Bloomberg: Az EU tagállamok keresik az orosz gáz szállításának további lehetőségeit
Közép- és Dél-Európa országai megoldásokat keresnek az orosz földgáz folyamatos áramlásának biztosítására, mivel az Oroszország és Ukrajna közötti kulcsfontosságú tranzitmegállapodás december 31-én lejár – írta a Bloomberg, amit a Russia Today angol nyelvű portálja részletezett.
Kijev elutasította a megállapodás meghosszabbítását, a Moszkvával fennálló feszültségekre és megoldatlan vitákra hivatkozva.
Szlovákia, Magyarország, Ausztria és Olaszország a jelentések szerint alternatív stratégiákat követ a gázellátásuk fennakadásának elkerülése érdekében. A fontolgatott lehetőségek között szerepel egy olyan kereskedelmi megállapodás, amely megkerüli a Kijev és Moszkva közötti megújított kormányközi megállapodás szükségességét – írta szombati beszámolójában a Bloomberg.
Ennek keretében Szlovákia és más közép-európai országok közvetlen szerződéseket köthetnének az orosz Gazprom energiaipari óriáscéggel, ami Ukrajna tiltakozása ellenére is biztosítaná a folyamatos gázellátást.
A szlovák állami gázszolgáltató, a Slovenský Plynárenský Priemysel AS (SPP) szintén tárgyalásokat folytat az azerbajdzsáni állami tulajdonú SOCAR olajvállalatával. A hírek szerint az egyik lehetséges megoldás a SOCAR és a Gazprom közötti gázcsere lehet, amelynek keretében az azeri vállalat azonos mennyiségű orosz gázt vásárolna az európai vevők ellátására.
Azerbajdzsán gázexportja már most is több uniós országba jut el a Déli Gázfolyosón keresztül, amely infrastrukturális projekt célja az orosz gáztól való függőség csökkentése. A stratégiát az EU az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódását követően fogadta el.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök azt is javasolta, hogy az orosz gázértékesítés helyét helyezzék át az Oroszország és Ukrajna közötti fizikai határra, ami a gáz tulajdonjogát az európai vevőkre ruházná át, és arra kötelezné Kijevet, hogy az EU-val kötött szabadkereskedelmi megállapodás értelmében biztosítsa a tranzitot – írta a Bloomberg az ügyet ismerő személyekre hivatkozva.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt héten elismerte, hogy különböző javaslatokat vitattak meg, amelyekben Magyarország, Szlovákia, Törökország vagy Azerbajdzsán is érintett. Megjegyezte azonban, hogy bármilyen ilyen megállapodást nehéz lenne életbe léptetni a Gazprom hosszú távú szerződései miatt.
Ukrajna azzal bünteti Európát, hogy megtiltja az orosz gáz tranzitját, ami így drágább lesz
– érvelt az orosz vezető.
Moszkva ugyanakkor kitartott amellett, hogy kész továbbra is földgázt szállítani az EU-ba.
Bár az EU teljes gázellátásának jelenleg csak mintegy 5%-a halad át Ukrajnán, az útvonal továbbra is létfontosságú a közép- és kelet-európai tengerparttal nem rendelkező országok számára. Az ukrajnai konfliktus 2022-es kezdete óta az EU igyekszik csökkenteni az orosz gázra való támaszkodását, és olyan alternatívák felé mozdul el, mint a cseppfolyósított földgáz (LNG) és a déli gázfolyosón keresztül Azerbajdzsánból érkező import növelése.
2022 februárja előtt Oroszország volt a blokk legfontosabb gázszállítója, amely a behozatal több mint 40%-át tette ki. Tavaly már az orosz gáz az uniós import csupán 8%-át tette ki.
A kiemelt kép illusztráció. (Fotó: MTI/AP/Michael Probst)