„Nincs újabb huszonkét évünk”
Pozsgay Imre: Több miniszteri posztot is betöltöttem, és kijelenthetem, hogy a kormány tagjai nem kaptak ügynökjelentést
„A még fellelhető ügynöklistákat nyilvánosságra kellene hozni, és aki nem ártott másnak, megpróbálhatja ezt bebizonyítani. Vagy bizonyítsák be mások, hogy ártott!” – vélekedett a Magyar Hírlapnak nyilatkozva Pozsgay Imre. A volt államminiszter szerint mindenkinek a tevékenységét egyénileg kellene elbírálnia az utókornak.
– Mit szólt ahhoz, hogy 2012-ben újult erővel jelent meg a közvélemény előtt az ügynökkérdés, illetve az aktanyilvánosság ügye?
– Ezt a mulasztásos esetek között tartom számon. A múlt tisztázását 1989–90-ben kellett volna elkezdeni. Akkor minden erre vonatkozó fontosabb törekvésem kudarcba fulladt…
– Mit vetett fel?
– Az első szabad választások előtt, 1990-ben láttuk, hogy várhatóan az MDF nyer. Ezért felkerestem Antall Józsefet, hogy választási győzelmük után kezdeményezzenek egy törvényt, amely megállapítaná azok felelősségét, akiknek a kezéhez vér tapadt a kommunizmus idején. Akkoriban még néhány tucat ilyen ember élt, akiket bíróság ítélhetett volna el. Ám Antall és később más pártok képviselői is úgy reagáltak erre a kezdeményezésre, hogy a világ ezt nem fogadná el. Később aztán, amikor az SZDSZ elkezdte szorgalmazni az ügynökügyet, feltettem egy kérdést. Az iránt érdeklődtem, ugyan hol vannak azok az iratok, amelyeket 1990 elején az úgynevezett Duna-gate-ügyben eltüntettek a Belügyminisztériumból.
– Ezek javarészt milyen iratok lehettek?
– Tartótisztekről és ügynökökről tanúskodó dokumentumokat daráltak be, illetve vihettek haza olyanok, akik az elmúlt két évtizedben ügynökjelentésekkel zsarolhatták az érintetteket. Sajnálatos módon a „Duna-gate” óta azt lehet mondani, hogy nem létezik már az igazság részletes feltárásához szükséges, teljesnek tekinthető adatbázis.
– Mégis mit lehet tenni napjainkban a múlt tisztázása érdekében?
– Egyetértek azzal a megközelítéssel, hogy vannak elévülhetetlen bűnök. Ha valakinél fennáll a megalapozott gyanú, hogy emberiesség elleni bűnt követett el, akkor azt ma is bíróság elé kell állítani.
– És mit lehet kezdeni az ügynökkérdéssel? Pozsgay Imre az 1990 előtti Magyarországon betöltött több vezető állami és párttisztséget. Olvasott ügynökjelentéseket?
– Több miniszteri posztot is betöltöttem, és kijelenthetem, a kormány tagjai nem kaptak ügynökjelentést. Viszont a belügyminiszter rendre készített összefoglaló jelentést, amelyet elolvashattunk. Ezekben nevekkel nem találkozhattunk, de olyan információval igen, hogy az ellenzék éppen mire készülődik. Ilyen jelentésekben különbséget tettek például az ellenzéki és az ellenséges tevékenység között. Egy időben az MSZMP központi, majd – 1988-tól – a politikai bizottságának is a tagja voltam, és emlékszem, ezek a testületek is hasonló belügyminisztériumi összefoglalókat kaptak.
– A minap úgy nyilatkozott, hogy az 1970-es évek derekán, tehát amikor már miniszter volt, megfigyelték. A Kádár-rendszerben az egyik kormánytaggal miért tették volna ezt?
