Magyaródy Szabolcs: Békaperspektíva
Az a Macron nevű szép fiú(?), alaposan berezelt a gatyájába. Nagy bajban van. Forrongás egész Franciaországban, napi „menekült” merényletek. Így megpróbálja elterelni a lökött franciák figyelmét hatalmas belpolitikai problémákról. Csörgeti kardot, tudván, az oroszok megeszik őket reggelire. Persze a kardcsörtetés is hamis, ugyanis az egyetlen hadrafogható egység az Idegenlégió, mellyel nem tud mit kezdeni, mert majdnem minden gyarmatát elvesztvén, már semmi szükség nincs rá. Ettől szívesen megszabadulna.
Ha nem vigyáz, Franciaország darabjaira esik szét. A bretonoknak, baszkoknak korzikaiaknak, elzásziaknak és másoknak nincs szükségük sok biztatásra.
A mai politikusok nem túlságosan műveltek a diplomácia terén. Kitűnően értenek a választások megnyeréséhez, de itt a tudásuknak vége. Ukrajnával kapcsolatban állandóan a határok sérthetetlenségéről papolnak. Ezzel bizonyítják a nemzetközi joggal kapcsolatosan, minimális tudással sem rendelkeznek. Csak és kizárólag az „erősebb kutya jogán” szerzett határokat akarják fenntartani.
Nyilván, még csak nem is hallottak a nemzetközi jog első meghatározójáról, a Hugo Grotius nevű holland tudós próbálta megfogalmazni a nemzetközi jog alapjait. Főként a háborúval, jogos, jogtalan, indokolt, érthető, stb. megfogalmazásával próbálkozott Közben foglalkozik az elfoglalt területek idegen népeinek jogaival is. Lehetségesnek és indokoltnak tartja a megszállt területek önállóságát vagy az anyaországhoz való csatlakozását is. Mindezt persze jó, kacifántos jogi nyelven.
Wilson, amerikai elnök is próbálkozott a 14 pontjával a kisebbségbe szorultak autonómiáját biztosítani. A naiv lélek csalódva, sértődötten tért haza. Minden erőfeszítése megbukott a németgyűlölő francia miniszterelnök, Clemenceau ellenállásán. Olyan “békeszerződést íratott alá a németekkel is, melynek olvasása után, a francia katonai főparancsnok, Foch marshall, kijelentette: Ez nem egy békeszerződés, csak egy húsz éves fegyverszünet. Nyilván Clemenceau teremtette meg Hitlert és a második világháborút. A magyar Trianonért is ő, Benes és Masaryk barátaival együtt felelős.
Nemzeti InternetFigyelő (NIF)Kiemelt képen: Emmanuel Macron / Fotó: Public Sénat