KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Retteg a Fidesz, hogy az MSZP sorsára jut: elöregszik. A JOBBIK a fiatalok pártja!

A Fideszen belül egyre gyakrabban foglalkoznak a generációváltással, azonban úgy tűnik, még nem látják azokat a fiatalokat, akik majd átveszik a stafétabotot. A kormánypártnál attól tartanak, hogy az MSZP sorsára jutnak, és imázsuk véglegesen összeforr az öreg politikusok képével. A legnagyobb gond feltehetően az időzítéssel van, a fiatalításnak ugyanis már évekkel ezelőtt el kellett volna kezdődnie. 

 

„Ha a kommunikációs, kulturális és egyéb távolságot, szakadékot nem tudjuk áthidalni, ha nem tudjuk vonzóvá tenni a fiatalok számára a mindennapi nacionalizmust (?), akkor ezt a csatát nem mi fogjuk megnyerni.  Ez a legnagyobb feladat” – mondta szeptemberi kötcsei beszédében Orbán Viktor kormányfő, aki nyilatkozatával egyértelművé tette: „szexibbé” kell tenni a Fidesz nyelvezetét a fiatalabb generáció számára is.

Orbán Viktor is nyitna a fiatalok felé

A Fidesz vasárnapi kongresszusán újra előkerült a téma, Kövér László és Lázár János is a fiatalítás fontosságáról beszélt, azaz a párt vezetőit valóban aggasztja, hogy egyre kevésbé vonzók a 20-as éveikben járó választók körében. 

Márpedig a tét nem kicsi, a 18–24 éves korosztály nagyjából hatszázezer fős, ami – választási részvételtől függően – akár 6-8 százalékot is jelenthet. A szavazatokon túl ráadásul a politikusok utánpótlásáról is gondoskodni kell, és ha nem elég vonzó egy párt a fiatalok körében, akkor nehezebb megtalálni a tehetséges utódokat is.

A Jobbiknak vannak tartalékai

„Ha valaki politikusi karrierre vágyik, akkor azt érdemes vizsgálnia, hogy

  • melyik szervezet létezik majd biztosan 5-10 év múlva is,
  • hol van viszonylag kevés káder,
  • és hogy a mostani állapothoz képest nőhet-e a párt támogatottsága?”

– összegezte a „biztos” karrierhez szükséges stratégiát Tóth Csaba, a Republikon Intézet igazgatója.

Szerinte ezeknek a kritériumoknak leginkább a Jobbik felel meg: egyezik a magyar fiatalok többségének jobboldali attitűdjével, valódi előrelépési lehetőséget biztosít, valamint hatalomban még nem lévő pártról van szó.

Ez utóbbi tényezőnek erős felhajtóereje van, és a Jobbik tudatosan rá is játszik. A 2014-es választások előtt például az egész várost ellepték „A jövőt nem lehet megállítani” feliratú plakátok, amelyek Vona Gábort ábrázolták 20-as, 30-as éveikben járó fiatalok között.

Hogy lesz valaki politikus?

Magyarországon – Nyugat-Európához hasonlóan – általában a pártszervezetek termelik ki a politikusokat, azaz az Országgyűlésbe az ifjúsági szervezeteken, helyi önkormányzati pozíciókon keresztül vezet az út. A másik lehetőség inkább a baloldalra jellemző, amikor nem a párton belül, hanem a politika közelében dolgozik valaki, tudományos, szakértői vagy éppen civil szerepben, majd onnan ugrik át a politikába. A harmadik verzió a későn érőké, akik fiatalon nem foglalkoznak a politikával, majd később bekapcsolódnak – ez inkább az Egyesült Államokban jellemző.

Ez is érdekelheti:  A természet- és családellenes LMBTQ-mozgalom minden jelszava hamis! - Bojkott vagy elnyomás?

