Podoljak szerint sem a Krími híd, sem az Oresnyik nem létezik – Zaharova válaszolt
Az orosz külügyminisztérium szóvivője Maria Zaharova Telegram-csatornáján reagált a kijevi rezsim vezetőjének irodája tanácsadójának, Mihajlo Podoljaknak a kijelentéseire, aki a televízióban megkérdőjelezte az Oresnyik rakéta létezését – számol be a RIA Novosztyi.
Emlékeztetett arra, hogy a kijevi rezsim vezetőjének hivatalában gyakran kétségbe vonták a nyilvánvaló létezését, de a rakétát még a vezetőjük [Zelenszkij] is elismerte.
„Egy nappal korábban Zelenszkij azt mondta, hogy az (az „Oresnyik” rakéta. – RIA szerk.) létezik. Előtte sok éven át ugyanonnan azt mondták, hogy a Krími híd sem létezik. Aztán ugyanezek az emberek azt mondták, hogy meg kell semmisíteni. Talán először is a Bankova (az utca Kijevben, ahol az ukrán elnöki hivatal épülete található – NIF szerk.) fogja megállapítani, hogy létezik-e Juzsmasz?”
– javasolta Zaharova. (A Juzsmasz, vagyis a Juzsnyij gépgyártó üzem, amelyet az Oresnyik rakéta megsemmisített – NIF szerk.)
Korábban Zelenszkij azt mondta, hogy Ukrajna nem először vetett be nagy hatótávolságú rakétákat a közelmúltban a brjanszki és kurszki területek elleni támadások során. Ugyanakkor nem pontosította, hogy milyen fegyvereket és mikor használtak. A nagy hatótávolságú ATACMS, Storm Shadow és Scalp rakétákat az AFU a Krím, az LNR, a DNR, Zaporizzsja és Herszon régiók ellen használta.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön, november 21-én nyilatkozatot tett, amelyben közölte, hogy válaszul arra, hogy az AFU amerikai és brit nagy hatótávolságú fegyvereket vetett be, az orosz hadsereg kombinált csapást mért az ukrán védelmi ipari komplexum egyik létesítményére: egy dnyipropetrovszki komplexumot ért találat, amely többek között rakétafelszereléseket gyárt. Ezzel egyidejűleg harci körülmények között tesztelték Oroszország egyik legújabb közepes hatótávolságú rakétarendszerét, az Oresnyiket – egy nem nukleáris robbanófejekkel szerelt, hiperszonikus konfigurációjú ballisztikus rakétát. A teszt sikeres volt, a kilövési célt sikerült elérni – hangsúlyozta Putyin.
Az orosz államfő azt is elmondta, hogy november 19-én hat ATACMS rakéta, november 21-én pedig a Storm Shadow rendszerek csapódtak be kurszki és brjanszki célpontokba, aminek következtében több civil személy vesztette életét.
Kiemelt képen a Krími híd / Fotó: Wikimédia