– Aki valahogyan kilógott a sorból, arra rászálltak. A rendszerváltás idején, a Németh-kormányban államminiszter voltam, ezért otthon volt egy titkosított telefonvonalam. Az első szabadon választott Országgyűlés megalakulása napján, 1990 májusában ezen a számon hívott egy ismeretlen ember, aki megrendült hangon kért tőlem bocsánatot, mondván, ő volt az, aki meg volt bízva az otthonom megfigyelésével.
– Tehát amikor már az államhatalom legfelsőbb „szintjén” politizált, az 1980-as évek második felében, még mindig megfigyelhették?
– Igen. Ezt korábban Kádár Jánosnak kellett kezdeményeznie, de legalábbis tudnia kellett róla, a párt főtitkári székében pedig az őt követő Grósz Károlynak ugyancsak tisztában kellett lennie azzal, hogy megfigyelnek. Magyarul ő is megfigyeltethetett. Az biztos, hogy Grósz Moszkvában is intrikált ellenem, mivel nem tudta megemészteni, hogy 1989 januárjában a közrádióban 1956-ot népfelkelésnek neveztem.
– A közvélemény egy része azt szeretné, ha nyilvánossága hoznák végre az ügynökök és persze a tartótisztek listáját. Egyetértene ezzel?
– Igen. És minél hamarabb meg kéne ezt tenni, hogy tisztán lehessen látni.
– Vajon segíti a tisztánlátást, hogy ugyanazon a listán szerepelne az a volt ügynök, akit a családja megzsarolásával szerveztek be, és az, aki karriervágyból jelentett, illetve az a beszervezett személy, aki tevékenységével ártott másnak és aki nem?
– Valóban jelentős különbség volt abban, hogy kiből miért lett ügynök. Az is számít, hogy valaki ártott a jelentéseivel másoknak, vagy nem lett ilyen eredménye a tevékenységének. A még fellelhető ügynöklistát nyilvánosságra kellene hozni, és aki nem ártott másnak, az megpróbálhatja ezt bebizonyítani. Vagy bizonyítsák be mások, hogy ártott!
– Mi a helyzet azokkal, akik nyugati országokba kaptak például ösztöndíjat? Valamilyen jelentést minden ilyen embernek kellett produkálnia?
– Igen, jellemzően amolyan úti jelentést vártak el tőlük, de ők is megtehették azt, hogy nem ártottak senkinek. Mondjuk úgy, hogy írtak egy közömbös eseménytörténeti beszámolót arról, nagyvonalakban mi történt odakint. Mindenkinek a tevékenységét egyénileg kellene elbírálni.
– Némi gyanú körbelengi mindegyik pártot, hogy volt ügynökök is találhatók a soraikban.
– Ha egy volt ügynök vagy egy olyan személy, aki külföldi útja során beszámolót írt, egyáltalán nem ártott másnak, akkor valójában nincs mitől tartania.
– A kormánytöbbség által életre hívott Nemzeti Emlékezet Bizottságától mit vár?
– Hogy egy-két éven belül megnyugtató megoldás szülessen a fenti ügyekben. Erre nincsen újabb huszonkét évünk. A bizottságnak nem kutatókból, hanem ma is aktív politikusokból kéne állnia, akik történészek kutatásaira támaszkodhatnának megoldási javaslataik kidolgozása során.
Zsebők Csaba
Forrás: Magyar Hírlap
Nemzeti InternetFigyelő
A magyarságnak MAGYAR KORMÁNYT kell alakítani,ha azt akarja,hogy megszűnjön ez a zsidó mellébeszélés.
„A genetikailag azonos emberek genetikailag azonosan gondolkoznak, éreznek és ítélnek.Ezért nagyon fontos, hogy
egy népcsoport vagy nemzet képviselői ugyanabból a fajból kerüljenek ki, mert különben annak a népcsoportnak vagy fajnak nem lesz hiteles vezetése, és ennek hiányában halálraitéli saját magát!”
Így igaz !!!!!!!!!!!!!!
egyetértek !!
