KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Oroszország valóban így akarja felosztani Ukrajnát?

Vlagyimir Putyin: Tudom, hogy a Kárpátalján élő magyarok természetesen vissza akarnak kerülni az anyaországhoz

G. Fehér Péter írása a Magyar Hírlapból

Az ukránok újabb zavarkeltésének vagy kiszivárogtatásnak tekinthetjük azt a hírt, miszerint Oroszországnak már kész tervei vannak Ukrajna felosztásáról. Alapos a gyanú, hogy Kijev a Kreml tervével rémületet akar okozni szövetségesei körében, hogy még több fegyvert és egyéb támogatást kapjon. Ami viszont látszik, hogy Ukrajna aligha tudja a háború előtti határait visszaállítani. A bonyolult ügy Kárpátalját is érinti.

Az ukránok minden „fronton” igyekeznek a globális Nyugatot rábírni, hogy minél több fegyvert és támogatást adjon a háború folytatásához. Most éppen Ukrajnának az oroszok általi feldarabolásával rémisztgetik szövetségeseiket. Az Interfax-Ukraina hírügynökség egy közelebbről meg nem nevezett ukrán hírszerzési forrásra hivatkozva közzétette Moszkva állítólagos tervét, amely Ukrajna három részre való „felszabdalását” tartalmazza. Az írás egy olyan dokumentumra hivatkozik, amelyet – legalábbis az Interfax-Ukraina szerint – az orosz védelmi minisztérium 2023 decemberében készített.

A feltételezett elképzelés tartalmazza az úgynevezett „Oroszország új régiói” néven futó területeket, Donyecket, Luhanszkot, Zaporizzsját, Herszont és a hozzájuk tartozó körzeteket.

Továbbá létrehoznának egy oroszbarát államot, amely Kijevet, Csernyihivet, Szumit, Harkivot, Poltavát, Kirovohradot, Dnyiprót, Odesszát, Cserkaszit, Vinnyicát és Zsitomirt és ezek agglomerációs övezeteit ölelné fel.

A harmadik régiónak a „Vitatott területek” nevet adták, ez Ukrajna nyugati részét jelenti, és ezt a térséget történelmi hovatartozás, valamint etnikai alapon, Lengyelország, Románia és Magyarország kapná.

Minket elsősorban Kárpátalja sorsa érdekel a legjobban, de menjünk sorjában, először nézzük meg a lengyel és a román területszerzés helyzetét és elsősorban azt, hogy ennek mennyi köze van a valósághoz.

Az igaz, hogy Dmitrij Medvegyev, az Orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese idén év elején bemutatott egy Ukrajnát felosztó olyan térképet, amelyen Lengyelország Ukrajna északnyugati részét kapná, Románia pedig Moldova északi területeit szerezné meg. Ukrajna csupán Kijev megyét tarthatná meg. Azóta viszont sok víz lefolyt a Dnyeperen, a háború elmérgesedett, a globális Nyugatnak esze ágában sincs fegyverszünetet kötni, a békekötésről már nem is beszélve.

Medvegyev bejelentése kiveri a biztosítékot: Ukrajna kétségkívül Oroszország része

 

Ez is érdekelheti:  Az oroszok már felajánlották Kárpátalját, de Magyarországnak nem kellett

Lengyelország és Románia, valamint Oroszország egymásnak „ősellenségei”. Lengyelország esetében elég, ha csak arra gondolunk, hogy az ország több mint egy évszázados idegen – részben orosz – uralom után, az első világháborút követően visszanyerte függetlenségét, akkor ismét felkerült a térképre.

Majd a 1920-ban, a háromszoros túlerővel szemben, a hathatós magyar fegyver., lőszer. és egyéb utánpótlásnak köszönhetően a történelem egyik legnagyobb harci sikerét érte el a Vörös Hadsereggel szemben, amely nem tudta megtartani a történelmi Lengyelország keleti régióját. A második világégés után azonban Sztálin rátette a kezét erre a területre. Állítólag most ezt a térséget kapná meg Moszkvától Lengyelország.

Nézzük meg, mi a helyzet Románia állítólagos „történelmi” területeivel. Moldva és Havasalföld 1834-es egyesülése után, 1881-ben kikiáltják a Román Királyságot. Az új monarchia útját állta a Nagy Péter – 17. és 18. század fordulója – óta létező egyik legfontosabb orosz stratégiai célnak, hogy a birodalom kijusson a meleg tengerekre, vagyis elérje a Boszporuszt és a Dardanellákat.

Az első világháború után Románia elrabolta a Magyar Királyságtól Erdélyt, amelynek északi részét Magyarország a második bécsi döntés következtében 1940-ben visszaszerezte.

Erdélyért cserébe a románok egy évvel később – miután a náci Németország megtámadta a Szovjetuniót – megkapták a ma részben Ukrajnához, részben pedig hivatalosan Moldovához tartozó Transznyisztriát. A terület nagy része a második világháborút követően visszakerült a Szovjetunióhoz, vagyis Ukrajnához. Bukarestben azóta félmillió transznyisztriai románról beszélnek, ami erős túlzás.

Románia szempontjából ez az ukrajnai vitatott terület.

Mi a közös a „Nagy-Lengyelország” és a Nagy-Románia létrejöttében? Miért volt fontos az első világháború után a győztes nyugati nagyhatalmaknak, hogy „nagy” országokat hozzanak létre a bolsevik szovjet állam határai mentén.

Európa nyugati felén mindig is féltek, hogy Oroszország az Atlanti-óceánig akar terjeszkedni. A napóleoni háborúk lezárása után. a 19. század elején, a cári csapatok elfoglalták Párizst, és három évig ott is maradtak. Az első világháborút követően ezért akartak az Orosz Birodalom tőszomszédságában olyan ütközőállamokat kialakítani, amelyek képesek egy keletről jövő támadást felfogni.

Az ütközőállamok ötlete szintén Nagy Pétertől származik, de ő pont fordítva gondolta a dolgot. Vagyis a cár olyan ütközőállamokat akart, amelyek baráti viszonyt ápolnak vele, ezért képesek egy nyugatról jövő támadást felfogni.

Mit látunk most? Lengyelország és Románia az ütközőállamok szerepét töltik be az ukrajnai konfliktusban, az egyik északon, a másik délen. Sőt mind a két ország aktívan segíti a kijevi rezsimet.

Mindkét ország területén hatalmas NATO-bázisok épültek. A redzikowói bázis a NATO európai rakétavédelmi programjába van integrálva. A lengyel város az ország északi részén, az orosz határtól mintegy 230 kilométerre található, tehát közvetlen fenyegetést jelent Moszkvára. A Kreml már közölte, hogy Redzikowo felkerült az orosz célpontok listájára.

Idén márciusban megkezdődtek a bővítési munkálatok a Fekete-tenger partján lévő romániai Mihail Kogalniceanu-i támaszponton. Európa legnagyobb NATO-bázisa készül itt. A kisváros méretű, csaknem háromezer hektáros terület akár tízezer NATO-katona és családtagjaik állandó befogadására lesz alkalmas. A 2,5 milliárd eurós projektben kifutópályák, fegyverplatformok, katonai repülőgépek hangárjai, valamint iskolák, óvodák, üzletek és kórház is található. Ne feledjük, hogy 2022 tavaszán ez a támaszpont segített az orosz Fekete-tengeri flotta zászlóshajójának, a Moszkvának az elsüllyesztésében.

Ezek után fel kell tennünk a kérdést: Moszkva területi gyarapodással miért jutalmazná meg a vele szemben ellenséges két országot?

Idén február elején az orosz államfő a Tucker Carlson amerikai tévés újságírónak adott interjúban azt mondta: Kárpátalja hovatartozásának ügye az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel való találkozáson szóba sem került. Putyin szerint Ukrajna mesterséges állam, amelynek kiterjedését Sztálin határozta meg, és a szovjet diktátor döntései révén a második világháború után Magyarországtól is csatoltak el területeket az akkori szovjet tagköztársasághoz, Ukrajnához. Ezek a területek a mai napig Ukrajnához tartoznak – fejtette ki az orosz elnök. Majd hozzátette: Viszont tudván, hogy jogsértő volt a sztálini rezsim, felvetődhetnek ilyen követelések, még ha a jog ezt nem is tenné lehetővé. „Azt viszont tudom, hogy a Kárpátalján élő magyarok természetesen vissza akarnak kerülni az anyaországhoz.”

Hozzá kell még ehhez tenni, hogy Dmitrij Medvegyev 2024 márciusában előadást tartott az orosz szövetségi oktatási konferencián, ahol Ukrajna felosztásáról is beszélt. Az egykori orosz elnök mögött egy térkép volt látható, amelyen Kárpátalja Magyarország részeként szerepelt.

Magyar Hírlap

 

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük