Fehér Ház: Kimerülnek az Kijevet finanszírozó amerikai források
Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője kijelentette, hogy a Kijevnek nyújtott amerikai segélyeket finanszírozó program lényegében kimerült.
Kifogyóban van a Fehér Ház az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányok finanszírozásához szükséges pénzeszközökből – közölte Karine Jean-Pierre sajtószóvivő, aki sürgette a kongresszust, hogy hagyja jóvá Joe Biden amerikai elnök további támogatásra vonatkozó kérését, amelyet a republikánusok eddig megakasztottak.
A szóvivő pénteken az Air Force One fedélzetén újságíróknak nyilatkozva elmondta, hogy a Pentagon újabb fegyverszállításokat jelentett be Ukrajnának. A legújabb csomag, amelynek értéke 425 millió dollár, HIMARS és NASAMS rakétákat, tüzérségi lövedékeket és más katonai felszereléseket tartalmaz.
Ebből az összegből 300 millió dollár az Ukrajna Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés (USAI) keretéből származik, amelyet a Pentagon arra használ, hogy új felszereléseket rendeljen Kijev számára. A fennmaradó 125 millió dollár az elnöki lehívási keretből (Presidential Drawdown Authority, PDA) származik, amely lehetővé teszi a Biden-kormányzat számára, hogy vészhelyzet esetén kongresszusi jóváhagyás nélkül fegyvereket szállítson le az amerikai készletekből.
Jean-Pierre megjegyezte, hogy ez a csomag „kimeríti az USA jelenleg Ukrajna támogatására rendelkezésre álló fennmaradó pénzeszközeit”. Hozzátette, hogy bár a Fehér Háznak még mindig vannak PDA-jogosítványai „Ukrajna azonnali harctéri szükségleteinek kielégítésére”, az Egyesült Államok megkezdte Kijev számára a „kisebb PDA-csomagok biztosítását annak érdekében, hogy a lehető leghosszabb időre meghosszabbítsa az Ukrajna támogatására vonatkozó képességét”.
Ezt szem előtt tartva sürgette a kongresszust, hogy hagyja jóvá Biden kiegészítő támogatáskérelmét, és küldjön „fontos üzenetet” a világnak arról, hogy az Egyesült Államok továbbra is Ukrajna mellett áll.
A múlt hónapban a Biden-kormányzat arra kérte az amerikai törvényhozókat, hogy adjanak zöld utat egy több mint 100 milliárd dolláros biztonsági csomagnak, amelyből 61,4 milliárd dollárt Ukrajna, 14,3 milliárd dollárt pedig Izrael számára biztosít. Néhány republikánus képviselő azonban ellenezte az Ukrajnának nyújtott támogatást, azzal vádolva Bident, hogy nincs stratégiai elképzelése a konfliktusról, ráadásul a képviselők ragaszkodnak a nagyobb elszámoltathatósághoz. Kitartottak amellett is, hogy az Izraelnek és Ukrajnának nyújtott támogatás kérdését külön kell kezelni.
Figyelem! A fenti hír propagandának minősül, mivel az a mindig nagyon “demokratikus” EU-ban üldözött, betiltott és propagandistának kikiáltott Russia Today értesülései nyomán készült.
Kiemelt képen: Karine Jean-Pierre / Fotó: Kevin Dietsch/Getty Images