Lassan magához tér a természet a Deepwater Horizon-katasztrófából
A Deepwater Horizon olajfúró sziget tavalyelőtti felrobbanását követően a kizúduló olaj számos part menti növény pusztulását okozta, ami a partvonal gyorsabb ütemű pusztulását (erózióját) vonta maga után. A szerencsétlenség után egy évvel azonban sok növény újra életre kelt Louisiana állam tengerparti fövenyein – fedezték fel amerikai kutatók.
A 2010 áprilisi szerencsétlenséget követően mintegy 4,9 millió hordó (egy hordó mintegy 160 liternek felel meg) nyersolaj ömlött a Mexikói-öbölbe – idézik fel az eseményeket a Floridai Egyetem kutatói az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS). Louisiana állam partja 75 kilométeres szakaszon szennyeződött be olajjal.
A partközelben a sótűrő növények egészen a vízig elérnek. Gyökereik kulcsszerepet töltenek be a part védelmében, ugyanis azok sűrű szövedéke rögzíti a talajt, és megvédi a hullámok okozta eróziótól…
2010 októberében a kutatók megvizsgálták a Barataria Bay nevű partszakaszt, amelyet nagy mennyiségű olaj szennyezett be. Az érintett részeken sok növény pusztult el gyökerestül, még fél év elteltével is mutatkoztak olajmaradványok. A mérések oxigénhiányra utaltak a talajban. Számos elpusztult csigát és más állatot találtak a kutatók – írja a Die Welt című német lap internetes kiadása.
Akadtak olyan partrészek is, amelyeken egyáltalán nem nőttek növények. Ezeken a helyeken a földalatti növényi részek 95 százaléka is élettelennek bizonyult. Ez többek közt azzal a következménnyel járt, hogy az amúgy is sokhelyütt jelenlévő tengervíz általi erózió akár 125 százalékkal, évi 3 méterre fokozódott. A szokványos értékek 0,8 és 1,3 méter között váltakoznak.
A sűrű, mérgező olajréteg káros hatásai ellenére 2011 áprilisában már jelentős javulás állt be az élővilágban. A növényborítás átlagosan húsz százalékkal nőtt október óta, de akadtak olyan részek, ahol a 33 százalékot is elérte a növekedés. Ez az oldalhajtások kihajtásának volt köszönhető.
A terület a szárazföld felőli részről kezdett feléledni. 2012 januárjáig újabb állományfelmérést végeztek a kutatók, amelyből kiderült, hogy egyes részeken már helyreállt az eredeti növényborítás. Ugyanakkor azokon a részeken, ahol már végbement az erózió az olajkatasztrófa miatt, semmi nem nőtt többé.
MTI – 2012. július 1.
Bár az ember kitartóan pusztítja a Földön az életet, de hála Istennek, a természet még erősebb! Bízunk benne, hogy végül legyőzi a gonosz lelkű embereket, s csak a jókat fogadja be, akik teljesítik Isten eredeti parancsát:
„És fogta az Úristen az embert, elhelyezte az Éden kertjében, hogy azt művelje és őrizze.” (1Móz 2: 15)
Ez a mi feladatunk. Művelni és őrizni a Földet. Már az ember teremtésekor ezt mondta Isten:
„Megteremtette Isten az embert a maga képmására, Isten képmására teremtette, férfivá és nővé teremtette őket. Isten megáldotta őket, és ezt mondta nekik Isten: Szaporodjatok, sokasodjatok, töltsétek be és hódítsátok meg a földet. Uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain és a földön mozgó minden élőlényen! Azután ezt mondta Isten: Nektek adok az egész föld színén minden maghozó növényt, és minden fát, amelynek maghozó gyümölcse van: mindez legyen a ti eledeletek. Minden földi állatnak, az ég minden madarának és minden földi csúszómászónak pedig, amelyben élet van, eledelül adok minden zöld növényt. És úgy történt.” (1Móz 1:27-30)
Jó lenne, ha végre abbahagynánk a természet pusztítását, s csak annyit használnánk a magunk javára, amennyi tényleg az élethez kell, és nem a herdáláshoz! De jó látni, hogy, ha az ember nem teljesíti küldetését, a természet korrigálja bűntettét! Tudomásom szerint a legutóbbi legmagasabb szintű tanácskozás a ökológiai kérdésekről csúfos kudarcot vallott, s még annyi eredményt sem értek el, mint korábban. Kár, hogy erre senki nem figyelt fel, pedig ennek intő jelnek kell lennie! (NIF)
Kapcsolódó cikkek:
Rio+20: nevében csúcs, valójában mélypont
Az élővilág hatodik válsága a Föld történetében
Forrás: MTI, NOL
Nemzeti InternetFigyelő