KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Kiemelt kép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo)

Káosz a Fehér Házban: titokban fúrták meg az ukrajnai segélyt

Washingtonban és Európában is megdöbbenést váltott ki a Pentagon hétfői döntése, amely szerint ideiglenesen felfüggesztik egyes fegyverek Ukrajnába irányuló szállítását. A lépés még olyanokat is váratlanul ért, akik rendszeresen részletes tájékoztatást kapnak a védelmi kérdésekről – így kongresszusi képviselőket, külügyi tisztségviselőket és fontos európai szövetségeseket –, tudtuk meg hat, az ügyet ismerő forrástól.

A szállítási szünet – amelyről először a Politico számolt be – a Pentagon egyik magas rangú tisztviselője, Elbridge Colby védelmi politikai főigazgató kezdeményezésére történt, aki tanácsadói szűk körével együtt úgy ítélte meg, hogy bizonyos amerikai fegyverkészletek kritikusan alacsony szintre csökkentek.

Belharcok a Trump-adminisztráción belül

A döntés belpolitikai feszültségeket is felszínre hozott. Még Donald Trump elnök szövetségesei is nehezteltek, amiért Colby – aki nemrégiben egy fegyverkészlet-felülvizsgálatot vezetett – más adminisztrációs szereplők megkerülésével hajtotta végre az intézkedést. A nemzeti biztonsági tanács (NSC) jelentős létszámcsökkentése után a koordináció súlyosan meggyengült a Fehér Házban.

„Úgy tűnik, mindent ez a Colby nevű védelmi politikai igazgató dönt el. Lényegében nincs is nemzetbiztonsági tanácsadónk”

– fogalmazott Michael McCaul texasi republikánus képviselő.

„Nem vagyok benne biztos, hogy [külügyminiszter] Marco Rubio-t egyáltalán megkérdezték… belső megosztottság van a Fehér Házban.”

Zavar és bizonytalanság Ukrajnában és Európában

Kijevben megdöbbenéssel fogadták a hírt, különösen azért, mert a szállítmány egyik része már Lengyelországban tartózkodott, amikor visszavonták azt. Az amerikai külügyminisztérium, az ukrajnai nagykövetség és az Ukrajnáért felelős különmegbízott, Keith Kellogg csapata nem kapott előzetes értesítést – állította két amerikai tisztségviselő. Többen a vezérkari főnökök egyes tagjai közül is ellenezték a felfüggesztést.

Az Európai Unió és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén csak utólag értesült a döntésről.

Egy európai diplomata szerint jelenleg is egyeztetések zajlanak, hogy Trump elnök és Zelenszkij között sor kerüljön egy telefonbeszélgetésre. Az amerikai fél hangsúlyozta: nem leállításról, csupán egy stratégiai felülvizsgálatról van szó, Ukrajna támogatása továbbra is „prioritás”.

Ez is érdekelheti:  Ma is tárgyaltak az ukránok az oroszokkal, igaz csak 40 percig

Colby befolyása és a Pentagon belső válsága

Az ügy rávilágított arra is, milyen meghatározó szerepet tölt be Colby a Pentagonban. Egy korábbi tisztségviselő szerint Colby azon kevesek közé tartozik, akik valóban ismerik a kormányzati működés belső mechanizmusait – ellentétben a jelenlegi személyzet jelentős részével, akiknek nincs kormányzati tapasztalatuk.

Colby a Trump-adminisztráció első ciklusában a 2018-as Nemzetvédelmi Stratégia egyik fő szerzője volt, jelenleg pedig az AUKUS tengeralattjáró-egyezmény Pentagon általi felülvizsgálatát is vezeti – amely szintén váratlanul érte a kormány több tagját.

Kongresszusi felháborodás: nem tájékoztatták őket

A kongresszus mindkét pártjából bírálták a döntést, mivel azt előzetesen nem egyeztették a törvényhozással – holott a fegyverszállítások jóváhagyása a képviselők hatásköre. Betty McCollum demokrata képviselő szerint: „Korábban az adminisztráció megkérdezte, mire van szükségük az ukránoknak, mit tudunk adni, és az alapján egyeztettünk. Ilyen párbeszédek most nem zajlanak.”

Mike Rogers, a képviselőház fegyveres erők bizottságának republikánus elnöke kezdetben nem tudott a késleltetésről, ám később úgy nyilatkozott: csupán „rendszeres készletellenőrzésről” van szó, főként a közel-keleti hadműveletek miatt megnövekedett fegyverfelhasználás következményeként. „Három kategóriában is kritikus a készletszint, ezt most próbálják pontosan felmérni” – mondta Rogers.

Kérdések a transzparenciáról és az amerikai elkötelezettségről

Többen a transzparencia hiányát emlegették. Adam Smith demokrata képviselő például elmondta:

„Teljesen váratlanul ért a hír, mivel az adminisztráció egyáltalán nem kommunikál velünk.”

A Fehér Ház és a külügyminisztérium ugyanakkor tagadta, hogy meglepetésként érte volna őket a döntés. Egy magas rangú fehér házi tisztviselő szerint:

„Az elnök és vezető tanácsadói elvárják, hogy a Pentagon rendszeresen vizsgálja felül a támogatások kiosztását, hogy azok megfeleljenek az America First irányvonalnak.”

Ugyanakkor azt nem közölték, pontosan mikor értesült az elnök és tanácsadói a szállítás felfüggesztéséről – csak annyit, hogy „még a Politico cikke előtt” tudtak róla.

Ez is érdekelheti:  Orbán Viktor bemutatta a részleteket a Digitális Polgári Körökről

Zelenszkij szerdai nyilatkozatában hangsúlyozta: „Egyértelművé kell tennünk, hogy minden körülmények között biztosítanunk kell népünk védelmét.”

MN

 

Kiemelt kép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: MTI/EPA pool/Jim Lo Scalzo)

 

Tisztelt Olvasók! A portál működtetéséhez nagyon nagy szükségünk van az Önök támogatására.

Kérjük Önöket, hogy a

DONATE

gombra kattintva segítsék anyagi hozzájárulásukkal működésünket!

A portál valóban független, anyagi támogatást semmilyen szervezettől, vagy politikai erőtől nem kapunk, ezért a legkisebb támogatásnak is örülünk.

Nagyon köszönjük!

 

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

Itt várjuk hozzászólását!