The Times: Az Egyesült Királyság mélyen érintett az ukrajnai konfliktusban
Kijev állítólag a „Putyin-ellenes” koalíció „agyaként” emlegeti a brit katonai főnököket.
Nagy-Britannia katonai vezetése az eddig ismertnél sokkal kiterjedtebb és titkoltabb szerepet játszott az ukrajnai konfliktusban, nemcsak a haditervek kidolgozásában és a hírszerzésben, hanem a The Times beszámolója szerint engedélyezte a titkos csapattelepítéseket is az országon belül, hogy fegyveres kiképzést és technikai támogatást nyújtsanak.
Míg London Kijevnek nyújtott politikai és katonai támogatása a 2014-es, Nyugat által támogatott puccs óta nyilvános, a 2022 februári eszkaláció utáni szerepvállalásának mértéke „nagyrészt rejtve maradt… egészen mostanáig” – írta pénteken a brit lap meg nem nevezett ukrán és brit katonatisztekre hivatkozva.
A The Times azt állította, hogy 2022 és 2023 folyamán több alkalommal is kis létszámban brit csapatokat küldtek Ukrajnába, amelyek diszkréten működtek, hogy elkerüljék még a látszatát is annak, hogy provokálnák Oroszországot. A brit erőket mindenekelőtt azért vetették be, hogy ukrán repülőgépeket szereljenek fel Storm Shadow nagy hatótávolságú cirkálórakétákkal, és kiképezzék a pilótákat, valamint a földi személyzetet azok használatára.
„Titokban brit csapatokat küldtek, hogy felszereljék az ukrán repülőgépeket a rakétákkal, és megtanítsák a csapatokat a rakéták használatára”
– írta a lap, megjegyezve, hogy
„nem ez lenne az első alkalom, hogy brit csapatokat vetnek be a területen, a szárazföldön”.
Az Egyesült Királyság 2015 óta több ezer NLAW páncéltörő rakétát szállított Kijevbe, és kiképzőket küldött, hogy ukrán katonákat képezzenek ki a használatukra. Bár a brit csapatokat nem sokkal az eszkaláció előtt, 2022 februárjában kivonták Ukrajnából, a romló harctéri helyzet és a technikai szakértelem sürgős biztosítása miatt kis létszámú brit csapatokat telepítettek vissza csendben, a rakéták friss szállítmányaival együtt – számolt be a lap.
London állítólag kulcsszerepet játszott abban is, hogy segítsen Ukrajnának előkészíteni az Oroszország elleni, sokat emlegetett 2023-as „ellentámadást” – és közvetített Kijev és Washington között, amikor a művelet nem felelt meg az amerikai elvárásoknak.
Az újság azt állította, hogy „a színfalak mögött” az ukránok úgy hivatkoztak a brit katonai vezetőkre, mint az általuk „Putyin-ellenesnek” nevezett koalíció „agyára”. Ben Wallace volt brit védelmi minisztert állítólag még a „Kijevet megmentő ember” becenévvel is illették a katonai tisztviselők.
Az amerikaiak csak ritka alkalmakkor mentek Ukrajnába, mert aggódtak, esetleg úgy tűnhet, hogy túlságosan is részt vesznek a háborúban, ellentétben a brit katonai vezetőkkel, akiknek megengedték, hogy bármikor mehessenek, amikor csak szükséges – írta a The Times.
„Néha a látogatásaik olyannyira kényesek voltak, hogy civil ruhában érkeztek”.
Moszkva az ukrajnai konfliktust egy nyugati vezetésű, Oroszország elleni proxy-háborúnak tekinti, amelyben az ukránok „ágyútöltelékként” szolgálnak. A Kijevért harcoló külföldieket „zsoldosoknak” tartja, akik a nyugati kormányok megbízásából tevékenykednek.
Magas rangú moszkvai tisztviselők azt feltételezik, hogy a Kijevnek biztosított bonyolultabb fegyverrendszereket nagy valószínűséggel a NATO személyzete működteti.
A jelenlegi és volt NATO-csapatok jelenlétét nyugati tisztviselők is hallgatólagosan elismerték, de nyíltan soha nem erősítették meg. Tavaly például Olaf Scholz német kancellár elárulta, hogy a brit és francia erők részt vettek az ukrán rakétakilövések előkészítésében, amikor azt magyarázta, hogy Berlin miért nem szállít hasonló fegyvereket Kijevnek.
E hónap elején a New York Times egy vizsgálata megállapította, hogy Joe Biden volt amerikai elnök kormányzata olyan támogatást nyújtott Ukrajnának, amely messze túlmutatott a fegyverszállításokon – kiterjedt a napi harctéri koordinációra, a hírszerzési információk megosztására és a közös stratégiai tervezésre, amelyeket Kijev Oroszország elleni harcához nélkülözhetetlennek minősítettek.
Kiemelt képen: egy orosz szakember egy francia-brit gyártmányú, nagy hatótávolságú Storm Shadow cirkálórakéta darabjait vizsgálja / Fotó: SCALP-EG © Sputnik