A felelőség a vezetési és környezetben levő „politikusok és haszonélvezők”-et terheli!! Nem lett volna szabad hagyni, hogy ennyi idő elteljen. Hogy még jobban megérthető legyen, hogy volt lehetséges idáig fajulnia a dolgoknak. egy szélesebb színteren kell megismerni és összefüggésbe állítani az eseményeket, történteket. S azok következményeit.
Hogy megérthető lehessen mindenki számára érdemes megnézni az „arte” nevű német és francia nyelvű kultúrműsort sugárzó tv-csatorna „Fuggerek története” c. műsort. (több részes dokumentum film). Majd a Parlamenti felszólalás kapcsán kiborított hallgatást illene megismerni, összefüggésekbe állítani. Vegyünk annyi fáradtságot és olvassuk el őket, mert az igazat kell megismernünk saját lelkünk megnyugtatására és gyerekeinknek továbbadni.
Mert a gyerek azt mondja, az én apám-anyám soha nem hazudik, nekem!
Akkor az a generáció, amely a háború után született és az utánna következő… milyen igazságot ismert meg, milyent ad tovább gyerekeinek, unokáinak?
Nem szabad hagyni, hogy a 22 évből több legyen. Nem szabad megismétlődjön, hogy csak várunk és bízunk a politikusokban. Belátható hova kerültünk.
Vádolnak, ha az igazságot és a szabadságot választjuk. Valakiknek nem tetszik ez a fajta életmód. Pedig Isten ezt rendelte az embernek.
Akkor?
Mire várunk? Tapsra? És ki kell tapsoljon? Hogyan?
Kedves Horváth Bertalan!
Teljesen egyet értek Veled,ez a hólyag Pozsgai a Hazafias Népfront elnöke,a akkori mszmp tagja stb volt! Grósz Károly idején a „négyes fogat” egyik tagja volt. A fogathoz tartozott még Németh Miklós,aki nem kellett a magyaroknak,”csak” a Világbanknak,ahol alelnök lett! Kinek magyarázza Pozsgai,hogy volt bármi,amiről Ők nem tudtak?, Pozsgai külön uton járt,”Hírtelen felfedezte”,hogy nem ellenforradalom volt,hanem népfelkelés és köztársasági elnök akart lenni!
Ki darálta az iratokat,túl sokan tudják,akik már azt is tudják mi nincs meg,de még azt sem merik elővenni,mert FÉLNEK HA ELŐVESZIK,AZOK MEG MÁST TUDNAK!!!! MÁST VESZNEK ELŐ,AMI MEG MÁSOKRA TERHELŐ,KIK SÚLYPONTI VEZETŐK MA IS!!
Ilyen még az OLAJSZŐKÍTÉS!
Az első „szabadon választott” cionbérenc óta rendezetlen ez a lényeges kérdés. A mai helyzet ennek egyenes és logikus következménye.
A jelenlegi ganétúra ezért ápolja oly serényen a vén gazember emlékét. Hiszen neki köszönheti a hatalmát.
NESZE NEKED „ANTALLI ÖRÖKSÉG”!!!
– Mi a helyzet azokkal, akik nyugati országokba kaptak például ösztöndíjat? Valamilyen jelentést minden ilyen embernek kellett produkálnia?
Orbán a rendszerváltozás előtt Soros pénzén Oxfordban tanult pár hónapig,aztán dolgavégezetlen hazajött 19 90.ben nehogy kimaradjon
a hatalmi osztozkodásból(kerekasztal tárgyalások).
Pozsgay egy nagy mesemondó,fele sem igaz annak,amit mond és legjobb volna elfelejteni.én már idős vagyok,ismerem a komonisták gondolatait is.
Kedves Tibor! Az sem egy utolsó szempont,hogy a komcsi rendszerben hogy mehetett valaki a kapitalista Oxfordba tanulni amikor a melós még a szocialista országokba se nagyon mehetett.
A miniszterek valóban nem olvasták hanemk írták a jelentéseket! A pártbizottság erre illetékes osztálya volt a címzett!