A mai magyar pártvezetők közül szinte mindenki – Szigetvári Viktor, Tóbiás József, Vona Gábor, Orbán Viktor – már a húszas éveikben is politikusok voltak. A politikai karriert nem lehet korhoz kötni, vannak, akik korán befutnak, viszont például Jeremy Corbyn brit munkáspárti politikus már az 1980-as évek óta dolgozik pártjában, de csak idén lett pártelnök.

A szélsőséges párt hasonló érvelést alkalmazott tehát, mint a Fidesz az 1990-es években az MSZP ellen: úgy akarta elcsábítani a fiatalok körében hagyományosan népszerű kormánypárt szimpatizánsait, hogy önmagát friss erőként állította be egy „elhasznált garnitúrával” szemben.

„A jövőt nem lehet megállítani” – kampány egyik plakátja

A Jobbik létrejötte egyébként egy Fideszen belül elmaradt generációváltás eredménye. A mostani jobbikos politikusok közül ugyanis korábban sokan a Fidesz körül mozogtak, kopogtatócédulákat gyűjtöttek, polgári körökben dolgoztak. Azt látták ugyanakkor, hogy nincs esélyük a Fideszen belül előrelépni, ezért létrehoztak egy teljesen új pártot.

Valóban elöregedik a Fidesz?

A Fidesz ugyan továbbra is népszerű a fiatalok körében, de feltehetően sokan csak a hatalmi és vagyoni ambíciójukat akarják kielégíteni, amikor jelentkeznek valamelyik ifjúsági szervezetbe. Erről árulkodik legalábbis Lázár János kongresszusi beszéde. A miniszter ugyanis azt mondta, hogy újra meg kell nyitni a fiatalok előtt a pártot, de „nem a törtető, hanem a törekvő, nemcsak a tehetős, hanem a tehetséges fiatalok előtt”. Ha ez nem történik meg, akkor minket is utolérhet néhány ciklus után az önző és rövidlátó politika bosszúja, amitől a magyar baloldal szenved – tette hozzá.

Lázár János valószínűleg – Orbán Viktor saját utódjáról való merengéséhez hasonlóan – nevelő célzattal mondta el a beszédét, hogy utat mutasson a frissen csatlakozóknak.

Nehéz beszervezni a fiatalokat

A Political Capital 2014-es választások előtti kutatása szerint a fiatalokra lanyha választási kedv jellemző, többségüket hidegen hagyja a politika, a legnagyobb részüknek nincs biztos pártpreferenciájuk, ráadásul idegenkedik az aktív politikai részvételtől. A felmérés szerint 8000 fiatalból csak 11 volt valamelyik pártnak a tagja. A fiatalok politikától való elfordulása egyébként nemzetközi tendencia, Nyugat-Európában ugyanúgy lasszóval kell fogni a fiatal támogatókat és aktivistákat, mint Magyarországon. A magyar fiatalok nézeteiket tekintve valamivel toleránsabbak, mint a szüleik, de nincs olyan generációs szakadék, mint Nyugat-Európában, inkább reprodukálódik a felnőtt társadalom. Magyarországon lényegesen népszerűbbek a jobboldali pártok a fiatalok körében, de ez nem azt jelenti, hogy tartalmilag is jobboldaliak lennének a fiatalok, hanem inkább azt, hogy ezek a pártok képesek megszólítani őket, és ezek a pártok vannak felszálló ágban.

Ez is érdekelheti:  „Csicska, g…i magyar” – avagy az integrálódó hazai kisebbség - Kérdéseim a belügyminiszterhez és a legfőbb ügyészhez

A kormánypárt helyzete mindenesetre igen nehéz, jelenlegi támogatottságuk ugyanis valószínűleg már nem nő tovább, a pártot pedig körülveszik a káderek.

A fiatal politikusok megjelenése azonban nem maradt el a Fidesz esetében sem, a 34 éves Gulyás Gergelynek például nem volt jelentős szerepe a párton belül 2010 előtt, tehát ő kifejezetten az elmúlt évek „termése”. A 37 éves Szijjártó Péter is az új generációhoz tartozik, de a külügyminiszter jelentős pártmúlttal rendelkezik, hosszú évek óta dolgozott a Fideszen belül.

