Magyarország és a Gazprom megállapodást írt alá a Török Áramlaton keresztüli gázellátás növeléséről
Magyarország megállapodást kötött az orosz állami irányítású Gazprom energiaipari óriáscéggel az orosz földgázszállítás növeléséről a Török Áramlat gázvezetéken keresztül. A megállapodás révén 2024-ben a Gazprom jóvoltából várhatóan 6,7 milliárd köbméter gáz érkezik Magyarországra, ami jelentős lépés Magyarország energiastratégiájában a térségben jelenleg is fennálló geopolitikai feszültségek ellenére.
A bejelentést Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a Szentpéterváron tartott gázfórumon tette Oroszországban. Szijjártó szerint a magyar kormány elsődleges feladata a hosszú távú energiabiztonság biztosítása versenyképes áron. A megállapodás – hangsúlyozta a miniszter – kulcsfontosságú a magyarországi energiaellátás stabilitása és megfizethetősége szempontjából.
A magyar állami energetikai társaság, az MVM október 10-én írta alá a Gazprommal a megállapodás feltételeit rögzítő memorandumot. Mindkét fél megerősítette elkötelezettségét az orosz gázellátás fenntartása és esetleges növelése mellett. A Gazprom kijelentette, hogy a szándéknyilatkozat keretként szolgál a további tárgyalásokhoz, amelyek a jövőben a szállítási megállapodás bővítéséhez vezethetnek.
A Török Áramlat szerepe Magyarország energiabiztonságában
A Török Áramlat gázvezeték Magyarország energetikai infrastruktúrájának egyik sarokkövévé vált, különösen Szijjártó Péter nyilatkozata után, miszerint a gázvezeték kritikus szerepet játszik az ország energiabiztonságában. A vezeték, amely a Fekete-tengeren és Törökországon keresztül szállít orosz gázt Dél-Európába, megkerüli Ukrajnát, és alternatív útvonalat kínál Magyarország számára a folyamatos gázellátás biztosítására.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy Magyarország a külső nyomás ellenére is a Török Áramlat projekt támogatása mellett döntött, így elkerülte a potenciális energiaválságot. Megjegyezte, hogy az ország bizonytalan helyzetbe került volna, ha engedett volna a szerinte „baráti és szövetséges államok nyomásának”, és feladta volna a gázvezeték-projektet. Az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzit fenyegető, január 1-jével életbe lépő leállításával a Török Áramlat jelentősége Magyarország számára még hangsúlyosabbá vált.
A miniszter rámutatott, hogy Magyarország a Török Áramlaton keresztül most több gázt tud importálni, mint más útvonalakon keresztül az elmúlt évben bármikor, akár napi 20 millió köbmétert is. Ez a fejlemény – mondta – jelentősen növelte Magyarország képességét a hazai energiaigények kielégítésére, megvédve az országot az esetleges gázellátási zavaroktól.
Kiemelt képen: Szijjártó Péter a Gazprom vezetésével tárgyal 2024. október 10-én / Fotó: facebook