Lavrov: Oroszország nem tesz engedményeket Ukrajnának
Szergej Lavrov külügyminiszter kijelentette, hogy Oroszország nem fog beleegyezni Kijev NATO-tagságának az elhalasztásába vagy európai békefenntartók Ukrajnába telepítésébe – ez két olyan ötletet, amelyet állítólag Donald Trump megválasztott amerikai elnök tanácsadói javasoltak egy lehetséges békemegállapodás részeként.
A TASZSZ hírügynökségnek adott, hétfőn megjelent interjújában Lavrov azt mondta, hogy Oroszország nem kapott semmilyen jelzést Trump csapatától az ukrajnai konfliktus megoldását célzó tárgyalásokkal kapcsolatban.
„Mindig is készen álltunk és állunk a tárgyalásokra. De fontos megérteni, hogy kivel és miről folytassuk le azokat”
– hangsúlyozta.
Lavrov kijelentette, hogy ha a következő amerikai adminisztrációval tárgyalásokra kerül sor, Moszkva nem fogadja el a médiában megjelent, a Trump csapat tagjaitól származó javaslatokat.
Trump a kampánya során többször ígéretet tett arra, hogy megválasztása esetén gyors diplomáciai megoldást talál az ukrajnai válságra, de konkrétumokat nem mondott arról, hogyan érné el a célt.
A Wall Street Journal novemberben arról számolt be, hogy Trump tanácsadói tervet dolgoztak ki a konfliktus megoldására. A javaslatban szerepel Ukrajna NATO-tagságának két évtizeddel való elhalasztása, a jelenlegi frontvonal mentén történő befagyasztás, valamint egy demilitarizált övezet létrehozása, amelyet Ukrajna európai szövetségeseiből származó békefenntartók felügyelnének.
Lavrov szerint a Moszkva és Kijev közötti béke csak olyan „megbízható, jogilag kötelező érvényű megállapodásokkal” érhető el, amelyek a konfliktus kiváltó okait kezelik, és olyan mechanizmusokat tartalmaznak, amelyek megakadályozzák a jövőbeni jogsértéseket.
A külügyminiszter megjegyezte, hogy
Oroszország álláspontja az ellenségeskedések rendezéséről „jól ismert”, és amelyeket Vlagyimir Putyin elnök számos alkalommal, többek között e hónap elején tartott év végi sajtótájékoztatóján is kifejtett.
Azon az eseményen Putyin megismételte, hogy Moszkva továbbra is nyitott a Kijevvel való tárgyalásokra, minden előfeltétel nélkül, a 2022-ben Isztambulban már elfogadott feltételeken túl is.
Ezek a feltételek Ukrajna semleges, el nem kötelezett státuszát foglalják magukban – ami megakadályozza a NATO-csatlakozást -, valamint a külföldi fegyverek Ukrajnába telepítésének korlátozását. Putyin azt is hangsúlyozta, hogy minden tárgyalásnak figyelembe kell vennie a 2022 óta kialakult helyszíni realitásokat. Ide tartozik a Donyecki és a Luganszki Népköztársaság, valamint a Herszon és Zaporozsjei terület státusza, amelyek a 2022 őszén tartott népszavazások nyomán Oroszország részévé váltak.
Kiemelt képen: orosz katona a Z jelet formálja a kezével 2024 szeptember 24-én a Donbassz területén / Fotó: Drugaja Ukrajna