Mi a helyzet a baloldalon?

Az MSZP egy olyan imázsnak a foglya lett, amiből nagyon nehezen tud kitörni, pedig bőven vannak fiatal politikusok a szocialistáknál is – mondta Krekó Péter, a Political Capital vezető elemzője. Szerinte jelenleg nem fiatal politikusokból van hiány, hanem olyan működő infrastruktúrából, amely képes segíteni a felfutásukat.

Az MSZP neve egybeforrt az idős politikusok képével, pedig a párt vezetésében igen sok a fiatal, és a 45 éves Tóbiás József sem tekinthető idősnek.

Nem a politikusok, a párt politikája öreges

Fotó: Polyák Attila – Origo

A frakciónak tagja a 36 éves Harangozó Tamás, a 39 éves Bárándy Gergely, a 33 éves Kunhalmi Ágnes, és Mesterházy Attila is csak 41 éves.

Nem az életkorral, a generációs szakadékkal van tehát gond, hanem a pártról kialakult képpel. 

Krekó Péter szerint az MSZP hordoz egy olyan „öreges” örökséget, ami miatt hiába vannak fiatalok az elnökségben, nem jut el az üzenetük a fiatalokhoz.

Az tehát csak korlátozottan igaz, hogy az idősebb politikusok blokkolják a fiatalokat, az igazán tehetségesek ugyanis utat törnének maguknak. Inkább az a probléma, hogy nem lelkesítő a politika, a jobboldal most izgalmasabb.

Komoly gondot okoz az is, hogy a baloldal hagyományosan gyengébb a szimbolikus, értékelvű, érzelmekre ható politizálásban,  pedig a fiatalok inkább érzelmi kötődés alapján választanak pártot.

Ez is érdekelheti:  A szabaddemokraták kiléptek a német kormánykoalícióból

Nehezebb eladni

Az MSZP technokrata és intellektuális értékekre ható politikáját nehezebb eladni. Nincsenek jelszavaik, szimbólumrendszerük vagy olyan történelmi szereplőik, akikre büszkék lennének. Ezek nélkül viszont nehéz azonosítani a pontos értékeket is  – mondta Krekó Péter. Erre vezethető vissza a nemzetközi szinten is megfigyelhető törékenység a baloldali szavazótáborban. A baloldalt a világon mindenhol nagy felfutások és nagy zuhanások jellemzik, a jobboldali szavazók – pontosan az érzelmi töltet miatt – kitartóbbak.

Erőforrás és struktúra

A kisebb baloldali pártok ugyan vonzók lehetnek a fiataloknak, viszont annyira rossz erőforrásokkal és struktúrával rendelkeznek, hogy bármilyen tehetséges egy politikus, nem tudja átütni a média ingerküszöbét. A PM és az Együtt csábító lehet, ám sokakat elbizonytalaníthat, hogy a mostani felmérések alapján a parlamenti küszöb közelében sincsenek.

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

One thought on “Retteg a Fidesz, hogy az MSZP sorsára jut: elöregszik. A JOBBIK a fiatalok pártja!

  1. Ha a választóik érdekében tevékenykedtek volna, akkor nem szorították volna ki a fiatalokat. Mindegyik a maga koncát féltette, ezért lett egy belterjes párt a FIDESZ. Amint az MSZP és a tobbi, süllyesztőben eltűnt vagy csak a nevében létező párt is. Hány tagja van pl. a KDNP-nek? Nem hiszem, hogy ha nem semjénzsóti nagyvadász uralná, uralta volna a pártot, akkor keresztény fiatalok nem csatlakoztak volna. No, ez csak egy példa, felesleges nagyon belemerülni a témába…..Hazánkban lehet bármiről beszélni, de igazságos, tisztességes választásokon alapuló, a haza érdekében működő demokráciáról NEM.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük