KÉRJÜK, ENGEDÉLYEZZE BÖNGÉSZŐJÉBEN A HIRDETÉSEK MEGJELENÍTÉSÉT, EZZEL TÁMOGATJA A PORTÁL MŰKÖDÉSÉNEK FENNTARTÁSÁT!

KÖSZÖNJÜK!

Egyre világosabb, kinek az érdekeit szolgálja Ursula von der Leyen

Brüsszel megkezdi a járműiparban működő kínai vállalatok átvilágítását és – ha úgy ítéli meg, hogy támogatásban részesültek – szankcionálja azokat. Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője jelezte: az Európai Bizottság lépése nem az unió versenyképességéről, vagy az egészséges piaci körülmények megteremtéséről szól. Ursula von der Leyen nyíltan bele kívánja kormányozni az Európai Uniót az Egyesült Államok és a Kína között kibontakozó új hidegháborúba.

– Hiába ellentétes Európa érdekeivel, Brüsszel beleszáll Kínába – hívta fel a figyelmet a fejleményekre közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a részletekről is szót ejtett.

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen éves programbeszédében a minap bejelentette, hogy az Európai Bizottság szubvenciós eljárást indít Kína ellen. Ez azt jelenti, hogy Brüsszel megkezdi a járműiparban működő kínai vállalatok átvilágítását és – ha úgy ítéli meg, hogy támogatásban részesültek – szankcionálja azokat. Az elnöke azzal érvel, hogy Kína túlzott mértékben segíti saját cégeit, amelyek ezért olcsóbban termelnek és így jogosulatlan előnyhöz jutnak az európai versenytársaikkal szemben.

– Vajon miért csak a kínai szubvenciók okoznak problémát? – tette fel a kérdést Hortay Olivér. Az üzletágvezető emlékeztetett: jelenleg globális támogatásháború zajlik, amiben az országok sorra jelentik be saját programjaikat.

Márpedig az amerikai támogatások például a valóságban legalább akkora problémát okoznak, mint a kínaiak, hiszen vállalatok tömegeit csábítják át az Egyesült Államokba és erre már több európai vezető is felhívta a figyelmet. Ha az egyik torzítja a versenyt, akkor a másik is, de az Európai Bizottság mégis csak Kínával foglalkozik.

– Az üzenet egyértelmű. Brüsszel lépése nem az Európai Unió versenyképességéről, vagy az egészséges piaci körülmények megteremtéséről szól. Ursula von der Leyen nyíltan bele kívánja kormányozni az Európai Uniót az Egyesült Államok és a Kína között kibontakozó új hidegháborúba. A döntés ráadásul már hónapok óta megszülethetett. Sokatmondó, hogy mióta márciusban az Európai Bizottság elnöke az Egyesült Államok első emberénél, Joe Bidennél járt, az amerikai támogatások ügye lekerült az asztalról és a helyét a kínai kereskedelmi kapcsolatok elvágása vette át. Merthogy a brüsszeli testület lépésének borítékolhatóan ez lesz a következménye – emelte ki a Századvég szakértője. Szerinte nehéz elképzelni, hogy a kínai vállalatok azután is szívesen együttműködjenek az Európai Unióval, hogy Brüsszel – saját, nehezen átlátható vizsgálata alapján – szankciókat vessen ki rájuk olyasmiért, ami nem is az uniós tevékenységükre vonatkozik.

Ez is érdekelheti:  Stoffán György: Iskola, telefon nélkül…

Ursula von der Leyen mozgása legfeljebb a brüsszeli elit érdekeit szolgálja, az európaiakét biztosan nem. Ha a kereskedelmi háborút a Nyugat nyeri, az Európai Unió akkor is csak a blokk perifériarégiója lesz. Ha viszont a keleti pólus győz, Európa mozgástere drámaian beszűkül majd. Egyik forgatókönyv sem túl biztató.

– Világosan látszik tehát, hogy az Európai Unió érdeke mindent megtenni az új hidegháború elkerülése érdekében. Ha pedig ez nem sikerül, akkor ki kell maradni a blokkosodásból. Jó lenne, ha ezt Ursula von der Leyen is megértené. Jövőre Európai Parlamenti választások lesznek és ha tényleg újrázni akar, akkor inkább az európaiaknak kellene gesztusokat tennie, nem az amerikaiaknak – tette hozzá Hortay Olivér.

MN

Kiemelt képen: Ursula von der Leyen / Fotó: money.cnn.com

Mementó 2006 emlékmű

Petíció az emlékmű megvalósításáért!

Aláírásával egy elvi támogatást fogalmaz meg. Amennyiben elegendő társadalmi támogatást gyűjtünk össze, elindítjuk a megvalósításhoz szükséges jogi és szakmai lépéseket.

Kattintson ide a petíció aláírásához!

További részletek itt!

One thought on “Egyre világosabb, kinek az érdekeit szolgálja Ursula von der Leyen

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük