, hogy a dél-afrikai bűnözés minden közösséget érint, és kijelentette, hogy nem faji alapon történik. Ramaphosa azt is kifejtette, hogy a videóban szereplő személyek nem az ő kormányának tagjai.
„Emberek százai, ezrei próbálnak bejutni az országunkba, mert úgy érzik, hogy meg fogják őket ölni, és el fogják kobozni a földjüket. És tényleg vannak olyan törvények, amelyeket elfogadtak, amelyek jogot biztosítanak a földek elkobzására”
– állította Trump.
A Washington és Pretoria közötti feszültség azóta fokozódott, hogy Trump januárban visszatért hivatalába. Az amerikai kormányzat azzal vádolta Dél-Afrikát, hogy faji alapú földosztási politikájával aláássa a fehér afrikaner kisebbség jogait.
Pretoria védelmébe vette az intézkedéseket, mondván, hogy azok célja a földtulajdonlásban régóta fennálló faji egyenlőtlenségek kezelése. Trump ígéretet tett arra, hogy felgyorsítja az afrikanerek honosítását, azt hangsúlyozva, hogy ők „népirtás” áldozatai.
Ramaphosa többször is visszautasította ezeket az állításokat, legutóbbi nyilvános szereplése során kijelentette: „Dél-Afrikában nincs népirtás. Ez olyan tény, amelyet rengeteg bizonyíték támaszt alá”.
A kapcsolatok márciusban tovább romlottakAz USA és Dél-Afrika között, amikor Trump elrendelte a Dél-Afrikának nyújtott összes amerikai szövetségi támogatás leállítását, és kiutasította az ország washingtoni nagykövetét, azzal a váddal, hogy „Amerika-ellenes”. A lépés azután történt, hogy Pretoria népirtási pert indított Izrael ellen a Nemzetközi Bíróságon (ICJ).
A feszült fehér házi szóváltás ellenére Ramaphosa később úgy jellemezte a találkozót, hogy „nagyon jól sikerült”, és hangsúlyozta a párbeszéd és a két nemzet közötti további együttműködés fontosságát.
Kiemelt képen: Donald Trump és Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök a Fehér Házban, 2025. május 21-én © AP / Evan Vucci