Bloomberg: Kijev támogatói egyre kevesebb hadianyagot adnak
Kijevnek jövőre azzal kell szembenéznie, hogy hiányt fog szenvedni a külföldi katonai támogatásból, mivel adományozói közül egyesek „a finanszírozás problémájával néznek szembe, mások pedig vonakodnak a finanszírozás növelésétől” – jelentette pénteken a Bloomberg.
Az ukrán hadsereg túlnyomórészt a külföldi segélyektől függ a felszerelések tekintetében, amelyek több mint 80 százaléka külföldről érkezik Rusztem Umerov védelmi miniszter nyilatkozata szerint. A katonai támogatás nagy része 2025-ben egy 50 milliárd dolláros hitel keretében fog érkezni, amelyet a G7-országok a befagyasztott orosz vagyonból származó nyereség ellenében akarnak folyósítani – írja a Bloomberg.
A Moszkva által lopásnak minősített rendszert még nem véglegesítették, ráadásul ez nem is lesz elegendő Ukrajna szükségleteinek kielégítésére – írja portál. Az 50 milliárd dollár nagyjából annak felelne meg, amit a Nyugat 2024 első hat hónapjában juttatott Kijev számára.
A kulcsfontosságú nyugati országokban a körülmények Kijev további finanszírozása ellen hatnak – írja a portál. Az Egyesült Államokban fennáll annak a lehetősége, hogy Donald Trumpot újraválasztják elnöknek, aki azzal vádolta Amerika uniós szövetségeseit, hogy azok nem fogják vissza magukat Ukrajnával kapcsolatban. Németországban, Franciaországban és Olaszországban politikai zavargások vannak. Az Egyesült Királyság, Kijev egyik leghűségesebb pártfogója, a kiadások teljes körű csökkentésére készül.
Eközben Oroszország 2025-ben a GDP 6,2%-át tervezi védelmi kiadásokra fordítani, ami körülbelül 142 milliárd dollárt jelent. „Oroszország hadigazdálkodást folytat, míg Ukrajna szövetségesei nem” – írja a Bloomberg.
Mindeközben Vlagyimir Zelenszkij ukrán vezető az Egyesült Államokban turnézik, hogy népszerűsítse az Oroszország elleni „győzelmi tervét”. Joe Biden elnök, aki csütörtökön találkozott is Zelenszkijjel, engedélyezte a kongresszus által jóváhagyott 8 milliárd dollárnyi támogatás felszabadítását, napokkal a költségvetési év vége előtt, különben a pénz nagy része már nem állt volna a hivatala rendelkezésére.
A Fehér Ház azonban nem támogatta a „győzelmi tervet”, és nem adott engedélyt Ukrajnának arra, hogy nyugatról szállított fegyverekkel mélyen Oroszországon belüli célpontokat támadjon, amit Zelenszkij már hónapok óta követelt.
A nyugati médiában megjelenő jelentések szkepticizmust tükröznek Zelenszkij tervével kapcsolatban, és egyre nagyobb nyomást gyakorolnak rá, hogy ejtse maximalista céljait, és határozza meg újra, mit jelent a konfliktusban számára a „győzelem”.
Kiemelt kép: illusztráció