KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Merénylet a miniszterelnök ellen: a magyar dandártábornok szerint ezért hibáztak a testőrök

Pomozi Sándor szerint a szlovák testőrök jól képzett szakemberek voltak, azonban a csapat munkája nem volt kellően koordinált.

A Trencséni Kerületi Ügyészség a héten befejezte a vizsgálatot, és megállapította, hogy Robert Fico testőrei nem követtek el hibát, amikor tavaly május 15-én megpróbálták megakadályozni a szlovák miniszterelnök ellen elkövetett merényletet. A támadást követően azonban a szlovák Belső Ellenőrzési Szolgálat szerint a testőrök együttműködése nem volt megfelelő, és a biztonsági személyzet helyezkedése, valamint reakciókészsége nem volt megfelelő a támadás pillanataiban – írja az Indexen megjelent cikk alapján a Mandiner.

Ez is érdekelheti:  Orbán Viktor ellen tervezett merényletről írnak az oroszok, most Szijjártó Péter is megszólalt

A szlovák közjogi méltóságok védelmét ellátó hivatal 2024-es jelentése szerint a támadás idején a testőrök nem megfelelő formációban helyezkedtek el, és amikor a lövések eldördültek, az egyik testőr ösztönösen elugrott ahelyett, hogy védte volna Robert Fico testét. Lumír Nemec, a cseh gyorsreagálású rendőri egység egykori tagja és jelenlegi katonai oktató szerint a testőrök nem figyelték megfelelően a saját szektorukat, így nem észlelték, hogy a merénylő fegyvert rántott. Miután Ficót meglőtték, a testőrök pánikszerűen reagáltak, ami még inkább veszélyeztette a miniszterelnök biztonságát.

A támadást követően Ficót súlyos sérülésekkel szállították kórházba, ahol több műtétet is elvégeztek rajta. A miniszterelnök végül júliusban tért vissza a hivatalába. Az esettel kapcsolatosan három személyt, köztük két rendőrt és a védelmi hivatal egyik tisztviselőjét elbocsátották állásából.

Ez is érdekelheti:  Fico, majd Orbán - újabb szempont

Pomozi Sándor, a hazai személyvédelmi szakértő és a Köztársasági Elnöki Őrség korábbi vezetője szerint a szlovák testőrök jól képzett szakemberek voltak, azonban a csapat munkája nem volt kellően koordinált. „A fogaskerekek megvoltak, de nem értek össze” – fogalmazott Pomozi. A testőrök reakcióideje és koordinációja nem felelt meg a szükséges biztonsági előírásoknak, és az eset során a testőrök nem követték megfelelően a protokollt.

Pomozi kiemelte, hogy a személyvédelemhez elengedhetetlen a jól betanult automatizmusok megléte, melyek a gyakorlatok során rögzülnek. A szakember szerint a testőröknek mindig kész tervvel kell rendelkezniük minden lehetséges szituációra, és megfelelő kiképzésre van szükség ahhoz, hogy a védelem minden pillanatban hatékony legyen. Ha a szlovák testőrök megfelelően reagáltak volna a támadásra, akkor a miniszterelnök biztonsága garantálható lett volna.

A testőrök és a szlovák védelmi hivatal munkájának hiányosságai mellett Pomozi beszélt arról is, hogy a személyvédelem egyik legfontosabb aspektusa az összeszokott csapatmunka. A testőrök közötti „kémia” és a védett személy és a testőrség közötti bizalom döntő szerepet játszanak a védelem hatékonyságában.

A szakértő szerint a szlovák testőri egység esetében a megfelelő összeszokottság és együttműködés hiánya is hozzájárulhatott a merénylet sikeréhez.

Pomozi a beszélgetés során felidézte, hogy a személyvédelmi egység munkája a legnehezebb feladatok közé tartozik, hiszen itt mindig a váratlanra kell felkészülni. A védett személyek biztonságát biztosító csapatoknak folyamatosan olyan helyzetekre kell reagálniuk, amelyekre nem lehet előre felkészülni. A hazai személyvédelmi szakember elmondta, hogy a védett személyek és azok testőrei közötti együttműködés kulcsfontosságú, és az esetek túlnyomó többségében a megfelelő felkészülés és a gyors döntéshozatal kulcsszerepet játszik a sikerben.

Pomozi Sándor továbbá elmondta, hogy a személyvédelmi szakemberek feladata nemcsak a testi épség védelme, hanem a védett személy méltóságának megőrzése is. A legjobb védelem akkor valósul meg, amikor a védett személyt biztonságban érzik, és nem kell aggódniuk a körülmények miatt, miközben minden biztonsági protokoll működik.

A beszélgetés során szóba került Boross Péter, Magyarország korábbi miniszterelnöke is, akit szintén meg akartak támadni, de a személyvédelmi egység gyors reakciójának köszönhetően sikerült megakadályozni a merényletet. Pomozi rámutatott, hogy a személyvédelem hatékonysága nagyban múlik az összeszokott csapatmunkán és a gyors reagálás képességén.

 

 

Kiemelt kép: A Robert Ficó elleni merénylet pillanata 2024. május 15-én / Fotó: YouTube/RTC Prievidza / Printscreen

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!