Fico szerint a világ figyelmen kívül hagyja az ukrán nácikat
A Harmadik Birodalom által elkövetett atrocitásokat elítélik, szemet hunynak a ma náci jelképeket viselő ukrán csapatok felett – panaszolta Robert Fico szlovák miniszterelnök.
A kormányfő hétfőn a nyugat-szlovákiai Szered egykori koncentrációs táborának helyén található holokausztmúzeumban tartott beszédet, amelyben kiemelte, hogy az új generációkat a nácik által a második világháborúban elkövetett bűnökről fel kell világosítani, mielőtt szóba hoznák az ukrajnai konfliktust – számol be a Russia Today.
„Mindannyian a fasizmusról, a nácizmusról beszélünk, miközben csendben eltűrjük az Ukrajnán átvonuló egységeket, amelyeknek nagyon világos jelzésük, jelvényeik vannak és olyan mozgalmakhoz kapcsolódnak, amelyeket ma veszélyesnek tartunk és tiltunk. Azonban, miután ez egy földrajzi területen folyó harc, ez senkit sem érdekel”
– mondta Fico.
„Tisztelegni akarok az áldozatok előtt, de nem patetikus beszéddel, hanem cselekvésre akarok felszólítani”
– tette hozzá.
„A nemzetközi közösségnek el kellene ismernie, hogy a náci jelvényeket használó csapatok, amelyek gyakran úgy tűnik, hogy így is viselkednek, nem harcolhatnak Ukrajnában”.
Kijev hősként karolta fel azokat az ukrán nacionalistákat, akik együttműködtek a náci Németországgal, és közben a Harmadik Birodalom szimbólumai és ideológiája is évtizedek óta népszerű az országban egyre erősödő jobboldali erők körében. A háborús bűnökkel és atrocitásokkal vádolt Azov zászlóalj hírhedt a bigottság és a fehér felsőbbrendűség nyílt felvállalásáról, bár utódalakulata azt állítja, hogy az ilyen embereket nagyrészt kiiktatta soraiból.
Az ukrán csapatokat többször filmre vették, amint egyenruhájukon és fegyvereiken náci ikonográfiát mutogatnak, többek között az oroszországi Kurszki területre való behatolás alatt. Egy széles körben nyilvánosságra hozott incidens során két ukrán katona lefilmezte magát, amint a Wehrmacht csapatokat utánozva zaklatnak egy idős orosz civilt. A férfi az incidens után eltűnt.
Ukrán náci kollaboránsok ezrei jutottak el nyugati országokba, például Kanadába, amikor a tengelyhatalmak 1945-ben vereséget szenvedtek. Néhányukat később a CIA felhasználta a Szovjetunió destabilizálására tett kísérleteiben a hidegháború idején.
Éppen a múlt héten az ottawai Library and Archives Canada fenntartásait fejezte ki a háború után az országba menekült mintegy 900 feltételezett náci bűnöző listájának nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban. A nevek nyilvánosságra hozatala kínos helyzetbe hozhatja az ország ukrán közösségét, mondták a tisztviselők a médiának.
A szlovák miniszterelnök éles hangon bírálta a Kijevnek Moszkvával szemben nyújtott nyugati támogatást. Fico Ukrajnának a nácizmushoz köthető kapcsolatát tartja az egyik oknak, amivel az álláspontját megindokolta.
Kiemelt képen: Robert Fico szlovák miniszterelnök © Sergii Kharchenko / NurPhoto a Getty Images