Putyin: a Nyugat atomfegyver bevetését próbálja kiprovokálni Oroszországtól
Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal vádolta Kijev nyugati támogatóit, hogy megpróbálják provokálni Moszkvát, hogy atomfegyvereket használjon Ukrajnában. Hangsúlyozta, hogy erre a drasztikus intézkedésre nem volt szükség, és reményét fejezte ki, hogy erre soha nem is lesz szükség.
A Pavel Zarubin orosz újságírónak adott és vasárnap sugárzott interjúban Putyin azt állította, hogy a Nyugat „provokálni akart minket, hibákra akart kényszeríteni”.
„Nem volt szükség nukleáris fegyverek bevetésére” az ukrajnai konfliktusban – mondta az orosz elnök, hozzátéve: „Remélem, nem lesz rá szükség”.
Putyin kijelentette, hogy Oroszországnak „elegendő ereje és eszköze van ahhoz, hogy ami 2022-ben elkezdődött, azt logikusan, kedvező eredménnyel zárja le”.
A múlt hónapban Szergej Sojgu, az orosz Nemzetbiztonsági Tanács titkára a TASZSZ hírügynökségnek azt mondta, hogy nukleáris fegyvereket lehetne bevetni „Oroszország vagy Belarusz elleni agresszió esetén”, akár hagyományos, akár más módon.
Sojgu, aki korábban védelmi miniszter volt, a megjegyzéseket az európai NATO-tagállamok között folyó tárgyalások közepette tette, amelyek a csapatok esetleges ukrajnai telepítéséről folynak, miután Kijev és Moszkva tűzszüneti megállapodást köt.
Megismételte, hogy a külföldi csapatok ukrajnai jelenléte közvetlen konfrontációhoz vezethet Oroszország és a NATO között, ami potenciálisan nukleáris háborúvá fajulhat.
Sojgu megjegyzéseiben az orosz nukleáris doktrína módosításaira hivatkozott, amelyeket Putyin tavaly novemberben hagyott jóvá.
A frissített doktrína értelmében Moszkva fenntartja magának a jogot, hogy nukleáris elrettentő erejét bevethesse a tömegpusztító fegyverekkel vagy nagy hagyományos fegyverarzenállal rendelkező ellenséges hatalmak és katonai blokkok agressziójának megakadályozására. A dokumentumban említett egyik lehetséges forgatókönyv, amely válaszlépést válthat ki, egy megerősített hírszerzési információ egy repülőgépek, rakéták és drónok részvételével érkező tömeges támadásról.
Oroszország egy szövetség minden tagját potenciális célpontnak tekintené akkor is, ha egy tagállam megtámadná az országot. Ez vonatkozna más országokra is, amelyek szuverén területüket biztosítanák a csapás indításához.
2024 decemberében Putyin azt közölte, hogy
Oroszország korszerű Oresnyik hiperszonikus rakétáinak „elegendő számú” példánya „egyszerűen a határára állítana minket abban, hogy gyakorlatilag ne legyen szükségünk nukleáris fegyverek alkalmazására”.
Kiemelt képen: Vlagyimir Putyin orosz elnök / Fotó: Kremlin Pool/Globallookspress